«Фінансист» Драйзер скорочено

Короткий зміст

«Фінансист» Драйзер скорочено читати українською можна за 10 хвилин, а книгу повністю за 19 годин.

«Фінансист» короткий зміст

ДУЖЕ КОРОТКО. США, XIX століття. Молодий самовпевнений фінансист робить великі успіхи, але волею випадку стає банкрутом. Кохання красивої жінки, інтуіїція і фортуна допомагають йому знову стати на ноги.

Глави I-LIX

Френка Алджернона Каупервуда з дитинства приваблює світ фінансів. Уже в 14 років він провертає першу комерційну авантюру – купує і перепродає мило. В підлітковому віці він цікавиться виключно красивими дівчатами. У 17 років Каупервуд кидає школу і починає працювати. «Зовнішність Френка … в ті роки була привабливою і приємною. Рослий …, широкоплечий і добре складений, з великою красивою головою і густим, кучерявим темно-каштановим волоссям. В очах його світилася жива думка, але погляд їх був непроникний …»

У будинку його батька Генрі, також фінансиста, який працює в банку, часто з’являється подружня пара Семпл. Френк зачарований 24-річною Ліліан Семпл. «Важко сказати, що приваблювало молодого Каупервуда до неї, бо ні темпераментом, ні розумом вона не була йому рівнею … У Ліліан було густе пишне волосся попелястого відтінку, бліде … обличчя, ніжно-рожеві губи і прямий ніс. Її сірі очі в залежності від освітлення здавалися то блакитними, то зовсім темними. Руки її вражали тонкістю і красою … Каупервуда захопила її зовнішність ».

Через якийсь час вмирає чоловік місіс Семпл. Не звертаючи уваги на різницю в п’ять років, Френк доглядає за Ліліан. Йому вдається зачарувати жінку, і вона виходить за нього заміж. За чотири роки подружнього життя у них з’являються син Френк і донька Ліліан.

Попрацювавши в різних фірмах і зібрвши початковий капітал, Каупервуд починає свою обліково-вексельну справу. Він вірить в майбутнє кінних залізниць і вкладає великі гроші в акції. Френк розуміє, що всі чиновники Філадельфії і штату Пенсільванії займаються спекуляцією.

Під час громадянської війни Півдня і Півночі він заручається підтримкою ірландця Едварда Батлера для взяття позики, що дозволяє Каупервуду заявити про себе і конкурувати з іншими великими фінансистами. Батлер – видна фігура в політичному світі і має широкі зв’язки у вищих колах. Він дуже симпатизує молодому фінансисту.

Френк відзначає красу і юнацьку свіжість старшої дочки Батлера Ейлін, блакитноокої дівчини з рудувато-золотистим волоссям. Батлер разом з дітьми (дочками Норою і Ейлін і синами Келемом і Оуеном) стають частими гостями в дому Каупервуда. 18-річна Ейлін дратує Ліліан і сестру Френка Анну своїми примхами і завзятою вдачею. Френк навпаки вважає дівчину живою і життєрадісною. Ейлін також подобається Каупервуд. Вона грає на роялі і співає в його будинку тільки в присутності Френка.

Поворотом в кар’єрі Каупервуда стає співпраця з Джорджем Стінером, міським скарбником. Стінер – іграшка республіканської партії, а саме фінансових ділків: Батлера, Молленхауера і сенатора Сімпсона. Їм потрібна людина, яка вміє обертати гроші з міської скарбниці. Для цього запрошують Каупервуда. Всі учасники справи отримують хороший дохід від таких фінансових операцій. За спиною трьох головних впливових фігур Стінер з Каупервудом (за порадою Френка) починають скуповувати акції кінно-залізничних ліній через підставних осіб.

Френк з батьком будують особняки, з’єднані між собою. Оздоблення будинків відрізняється хорошим смаком. В цей час фінансист починає колекціонувати твори мистецтва.

Між Каупервудом і Ейлін зав’язується роман. Незважаючи на католицьке виховання, дівчина не думає, що її любов злочинна. Френк не звик рахуватися з моральними і релігійними міркуваннями. «Мої бажання – перш за все» – таким є його девіз.

Чиказька пожежа 7 жовтня 1871 року в момент руйнує фінансове благополуччя Каупервуда. Вогонь, що охопив торгову частину міста, викликає біржову паніку. Френк пустив в оборот п’ятсот тисяч з міської скарбниці, і тепер це найбільша його проблема. Стінера немає в місті, і Каупервуд вирішує розповісти все Батлеру, сподіваючись, що він з Молленхауером і Сімпсоном не допустять знецінення паперів. Банкір також згадує прийдешні вибори: зникнення з казни такої величезної суми швидко розкриється, і Стінер як представник республіканців кине тінь на партію. Батлер зводить його з двома іншими тузами. Однак кожен бачить в тому, що відбувається свою вигоду і, хоча вони співчувають Френку, та не вважають за необхідне допомагати йому. В цей же час Батлер отримує анонімний лист про те, що у Ейлін роман з Каупервудом. Реакція дочки на лист підтверджує написане. Старого ірландця охоплює ненависть до Френка. Батлер вирішує втопити негідника, скориставшись майбутньою загрозою банкрутства Каупервуда.

Стінера, людину безвольну і недалекоглядну, трійці ділків вдалося переконати ні в якому разі більше не позичати Френку міські гроші. Нова позика могла б врятувати і Каупервуда, і Стінера, до того ж принести їм фінансовий прибуток. Але скарбник боїться гніву своїх господарів, і, незважаючи на всі розумні доводи банкіра, відмовляє Каупервуду. Френк всупереч його розпорядженням встигає взяти у його секретаря Альберта Стайреса чек на 60 тисяч доларів.

Ліліан теж отримує анонімку, але в ній не вказується ім’я коханки Френка.  Але діти і звичка підказують залишитися з Каупервудом, тим більше зараз, коли йому загрожує банкрутство.

Френк оголошує себе неплатоспроможним. До виборів вдається приховати розкрадання з казни, після проти Каупервуда і Стінера починається судовий процес. Для цього Батлер доклав усіх зусиль, хоча за законом банкір не несе ніякої відповідальності. Саме нещасливий чек, виданий секретарем, став приводом звинуватити Френка в умисному викраденні.

Всі спроби ірландця змусити Ейлін виїхати і відмовитися від коханця, марні. Старий вирішується на крайній крок: він звертається в агентство Пінкертона і вистежує з детективами Ейлін і Каупервуда в будинку побачень. Дочка жахливо ображена: батько виставив її таємницю перед чужими людьми. Як низько!

Ейлін йде з дому жити до подруги, не дивлячись на обожнювання домашніх. Тільки за допомогою Френка Едварду вдається повернути її додому. Батько розуміє, що не зможе переконати Ейлін. Надія тільки на визнання судом провини Каупервуда.

Банкір наймає гарного адвоката, Харпера Стеджера. Однак прокурор Денніс Шеннон і суддя Пейдерсон – люди Батлера. Френк і його адвокат розраховують на присяжних, але ті виносять обвинувальний вирок. Стеджер подає апеляцію, однак і це не приносить результатів. Фінансист буде ув’язнений на чотири роки і три місяці в Східній в’язниці.

Каупервуд не втрачає присутності духу і мужньо приймає свою долю. Для всієї його сім’ї і дружини це важкий удар. Одна Ейлін сповнена рішучості боротися за свого Френка, хоча і вона знаходиться в розпачі. Обидва розкішних особняка – Френка і його батька – йдуть з молотка за борги.

Потрапивши у в’язницю, Каупервуд бачить разючі контрасти між своїм колишнім життям і справжнім. Тепер він буде жити в тісній камері з щурами. Йому дають роботу – плести стільці, що прикрашає одноманітність арештантських буднів.

Каупервуд сподобався начальнику в’язниці Майклу Десмасу, і послужливому підлеглому Десмасв, Бонхегу, за певну плату робить Френку всілякі поблажки: ув’язненим з дому приносять потрібні речі, ласощі, частіше, ніж в три місяці (що було порушенням тюремних правил) він може писати листи і зустрічатися з відвідувачами. Тому як тільки з’явилася така можливість, Ейлін приходить до коханого.

Перший раз в житті Каупервуд не може стриматися, і він плаче на плечі у Ейлін. «Її любов була так безмежна, так непідробна …» Разом з тим «її душу охоплювали шалена, нещадна лють проти життя … Батько – будь він проклятий! Рідні – що їй до них! .. Френк для неї – все!» Вона допомагає коханому знову взяти себе в руки.

В одне з побачень з Ліліан Френк просить у неї розлучення. У них абсолютно різні погляди на життя, і він кохає іншу. Ліліан відмовляється розлучатися.

Через тринадцять місяців і Стінера, і Каупервуда звільняють. Це пов’язано зі смертю Едварда Батлера. Ейлін весь цей час холодно поводилася з батьком, що не сховалося від братів. Незабаром вони дізнаються причину, і починають презирливо ставитися до сестри.

Поки Френк був у в’язниці, справи його вів Уінгейт, чесний і сумлінна людина. Весь цей час Каупервуд консультував його, молодші брати Френка, Джозеф і Едвард, працювали у фірмі «Вінгейт і К °». Тому, коли фінансист вийшов на свободу, він продовжив свою справу в якості маклера.

Найбільша кредитна установа «Джей Кук і К °» вклала величезні гроші в будівництво залізниці на необжитих територіях, які становили майже третину США. Але 18 вересня 1873 року компанія стає банкрутом. На біржі відразу ж починається паніка. Час Каупервуда настав!

Всього за кілька днів, продаючи і купуючи все, що можна, на різниці Френк заробляє величезні гроші. Він – мільйонер. Тепер його нічого не тримає в Філадельфії. Через клеймо арештанта тут Френк вже не може повернути собі колишньої репутації. Каупервуд отримує від Ліліан розлучення і їде з Ейлін в Чикаго.

Оцініть статтю
Додати коментар