Клонування цікаві факти

Цікаві наукові факти

Чи знаєте ви щось цікаве про клонування? Цікава інформація про клонування для дітей і дорослих зібрана в цій статті.

Цікаві факти про клонування

У більшості країн клонування людини заборонено. Лише в деяких країнах дозволено так зване терапевтичне клонування – з метою вирощування заміщаючих тканин і органів для трансплантації.

Перший клонований ссавець – овечка Доллі – прожила 6,5 років. Це менше, ніж зазвичай живуть вівці, народжені природним шляхом, – вони зазвичай доживають до 10-12 років. Одні вчені припускають, що причина ранньої смерті Доллі в теломерах, адже вони бралися у вже дорослої тварини і були коротше, ніж належить.

Однак творці Доллі стверджують, що тварину просто довелося приспати через розвиток у неї захворювань – ураження легень та сильного артриту. Від тих же хвороб часто помирають інші вівці, народжені звичайним способом, без застосування клонування.

Японські вчені,які отримали кілька поколінь клонів мишей, довели, що за тривалістю життя вони не відрізняються від мишей, народжених природним шляхом. І взагалі, ніякі аналізи поки не виявили їх відмінності. Однак техніка клонування мишей і овець трохи різниться. Японські вчені при клонуванні соматичних клітин мишей кожного разу «обнуляли» їх вік, змушуючи «повірити», що вони ембріональні.

Клонований організм не є точною копією організму-господаря генетичного матеріалу. Як і однояйцеві близнюки (природні клони) не є точними копіями один одного при стовідсотковому збігу генетичного матеріалу.
Успішність клонування на сьогоднішній день досить низька. У разі клонування домашніх тварин вона становить 5%. При клонуванні диких тварин і зовсім 1%.

Перші експерименти з клонування людини почалися в 1998 році, в 2001-му вченим вдалося впровадити генетичний матеріал клітини шкіри в яйцеклітину і стимулювати поділ, внаслідок чого утворилося 6 клітин, потім поділ припинилося. dovidka.biz.ua Цього року американські вчені повідомили, що їм вдалося довести число клітин, на які розділилася яйцеклітина з підсадженим генетичним матеріалом, до 150.
Це стадія бластоцисти зародкового розвитку. Саме на цій стадії ембріон здатний імплантуватися в стінку матки, і на цій стадії відбувається підсадка ембріонів при ЕКЗ (достатньо навіть меншої кількості клітин). Однак, за словами американських вчених, вони не ставили своєю метою народження клонованої людини, а лише хотіли домогтися культури стовбурових клітин, тому про підсаджування ембріона сурогатній матері навіть не думали.

Південно-корейські вчені вивчають цуценят-клонів кращого корейського розшукового пса. Вважається, що відбір пройдуть 90% з них, в той час як зазвичай тести на профпридатність проходять тільки 30% цуценят. Так клонування стає методом селекції.

Що стосується репродуктивного клонування людини, то теоретично воно б дало можливість бездітним парам мати дітей, генетично споріднених хоча б з одним з батьків. Виходить народження такого «відстроченого» близнюка. Кілька разів уже повідомлялося про народження таких дітей, але ці дані ніколи не підтверджувалися – в силу їх помилковості, законодавчої заборони або етичної спірності.

Генетики сходяться на думці, що репродуктивне клонування людини, швидше за все, поки неможливе, але буде здійснено протягом найближчих 5-10 років.

Клонування людини, принаймні, в даний час практично не може створити повністю ідентичну копію клонованої особистості. Теоретично скопіювати можна людську фізіологію, але не людський розум. До того ж, подібні роботи зупиняє довгострокова непередбачуваність генетичних змін при клонуванні, що рівносильно прямій загрозі біологічної безпеки людини.

Вчені наполягають, що за допомогою клонування уцілілих ДНК можна повернути на Землю багато вимерлих або безповоротно винищених людиною видів тварин і рослин. У їх числі називаються тасманський тигр, мандрівний голуб, морська корова, нелітаючий птах дронт, вимерлий в 2012 році підвид галапагоської черепахи. Вчені впевнені, що клонуванням можна відродити навіть мамонтів.

Цікавинки про клонування, цікаві відомості про клонування  ви можете додавати через форму коментарів.

Оцініть статтю
Додати коментар