“Маттео Фальконе” скорочено

Короткий зміст

“Маттео Фальконе” скорочено новела Проспера Меріме 1829 року розповість про жорстокі традиції, які мали підтримуватися заради честі. Короткий зміст викладений у двох варіантах – детально та дуже коротко.

“Маттео Фальконе” короткий зміст

Головні герої: Маттео Фальконе, його син Фортунато, злочинець-втікач Джаннетт Санпьєро, солдати і сержант Теодор Гамба.

Події відбуваються на острові Корсика. Оповідач згадує Матео Фальконе, шановного поміщика і стрілка, який жив в тій частині Корсики (мака), яку часто відвідували втікачі.

Маттео Фальконе – суворий, твердий, незалежний, не терпить підлості і зради. Він володів численними стадами, за якими доглядали найняті пастухи. На Корсиці його вважали хорошим другом і небезпечним ворогом.

У Маттео з дружиною було три дочки, які вдало вийшли заміж, і десятирічний син Фортунато, який подавав великі надії.

Якось раз осіннім ранком Маттео з дружиною вирушили в маки провідати свої стада. Фортунато був удома один, коли чоловік в лахміттях, якого звали Джанетта, і змусив заховати його від солдатів і дав йому за це срібну монету. Хлопчик сховав його в копиці сіна, поклавши поруч (для маскування) кішку з кошенятами. Сліди крові на стежці він засипав землею.

Через кілька хвилин в будинку з’явилися озброєні солдати на чолі з сержантом Гамбою, який почав розпитувати Фортунато. Але хлопчисько так зухвало й глузливо відповідав сержанту, що той, скипівши, наказав обшукати будинок і став погрожувати Фортунато покаранням. Тоді сержант витягнув з кишені срібний годинник і пообіцяв віддати його Фортунатто, якщо той видасть злочинця. Підліток не встояв перед цією спокусою, і Джанетта був схоплений.

Джаннетта висловив Фортунато своє презирство, засумнівавшись в тому, що той – син Маттео Фольконе. Хлопчик повернув йому срібну монету, на яку бандит не звертав ніякої уваги.

Незабаром повернувся батько хлопчика і дізнався про те, що трапилося.

Маттео відвів сина в яр з пухкою землею і наказав йому встати біля великого каменя. Фортунато зробив так, як велів батько. Він впав на коліна. Маттео наказав йому молитися. Хлопчик почав просити не вбивати його. Батько вдруге наказав йому молитися. Фортунато прочитав «Отче наш», «Вірую», «Богородицю» і літанію, якої навчила його тітка. Перед смертю він ще раз попросив батька про пощаду, пообіцявши виправитися і заступитися за Джаннетта перед дядьком-капралом. Маттео взяю рушницю і сказав: «Хай вибачить тебе бог!».

Жоден м’яз не здригнувся на його обличчі, тому що він вважав сина зрадником. На звук пострілу прибігла Джузеппе. Маттео сказав дружині, що він вчинив правосуддя.

“Маттео Фальконе” скорочено

Маттео Фальконе аналізЯкщо йти від Портовеккіо в глиб острова, скоро опиняєшся в заростях маки, у вітчизні корсиканських пастухів і злочинців. Маки – це зарості молодих дерев, які виникли на місці пожежі, настільки густі, що пробратися через маки можна тільки з сокирою.

Маттео Фальконе якраз жив поруч з такими маки. Це був багатий  чоловік, чиї стада пасли спеціальні пастухи. Йому було близько п’ятдесяти років, і це був найкращий стрілець, якого тільки пам’ятали ці місця.
Маттео завжди допомагав бідним, його вважали хорошим другом і небезпечним ворогом. Він був одружений на простій дівчині, у нього було три дорослих дочки, вже вийшли заміж, і син десяти років, Фортунато, на якого Маттео покладав великі надії.

Одного разу батьки пішли в поле, а маленький Фортунато залишився один вдома. Раптом він почув постріли, і незабаром з заростей маки вискочив закривавлений чоловік. Він впізнав хлопчика і назвав його ім’я, а потім сказав, що його звуть Джанетта Санпьеро і попросив заховати його.

Фортунато відмовився, сказавши, що батька немає вдома, але Джанетта став погрожувати, що вб’є хлопчика. Фортунато не злякався, бо бачив, що рушниця бандита не заряджена, а наздогнати його поранений не зміг би. Тоді Джанетта запропонував хлопчикові срібну монету і Фортунато сказав бандиту сховатися в сіно. Хлопчик приніс кішку з кошенятами і поклав її на сіно, засипав сліди крові і спокійно став чекати солдатів.

Ті не забарилися з’явитися, і вів їх сержант Теодоро Гамба, гроза бандитів і далекий родич Маттео Фальконе.
Сержант став допитуватися, чи не бачив хлопчик пораненого бандита, але Фортунато тільки сміявся і говорив, що нічого не бачив. Гамба схопив його за вухо і наказав солдатам обшукати будинок, а хлопчик запитав, що скаже Маттео Фальконе, коли дізнається, що його будинок обшукували. Солдат тихо попросив Гамбія не зв’язуватися з Маттео. Солдати швидко оглянули будинок і нічого не виявили. Один навіть тицьнув багнетом в сіно, але побачивши кішку не став шукати там бандита.

Гамба зрозумів, що від Фортунато погрозами нічого не доб’ється і вирішив зайти з іншої сторони. Він дістав з кишені срібний годинник і запропонував його хлопчикові. У Фортунато загорілися очі. Хлопчик деякий час боровся зі спокусою, але не витримав і вказав солдатам на копицю сіна.
Гамба віддав йому годинник, а з сіна витягли Джанетта. Той з презирством подивився на хлопчика і запропонував солдатам відвезти його в місто, тому що був поранений і не міг йти.

Назустріч солдатам піднімався Маттео з дружиною. Він здивувався і підняв рушницю. Гамба теж відчув страх і навмисне привітно заговорив з Маттео. Він обережно сказав, що зловив Джанетта і дружина Маттео зраділа, бо бандит якось вкрав у них козу.
Ці слова підбадьорили сержанта, а Маттео сказав, що бідолаха просто хотів їсти.

Солдат розповів, як ловили Джанетта і яку роль в затриманні бандита зіграв Фортунато.
Маттео скрикнув і зблід. Повз нього пронесли носилки з пораненим бандитом і Джанетта сказав, що це будинок зрадника. Коли солдати пішли, Маттео дав волю люті. Він кричав на сина і розбив злощасний годинник об камінь, а потім повів хлопчика в зарості маки. Його дружина залишилася вдома і молилася.

Фальконе привів сина до яру і змусив хлопчика читати молитви, всі, що той знав. Хлопчик молився і просив не вбивати його, обіцяючи більше не чинити так. Але батько не слухав його, і коли молитва скінчилася, застрелив Фортунато.
Потім він пішов по лопату, щоб поховати сина і зустрів жінку, яка бігла назустріч.  Він сказав, що здійснив правосуддя, і що його син помер християнином.

Оцініть статтю
Додати коментар