Дітям про Північний полюс

Географія

Розповідь про Північний полюс коротко повідомить про це місце і допоможе Вам підготуватися до заняття з географії.

Дітям про Північний полюс

Північний полюс є найдивовижнішим місцем на планеті. Тут сходяться всі меридіани в одній точці, а магнітна стрілка компаса не вказує на північ, вітри дмуть тільки з південного напрямку. Полярна зірка начебто застигла над головою в зеніті. Решта зір не заходять і не сходять разом з обертанням Землі. Полярний день триває півроку, а інший проміжок часу панує полярна ніч. Іноді морок ночі опромінюють сполохи північного сяйва.

Північний полюс знаходиться в центральній частині Північного Льодовитого океану. Його глибина місцями досягає більше 4 000 м. Цілий рік по поверхні дрейфують багаторічні потужні льоди. Зимові температури повітря становлять -40 ° С, а літні коливаються в межах 0 ° С.

Історія відкриття Північного полюса

Люди з давніх часів намагалися потрапити на Північний Полюс. Вони не знали, що чекає їх за горизонтом: земля, заселена чудовиськами і дивовижними народами або мляві, закуті кригою острова. Всі спроби дістатися до місця призначення на кораблях були невдалими, тому Північний Полюс довгий час вважався недоступною точкою на планеті.

У XIX столітті інтерес до Північного Полюса спалахнув з новою силою. Там, де не проходили кораблі, в хід йшли лижі і собачі упряжки. Американці, наприклад, зробили 14 полюсних експедицій, але вони були невдалі. Їм вдалося досягти тільки 86 ° 31 ‘пн.ш. – далі були непрохідні льоди. У 1894 році норвежцю Ф.Нансену також не вдалося дійти до Північного Полюса.

6 квітня 1909 американський дослідник Роберт Пірі досяг заповітної полярної точки. Але коли він повернувся в Америку, то дізнався, що доктор Фредерік Кук також претендує на роль першовідкривача Північного полюса, так як побував там 21 квітня 1908 року. Хто ж був першим в самій Північній точці планети сказати складно.

В кінці 40-х років ХХ століття почалися глобальні дослідження Центрального полярного басейну: арктичне небо борознили десятки літаків і дирижаблів, сушею просувалися на лижах і на собачих упряжках. 21 травня 1925 року Роальд Амундсен спробував досягти Північного Полюса, стартувавши зі Шпіцбергена.

Сьогодні подорожі на північ стали реальністю. Там можна помилуватися чарівними красою Арктики – блакитне небо, нагромадження льоду, сяйво снігів, величні айсберги, дивовижні тварини.

Які тварини мешкають на Північному полюсі?

На Північному полюсі живуть білі ведмеді – хижі, наземні ссавці, які пристосувалися до життя на дрейфуючих льодах. У них біле хутро з густим підшерстям. Шкіра під ним чорна і допомагає акумулювати тепло. Ведмеді вміють плавати і пірнати, проводячи під водою до 7 хвилин. В основному харчуються тюленями. Ще одна дивна тварина півночі – арктична лисиця. Харчується всім, включаючи яйця птахів, ягоди, іншими тваринами, рибою. Поблизу Північного полюса були виявлені тюлені – кільчасті нерпи, які харчуються морськими безхребетними і рибою. У воді також зустрічаються кити та інші морські ссавці, креветки, амфіподи.

Крім того, в цій частині світу гніздиться невелика кількість птахів: пуночка, кочівні буревіcники, трипалі мартини.

Які рослини ростуть на Північному Полюсі?

Верба Арктична. Це найпівнічніший чагарник або дерево в світі. Гілки в довжину досягають до 5 м, а висота дерева рідко піднімається більше 10 см від землі. Корінні жителі Півночі – ескімоси використовують вербу для розпалювання і в медичних цілях.

Ягель. Він відрізняється білуватим забарвленням, так його основну частину складають безбарвні найтонші трубки. Є їжею для північних оленів та інших тварин.

Арктичні водорості. Зустрічаються в товщі плавучих арктичних льодів. Вони сприяють уповільненню їх танення.

Малина арктична. Використовується в медичних і косметичних цілях, так як в ній багато ефірного масла, мінеральних речовин і вітаміну С.

На Північному полюсі і в його прибережних зонах мешкає невелика кількість корінного населення. Однак переважно тут сезонно живуть вчені-полярники, які займаються вивченням регіону і його особливостей.

Оцініть статтю
Додати коментар