Каспійське море

Географія

Каспійське море – безстічне солоне озера Євразії і найбільше озера планети. Але Каспійське море неправильно називати озером, оскільки за своїми розмірами, характером процесів та історією розвитку Каспій є морем.

Каспійське море: інформація

Даний водний об’єкт розташувався на географічному стику Європи і Азії. Рівень води становить 28 м нижче рівня Світового океану. За свою довгу історію Каспійське море «змінило» більше 70 назв. А свою сучасну назву воно отримало від древнього племені Каспію, які займалися конярством і розселилися уздовж південно-західного берега озера.

Солоність Каспійського моря не постійна: поблизу гирла річки Волги вона становить 0,05%, а на південному сході цифра збільшується до 13%. Площа водного об’єкта на сьогоднішній день – близько 371 000 км2, максимальна глибина Каспійського моря – 1025 м.

Особливості Каспійського моря

Вчені умовно розділили озеро-море на 3 природні зони:

  • північну
  • середню
  • південну

Кожна з них має різну глибину і склад води. Наприклад, найменша частина Північна. Сюди впадає повноводна ріка Волга, тому і солоність тут найнижча. А Південна частина є найглибшою, і, відповідно солоною.

Каспій сформувався більше 10 млн. років тому. Його можна назвати частиною стародавнього суперокеана Тетиса, який колись пролягав між Африканською, Індійською та Євразійською континентальними плитами. Про його давню історію свідчить також характер дна і геологічні відкладення. Протяжність берегової лінії становить 6500 – 6700 км, а з урахуванням островів до 7000 км.

Береги Каспію переважно гладкі і ниці. Північна частина берегової лінії порізана островами і протоками дельти Уралу, Волги. Берег заболочений і низький, покритий заростями. Східне узбережжя характеризується вапняковими берегами, які примикають до пустель і напівпустель. Західне і східне узбережжя мають звивисті береги.

Куди впадає Каспійське море?

Оскільки Каспій є безстічною водоймою, то, логічно, що він нікуди не впадає. Зате в нього впадає 130 річок. Найбільші з них – Терек, Волга, Емба, Урал, Кура, Атрек, Самур.

Клімат Каспію

У північній частині моря клімат континентальний, в середній частині помірний і в південній частині субтропічний. Взимку середня температура коливається від – 8 … – 10 (північна частина) до +8 … + 10 (південна частина). Літня середня температура коливається від +24 (північна частина) до +27 (південна частина). На східному узбережжі була зафіксована максимальна температура – 44 градуси.

Тваринний та рослинний світ

Тваринний світ різноманітний і налічує 1809 видів. У морі мешкає 415 безхребетних, 101 вид риб. У ньому зосереджена велика частина світових запасів судака, осетрових, вобли, сазана. У Каспійському морі водяться коропи, кефаль, лящ, кілька, окунь, кутум, щука, а також ссавець – каспійський тюлень.

Рослинний світ представлений 728 видами. У морі переважають діатомові, бурі, червоні, синьо-зелені, харові водорості, руппія і зостера.

Значення Каспійського моря

На його території є багато запасів газу і нафти, родовища яких знаходяться на стадії розробки. Вчені розрахували, що нафтові ресурси становлять 10 млрд. тонн, а газоконденсату – 20 млрд. тонн. Перша нафтова свердловина була пробурена в 1820 році на Апшеронському шельфі. Також на його шельфі ведеться видобуток вапняку, піску, солі, каменю, глини.

Крім цього, Каспій користується популярністю серед туристів. На його берегах створюються курортні сучасні зони, мінеральні води і грязі сприяють розвитку оздоровчих комплексів і санаторіїв. Найвідоміші курорти – Амбуран, Нардаран, Загульба, Більге.

Екологічні проблеми Каспійського моря

Води моря забруднюються в результаті видобутку, транспортування газу і нафти на шельфі. Також забруднюючі речовини надходять з впадають у нього. Браконьєрський видобуток ікри осетрових привів до зменшення чисельності цих риб.

Сподіваємося, що доповідь про Каспійському морі допоміг Вам підготуватися до заняття. А твір про Каспійському морі Ви можете доповнити через форму коментарів нижче.

Оцініть статтю
Додати коментар