Короленко «У поганому товаристві» скорочено

Короткий зміст

«У поганому товаристві» – розповідь Володимира Короленка, майже повністю написана ним в роки перебування в якутському засланні (1881-1884). Повість «В поганому товаристві» стисло ви можете прочитати за 5 хвилин.

Короленко «У поганому товаристві» скорочено

Головний герой – Вася, хлопчик з багатої родини, його батько був суддею. Однак дитинство дитини аж ніяк не можна було назвати щасливим. Вася був абсолютно самотній. Його мама померла, а батько не звертав на дитину жодної уваги. Пане суддя дуже сумував за померлою дружиною, він дуже любив її. І з ніжністю ставився до маленької доньки Соні, бо вона нагадувала йому жінку. Вася був наданий собі, ніхто особливо не турбувався про нього. Він цілі дні проводив на вулиці.

У місті, в якому жив Вася, був старовинний замок. Тепер він був практично повністю зруйнований. У руїнах замку жили жебраки. Вони були поза законом, і життя їх було дуже і дуже нелегким. Однак діватися жебракам було нікуди. У будь-якому середовищі є свої розбіжності. Середа жебраків і волоцюг не було виключенням. Так сталося, що слуга графа, старий по імені Януш, дозволив залишатися в замку лише деяким жебракам. Іншим довелося ховатися в підземеллі під склепом. Ніхто не знав, що жебраки там ховаються. Старий Януш сказав хлопчикові Васі, що в замку тепер тільки «порядне суспільство», адже він залишив там лише обраних.

На думку Януша, тепер хлопчикові можна заходити туди. Але Васі були цікаві ті, хто ховається в підземеллі. Це «погане товариство», але хлопчик ставиться до них з жалем і цікавістю. Серед «поганого товариства» є різні люди. Є старий, який практично божевільний. Він тільки бурмоче щось незрозуміле. Є також відставний чиновник, що спився; тобто людина, яка називає себе генералом. Головною особою «поганого товариства» є людина на ім’я Тибурций Драб. Ніхто не знає, звідки він узявся і що він за людина. Деякі припускають, що він знатного походження.

Однак по виду цього не скажеш. Тибурций Драб справляє враження розумної і освіченої людини, він нерідко на ярмарках цитує античних авторів, чим дуже веселить публіку. Одного разу Вася разом з друзями вирішили заглянути в стару каплицю. За допомогою друзів Вася вліз туди через вікно. Однак незабаром друзі його втекли, бо побачили, що в каплиці хтось є.

Тут виявилися хлопчик на ім’я Валєк і дівчинка на ім’я Маруся. Хлопчику – дев’ять років, дівчинці – чотири. Вони були дітьми Тибурция. Вася став часто з ними бачитися, він навіть пригощав їх яблуками. Але він намагався приходити лише тоді, коли в підземеллі не було Тибурция. Ніхто не знав про спілкування Васі і дітей з підземелля. Навіть Васіні друзі не знали про це, він їм нічого не розповів. Вася не міг не порівнювати своє життя і життя своєї сестри з життям дітей з підземелля. У них не було найнеобхіднішого, зате їх дуже любив батько, Тибурций. Вася розумів, що його власний батько його не любить.

Суддя з більшою любов’ю ставився до своєї дочки, чотирирічної Соні. Вона нагадувала йому жінку, яка померла. Сам Вася дуже любив свою сестру. І вона платила йому тим же. Але нянька Соні не дозволяла дітям грати разом, вона не любила Васю. У порівнянні з Сонею Маруся була зовсім іншою. Соня була жвавою, веселою дитиною. Маруся була слабка, невесела, сумна. За словами Тибурция, які передав Васі Валєк, з Марусі висмоктав життя сірий камінь. У розмові зі своїми новими друзями Вася якось поскаржився, що батько його не любить. І з подивом дізнався, що мешканці підземелля вважають суддю чесною і справедливою людиною. Для Васі це було дивно, адже сам він практично не знав свого батька, намагався уникати його. Вася дізнався всі звичаї і порядки жителів підземелля. Одного разу, коли він грав зі своїми новими друзями, з’явився Тибурций. Абсолютно несподівано він прихильно поставився до Васі, дозволив йому приходити, коли той захоче. Тибурций попросив Васю нікому не говорити про їх місце проживання.

Вася знав, що члени «поганого товариства» живуть крадіжкою. Але засуджувати їх він не міг, адже у них немає іншого виходу. Поступово всі жителі підземелля звикли до Васі і навіть полюбили хлопчика. Восени, з настанням холодів, слабенька Маруся захворіла. Вася приносив їй частування, але Маруся практично не звертала на це уваги. Тоді Вася вирішив подарувати їй велику і дуже красиву ляльку, яка належала його сестрі. Хлопчик все розповів Соні, і дівчинка дозволила йому взяти ляльку. Маруся дуже зраділа подарунку. Здавалося, що їй навіть стало краще. Вона стала вставати і грати з лялькою.

Одного разу нянька Соні помітила пропажу ляльки. Соня намагалася знайти виправдання, але няньку це ще більше насторожило. Васі заборонили виходити з дому, бо старий Януш доніс судді, що хлопчик спілкується з жителями підземелля. Стан Марусі погіршився. Вона практично не вставала. Вася сказав, що нянька кинулася ляльки. Хотіли відібрати іграшку у сплячої дівчинки, але Маруся прокинулася і гірко заплакала. Вася не зміг забрати ляльку. У будинку батько суворо запитав Васю, куди він ходив. Він так само наказав розповісти, де лялька. Батько вважав, що Вася вкрав цю річ, подарунок покійної матері.

Вася побачив, що батько неймовірно сердитий. У нього немає ні краплі співчуття і любові до сина. Але абсолютно несподівано з’явився Тибурций, який приніс ляльку. Він розповів, що Маруся померла. Тибурций став розмовляти з суддею, розповів про те, що Вася дружив з його дітьми. Ця розмова вразив суддю. Він подивився на свого сина іншими очима, зрозумів, що це добрий, вразливий і чуйний хлопчик. Батько зрозумів, що марно позбавляв себе і сина свого кохання. Суддя і Вася наче вперше усвідомили, що є близькими людьми. Батько дозволив Васі попрощатися з Марусею, також він передав гроші для Тибурция. Він сказав, що йому краще піти з міста. Незабаром практично всі мешканці підземелля зникли. Залишилися лише двоє – напівбожевільний старий і ще одна людина. А Вася і Соня стали доглядати за могилою Марусі. Коли вони виросли і збиралися покинути місто, то над цією могилою дали свої обітниці.

Оцініть статтю
Додати коментар