“Лісова пісня” образ Лукаша

лісова пісня образ лукаша 10 клас

Лукаш уособлює творчу людину, яка втрачає свою особистість та свій талант, поступившись своїм ваганням та матеріальним інтересам. Леся Українка зображує Лукаша таким: «дуже молодий хлопець, гарний, чорнобривий і стрункий, в очах ще є щось дитяче». Спочатку відкритий та чистий душею, він поступово втрачає барви внутрішньої палітри та губить не тільки своє кохання до Мавки, її саму вкупі з надією на щастя, а ще й зраджує таким чином самого себе, за що й несе покарання перетворенням на вовкулаку.

Образ Лукаша “Лісова пісня” з цитатами

Лукаш – один з головних героїв драми Лесі Українки “Лісова пісня”.

Лукаш — зовсім молодий хлопець («в очах ще має щось дитяче», — читаємо в ремарці), він людина, тому й по-людському розуміє любов як потаємне незбагненне почуття. А для Мавки, як і решти лісових створінь, це цілком природний стан. Проте її любов до Лукаша зовсім не подібна на легкодумні залицяння з Перелесником, які вона знала до цього. Не подібна її любов і на почуття самого Лукаша:

Л у к а ш: Чудна у тебе мова, але якось

так добре слухати… Що ж ти мовчиш?

Розгнівалась?

М а в к а: Я слухаю тебе…

твого кохання…

(Бере в руки голову його, обертає проти місяця

і пильно дивиться в вічі).

Л у к а ш: Нащо так? Аж страшно,

як ти очима в душу зазираєш…

Я так не можу! Говори, жартуй,

питай мене, кажи, що любиш, смійся…

Звичайний сільський хлопчина й не здогадується, які сили пробудило кохання в лісовій істоті, яке «огнисте диво» оновлення вона пережила. Лукаш не цінує «душі своєї цвіту», не знає, які дива може творити тихий голос його сопілки. Щедрі поклади поезії й краси в його душі вкриті шаром буденщини, черствого житейського практицизму. Вони явилися Мавці весняної місячної ночі, але сам Лукаш і занедбав їх під стріхою хати, під впливом матері й Килини.

Цитатна характеристика Лукаша “Лісова пісня”

«Лукаш — дуже молодий хлопець, гарний, чорнобривий, стрункий, в очах ще є щось дитяче; убраний так само в полотняну одежу, тільки з тоншого полотна; сорочка випущена, мережана біллю, з виложистим коміром, підперезана червоним поясом, коло коміра і на чохлах червоні застіжки; свити він не має; на голові бриль; на поясі ножик і ківшик з лика на мотузку.»

«Притулись до мене. Я дужий — здержу, ще й обороню.»

«Я не любився ні з ким ще зроду. Я того й не знав, що любощі такі солодкі! Мавка пристрасно пестить його, він скрикує з мукою втіхи.»

«З лісу виходить Лукаш, худий, з довгим волоссям, без свити, без шапки.» (Лікаш у кінці твору)

«Лукаш сидить сам, прихилившись до берези, з сопілкою в руках, очі йому заплющені, на устах застиг щасливий усміх. Він сидить без руху. Сніг шапкою наліг йому на голову, запорошив усю постать і падає, падає без кінця…» (Лукаш загинув)

Лісовик про Лукаша: «Бо він уперше тута. Він здалека, не з сих лісів, а з тих борів соснових, де наша баба любить зимувати; осиротів він з матір’ю-вдовою, то дядько Лев прийняв обох до себе…»

«Ту помсту ти злочином називаєш, ту справедливу помсту, що завдав я зрадливому коханцеві твоєму?
Хіба ж то не по правді, що дізнав він самотнього несвітського одчаю, блукаючи в подобі вовчій лісом? Авжеж! Тепер він вовкулака дикий!
Хай скавучить, нехай голосить, виє, хай прагне крові людської, — не вгасить своєї муки злої!»

Мавка про Лукаша:  «У тебе голос чистий, як струмок, а очі — непрозорі.»

«Воно ще краще, ніж вся твоя хороша, люба врода, та висловить його і я не можу…»

«Ні, любий, я тобі не дорікаю, а тільки — смутно, що не можеш ти своїм життям до себе дорівнятись.»

Дядько Лев про Лукаша: «Ей! не вчись брехати, бо ще ти молодий! Язика шкода!»

Мати про Лукаша: «Та він у мене хлопець молодець, ви вже, Килинко, честі не уймайте!»

Характеристика Лукаша 

Образ селянського парубка Лукаша є цетральним у творі. Він не лише вродливий, а й має надзвичайний музичний талант, чутливе ніжне серце, потяг до прекрасного та любов до життя. На початку драми Лукаш є наївним, щирим і допитливим, він шанує старших, любить і цінує рідну природу.

Він закохується в лісову царівну Мавку. Тобто, долаючи всі встановлені людьми бар’єри, знаходять щастя у сильному і справжньому коханні. Лукаш мав дар, на який не зважали інші люди, який не усвідомлював навіть сам, і тільки дитя природи Мавка змогла той дар оцінити:

Я тебе за те люблю найбільше, Чого ти сам в собі не розумієш…

Цей дар — музика, мистецтво, творчість, з яких виросло їхнє кохання. Але хлопець занедбав свій талант, свою душу задля дріб’язкових інтересів і турбот. Зрада Лукаша — то передовсім зрада самого себе. Відчуження людини від природи руйнує її душу, застерігає Леся Українка.

Леся Українка в образі Лукаша відтворила страшну психологічну проблему людини — не мати згоди з самим собою.

Родинне оточення негативно вплинуло на Лукаша, прищепило йому занадто власницькі почуття, саме тому Він не в змозі відвоювати своє право на щастя. Лукаш не в змозі протистояти своїй нерозумній матері, у нього бракує сміливості, щоб захистити свою кохану від несправедливих докорів. Урешті-решт він піддається залицянню вдовиці Килини й одружується з нею без любові. Така зміна в житті руйнує його чутливу музичну душу, яка черствіє і занепадає.

Лукаш зрадив не лише Мавку, кохану жінку, а й себе, своїми власними руками він знівечив щастя, зруйнував дану йому Долю. За все це головний герой не може нікому нарікати, адже сам винен. Він це добре розуміє і страждає. Він міг би бути щасливим, якби зміг дослухатися до власного серця, не йти йому наперекір.

Життя з Килиною не принесло йому щастя. Він хотів забути палку любов до лісової красуні, але не зміг. Сіре, буденне, безбарвне життя з Килиною не в змозі задовольнити творчого серця. Потяг до Мавки стає дедалі сильніший, але неможливо повернути час назад, і той, хто зрадив кохання, високі мрії закономірно приречений до загибелі. Урешті-решт він з усмішкою на вустах помирає біля Мавки, що перетворилась на вербу. У цей трагічний момент він стає щасливішим, ніж за все прожите життя, позначене постійними помилками і жахливою зрадою.

Характеристика коротко: Лукаш – молодий хлопець, який з першого погляду закохався в Мавку. Він вправно грав на сопілці, і саме це причарувало Мавку до нього. Але згодом Лукаш зраджує Мавку і починає жити з Килиною. Але таке життя не приносить Лукашу щастя. Він шкодує, що зрадив Мавку і тому помирає, замерзаючи від холоду.

Образ героя можна охарактеризувати за таким планом:

План-характеристика образу Лукаша.
  1. Позитивні задатки в характері, творча обдарованість Лукаша (лагідність, щирість» музикальність).
  2. Вплив дядька Лева на формування кращих рис в характері юнака (любов до природи, віра в безмежні можливості людського пізнання, працьовитість, правдивість, чесність, любов до народної творчості).
  3. Негативний вплив на Лукаша його оточення та обставин життя (нерішучість, безвольність, непослідовність у вчинках і почуттях, відсутність внутрішньої гармонії, інстинкт власника).
  4. Зближення з Мавкою — перемога світлого й благородного в характері героя.
  1. Причини трагедії Лукаша.
  2.  Ідейний зміст образу.
Оцініть статтю
Додати коментар