Особливості мохоподібних

Особливості мохоподібних Ботаніка

Які особливості будови і життєдіяльності мохів та мохоподібних, Ви дізнаєтеся з цієї статті.

Особливості мохоподібних

Мохи – це спорові вищі рослини з простою будовою. Мохи відносяться до вищих рослин тільки тому, що у більшості з них є щось на зразок листя і стебел, ряду тканин. Сучасні мохоподібні-це трави.

Вчені довели, що у мохів коренів немає. Проте, у багатьох з них є ризоїди, завдяки яким вони кріпляться до грунту і можуть всмоктувати в себе воду. Так яка особливість будови мохів? Чому ж ризоїди не є справжніми корінням? Справа в тому, що в них відсутня провідна система, і вони складаються з одного типу тканин.

Ці спорові рослини належать до даного виду тільки тому, що їх розмноження можливе тільки завдяки спорам. Доведено, що їх далекими предками були риніофіти (найдавніші,найпримітивніші вищі рослини). Риніофіти – це вимерла група рослин, які були першими багатоклітинними рослинами, що вийшли з води на сушу і утворили судинні тканини.

У стеблі мохів є провідні, покривні і механічні тканини. Все це обумовлено адаптацією до перебування на суші. Наприклад, покривні тканини захищають від пересихання, а механічні допомагають моху утримуватися вертикально.

У багатьох мохів листя складаються з одного клітинного шару. Тканини розвинені слабко, тому серед них немає великих рослин. Як правило, це маленькі трав’янисті рослини, що досягають у висоту кілька сантиметрів.

особливості мохоподібних

Які особливості життєдіяльності мохів?

Мохи є переважно наземними рослинами, але вони сильно потребують не тільки тієї води, яка знаходиться в грунті. Насправді вода – це важливий фактор запліднення. Вона допомагає доставити сперматозоїди до яйцеклітин. Це і є тією причиною, через яку місцем проживання організмів служать вологі місця. Наприклад, болота.

Характерною ознакою мохоподібних є наявність у життєвому циклі нитчастої стадії протонеми. У мохоподібних немає провідних тканин.

В життєвому циклі мохоподібних переважає гаметофіт. Гаметофіт мохоподібних дводомний, одностатевий. У мохів є одне унікальне явище – у зелених клітинах рослини є одинарний набір хромосом. Ось чому вони називаються гаметофітами. Їх життєвий цикл такий. З спори з одинарним набором хромосом проростає нова рослина. На жіночій особині в процесі росту утворюються яйцеклітини і сперматозоїди на чоловічий. Після того, як сперматозоїд добрався до яйцеклітини, відбувається запліднення, в результаті якої розвивається зигота. У ній росте спорофіт – специфічна коробочка з стебельком, що піднялася над мохом. Спорофіт мохів розвивається із заплідненої яйцеклітини. Вони володіють подвійним набором хромосом. Дозріваючи, спори починають ділитися і стають одинарними. Коли коробочка відкривається – спори далеко розлітаються. Осівши на грунті, вони знову проростають і дають початок новому гаметофіту.

Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, які особливості мохів.

Оцініть статтю
Додати коментар