Володимир Короленко цікаві факти

володимир короленко біографія Цікаві факти про відомих людей

Володимир Короленко цікаві факти життя та біографії ви дізнаєтеся в цій статті.

Володимир Галактіонович Короленко – письменник українсько-польського походження, журналіст, публіцист, громадський діяч.

Володимир Короленко цікаві факти

При згадці імені Короленка багато хто згадує про оповіданні «Діти підземелля», якого ви не знайдете ні в одному зібранні творів Володимира Галактіоновича, тому що такої розповіді він не писав. У нього є повість «В поганому товаристві», яку скоротили спеціально, щоб познайомити з цим твором дітей. Причому зроблено це було без участі письменника, який нарікав, що юні читачі познайомляться з його творчістю в сильно скороченому вигляді. Ще досить добре відомо про те, що Короленко багато разів був заарештований і засланий, довго жив під наглядом поліції, жив у бідності … Він працював коректором у друкарнях і репетитором у багатих сім’ях; якийсь час був чоботарем і чорноробом. І при цьому ніколи не втрачав мужності, і завжди чинив по совісті.

 1. Короленко народився 27 липня 1853 в Житомирі, саме на Україні він отримав першу освіту і провів своє дитинство.
  Навчаючись у гімназії, Короленко мріяв стати адвокатом, але у родини не було коштів, щоб оплатити навчання. У 1871 р він вступив до Технологічного інституту в Петербурзі, а в 1874 р перевівся в Москву. Тут Короленко захопився народницькими ідеями, брав участь в студентському русі, був виключений, висланий в Кронштадт, і з цього часу потягнулася довга низка засланців його років. Університет письменнику так і не довелося закінчити.
 2. Коли в 1881 р на престол зійшов Олександр III, всі політичні засланці повинні були підписати присягу на вірність новому імператору. Це була формальність. Однак Короленко присягу не підписав – тому послідував ще один арешт, важкий шлях до Сибіру, ​​в’язниці (в одній з них було написане оповідання «Чудна») і, нарешті, поселення в віддаленому районі Якутській області.

«Роби, що маєш, і нехай буде, що буде», – ось девіз, якого письменник дотримувався все життя, не озираючись на наслідки.

Довгі місяці якутського заслання були наповнені працею: Короленко вивчав побут людей, записував фольклор, намагався сам писати. Твори, написані тоді (розповіді «Сон Макара», «Соколінец», «Ліс шумить», повість «В поганому товаристві»), принесли йому популярність.

Після трьох років заслання Короленко з сім’єю оселився в Нижньому Новгороді. Тут була написана повість «Сліпий музикант» – за життя автора вона витримала 15 видань.

 1. Короленко дуже багато писав: може бути, більше навіть як публіцист. Він був, безумовно, майстром художнього слова, але відгуки на злободенні суспільно-політичні події часто витісняли інші його письменницькі плани. На жаль, багато художніх творів Короленка залишилися незавершеними. Про публіцистику письменник говорив, що вона для нього – спосіб безпосередньо впливати на життя, захищати права і гідності людини всюди, де це можна зробити за допомогою пера.

Ось дві найгучніших справи з його участю:

Перша справа відома як Мултанский процес (справа вотяків, 1895-96 рр.). Недалеко від села Старий Мултан був знайдений спотворений труп місцевого жебрака. Характер пошкоджень був такий, що наводив про думку про ритуальне вбивство (з метою жертвопринесення). Семеро жителів села були заарештовані, звинувачені у вбивстві і засуджено на десять років каторги.

Короленко, дізнавшись про біду мултанських вотяків, приїхав на вторинний розгляд справи в Елабугу як корреспонтент. Вражений цією справою і ще більше допущеними порушеннями, він провів власне розслідування і довів, що нещасний жебрак вже був мертвий, коли над тілом вчинили наругу – саме для того, щоб звинуватити вотяків в ритуальному вбивстві. У столичних газетах Володимир Галактіонович написав кілька статей про своє розслідування, виступив з доповіддю про Мултанску справу, виголосив на заключному судовому засіданні дві промови. Ці промови до нас не дійшли. Сучасники згадують, що стенографістки, задихаючись від сліз, навіть забули про свої обов’язки. Всі підсудні були виправдані.

Друга справа отримала назву справа Бейліса – єврея, звинуваченого в ритуальному вбивстві християнського хлопчика Андрія Ющинського (загиблого насправді від рук злочинців). На жаль, єврейські погроми – це сумна сторінка історії. Вбивство сталося в 1911 році, і два роки тривав судовий процес. Обвинувальний вирок означав би нову хвилю єврейських погромів, проте Короленко, вже будучи тяжко хворим, вирішив особисто брати участь у судовому розгляді. Бейліс був виправданий. Дочка письменника, Софія Володимирівна, згадувала, що із залу суду Володимир Галактіонович з дружиною поверталися до готелю на бричці. Радісна юрба випрягли коней і донесла бричку на руках до готелю.

Російська преса називала письменника «сонцем російської літератури». Іван Бунін на питання кореспондента, що він думає про Короленка, відповів, що він, Бунін, може спокійно жити, тому в Росії що є Володимир Галактіонович – «жива совість російського народу».

А потім настав 1917 рік. А за ним – криваві 1918-1920-і рр.

 1. Ні червоний, ні білий терор Короленко не прийняв, вважаючи його зайвою жорстокістю. Йому ближче був поступовий перехід до демократії, ніж нещадна боротьба класів. Своє бачення ситуації Короленко відверто висловлював в пресі, чим привернув до себе увагу Леніна. Ленін був незадоволений непримиренністю Володимира Галактіоновича: від людини, яка не з чуток знає, що таке гоніння, він очікував більшої лояльності. На прохання Леніна з Короленком зустрівся Луначарський (в червні 1920). Вони домовилися про листування. Луначарський попросив Володимира Галактіоновича написати, що саме йому не подобається в політиці нової влади, і обіцяв публікувати листи. Короленк0 написав шість листів, але ні на одне з них не отримав відповіді.
 2. У роки Громадянської війни Володимир Галактіонович врятував багатьох людей від  розправи. Письменник багато працював, незважаючи на різке погіршення здоров’я. А ще він організовував збір продовольства для дітей Москви і Петрограда, засновував колонії для дітей-сиріт та безпритульних. Одного разу йому довелося відстоювати зібрані кошти зі зброєю в руках: до нього в будинок увірвалися бандити.
 3. Вираз «фабрика смерті», що часто застосовують до нацистських концтаборів, належить Короленку. Тільки він мав на увазі знамениті бійні в м Чикаго. Він побував в Америці в 1893 р і був вражений, що ці бійні вважаються місцевою визначною пам’яткою, як чудово налагоджений конвеєр, що туди приводять дітей помилуватися на роботу м’ясників. А м’ясники ще й звикли вимагати у відвідувачів чайові. Нарис під назвою «Фабрика смерті» написаний в 1895 р

Володимир Галактіонович Короленко помер 25 грудня 1921 р Критик А.Горнфельд, який довгі роки працював разом з Короленком, писав: «Про кращий твір Короленка чи можливі суперечки. … Кращий твір його – він сам, його життя, його єство».

Оцініть статтю
Додати коментар

 1. микола

  классс

  Відповіcти
  1. Діана

   Всё что надо подробно описано супер спасибочки

   Відповіcти