Реферат про метеликів

метелики цікаві факти Зоологія

Де живуть метелики, чим харчуються, яка їх будова Ви дізнаєтеся в цій статті.

Реферат про метеликів

Зовнішній вигляд і будова метеликів

У будові цієї комахи виділяють 2 основні відділи: тіло, яке захищене хітиновим твердим панциром і крила.

У свою чергу тіло складається з:

Голови. Вона малорухлива і з’єднана з грудьми. У метеликів голова круглої форми, а потилична частина трохи стисла. Овальні або круглі опуклі очі мають вигляд півкуль і займають майже всю бічну частину поверхні голови. Очі характеризуються складною фасеточною будовою. Варто зазначити, що у цих комах кольоровий зір, до того ж вони краще сприймають рухомі об’єкти, ніж нерухомі. У деяких видів є ще додаткові тім’яні прості очі, які знаходяться за вусиками. Ротовий апарат за своєю будовою може бути гризучого або смоктучого типу, все залежить від видової приналежності.

Грудей. Вони мають трьохсегментну будову. Передня грудна частина менше, ніж середня і задня. У ній розташовуються 3 пари ніжок з характерною будовою: на гомілках розташовані шпори, які допомагають підтримувати гігієну вусиків.

Черевця. Складається з 10 сегментів, що мають кільцеподібну форму з дихальцями. Самі черевця у метеликів мають форму довгого циліндра.

Вусиків.  Завдяки вусикам комахи можуть орієнтуватися в природному середовищі, сприймаючи різні запахи і коливання повітря. Будова і їх довжина залежать від того, до якого виду належать метелики.

Крил. У цих лускокрилих тварин є 2 пари крил, які покриті плоскими лусочками, а також характеризуються перетинчастою будовою з поздовжніми і поперечними жилками. Відмінно, що у метеликів на крилах є красиві візерунки.

Види і класифікація метеликів

У загоні лускокрилих більше 158 000 представників. Виділяють кілька кваліфікацій, але найбільш вдалою вважається наступна (вона ділить загін на 4 підряди):

  • Первинні зубаті молі. До них відносяться маленькі метелики. Їх розмах крил становить від 4 до 15 мм. Ротовий апарат гризучого типу. У це сімейство входить 160 видів. Найпоширеніші представники: калужницевий мелкокрил і золотистий мелкокрил.
  • Безхоботкові метелики. Розмах крил не більше ніж 25 мм і вони покриті дрібними темними лусочками з чорними або кремовими плямами. Найпоширеніші представники: огневка ялинових шишок і борошняна вогнівка.
  • Гетеробатмії. Вони представлені тільки одним сімейством – Heterobathmiidae.
  • Хоботкові метелики. У цей численне сімейство входить понад 150 000 видів метеликів. Найвідомішими хоботковими метеликами є: махаон, адмірал, кропив’янка, павине око

Де живуть метелики?

Метелики поширені по всій земній кулі, крім Антарктиди. Найбільше скупчення комах в Індії і Перу.

Чим харчуються метелики?

Переважно вони харчуються пилком і нектаром квітучих рослин. Більшість видів вживає соки дерев, гниючі і перезрілі фрукти. А ось деяким видам, наприклад, німфалід потрібні різні мікроелементи і додаткова волога. Для цього вони п’ють сечу, піт і сльози крокодилів.

Розмноження та життєвий цикл метеликів

Метелики в період залицяння свої наміри до спаровування висловлюють через польоти і танці. Від самця, крім сперматозоїдів, самка отримує ще й запас білків, мікроелементів. Життєвий цикл комах включає 4 стадії:

  • Яйце. Стадія триває 8-15 днів.
  • Гусениця. Метелик на цій стадії має форму хробака.
  • Лялечка. Буває циліндричної або круглої форми.
  • Перетворення в метелика. Тривалість життя комахи коливається від кількох годин до 10 місяців.

З приходом зими деякі метелики гинуть, а інші види переживають холоди в стадії яйця. А ось є такі комахи, які зимують в дуплах або тріщинах в корі.

Цікаві факти про метеликів:

  • Метелик сатурнія, що знаходиться в стадії гусениці, може своєю отрутою вбити людину.
  • Вони не сплять.
  • Метелик павлиноглазка може відчувати запах на відстані до 10 км.
  • Найменший метелик – це моль малятко. Розмах крил становить 2 мм.
  • У мадагаскарської Бражники найдовший хоботок. Його довжина становить 28 см.
Оцініть статтю
Додати коментар