Рельєф Австралії

австралія Географія

Рельєф та корисні копалини Австралії

Австралія – ​​це найбільш плоский і найнижчий материк на Землі. Основну частину території материка займають пустелі і низовини.

Найбільшу частку в рельєфі Австралії займають плоскогір’я.

В Австралії немає високих і великих гірських ділянок, але на східному узбережжі Австралії піднімається невисокий гірський ланцюг Великого Вододільного хребта з найвищою точкою – горою Косцюшко. Її висота становить 2228 метрів.

На 16 метрів нижче рівня моря, знаходиться найнижча точка Австралії – озеро Ейр. Воно розташоване в Центральній низовині материка. На його дні є щільний шар солі. Більшу частину року озеро Ейр практично безводне.

Історія розвитку материка і його геологічна будова визначили рельєф Австралії. Австралія – ​​це осколок древньої Гондвани, від якої вона відокремилася ще до кінця мезозою.

Територію Австралії умовно можна розділити на східну, центральну і західну частини.

Східна частина Австралії. Тут розташовується єдина гірська система Австралії – Великий Вододільний хребет. Горотворення тут закінчилося дуже давно. Саме з цієї причини, Великий Вододільний хребет відноситься до найстаріших, сильно зруйнованим гір. Загальна протяжність цих гір – близько 4000 км. Східні схили Великого Вододільного хребта найбільш круті, глибоко розчленовані. Західні схили поступово переходять в горбисті передгір’я. По-іншому їх ще називають Даунс.

Саме на схилах Великого Вододільного хребта бере свій початок найбільша річка Австралії – Муррей.

Частиною Великого Вододільного хребта є також, внесені до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Блакитні гори. Цей край знаменитий на весь світ своїми незвичайно красивими водоспадами, потужними древніми скелями, ущелинами і долинами, вкритими великими евкаліптовими лісами. Головною туристичною визначною пам’яткою Блакитних Гір є скелі «Три Сестри».

Західна і центральна частина Австралії – це рівнинна територія, де розташовані багато пустель.

Близько 40% всієї поверхні Австралії займають пустелі. Саме тому Австралію ще називають «материк пустель». Найбільші за площею пустелі Австралії:

  • Пустеля Вікторія. Площа її території – 424 400 км2. Це свого роду своєрідний заповідник, який межує із Західною і Південною Австралією. Незважаючи на суворі кліматичні умови, пустиня безлюдна.  Господарська діяльність в пустелі не ведеться. У пустелі Вікторії видобуваються опали. Їх багаті родовища виявлені в містечку під назвою Кубер-Педі. Цей підземне шахтарське місто є світовою столицею опалів.
  • Одна з найбільших пустель Австралії є Велика Піщана пустеля, має площу – 360 000 км2. Вона розташована в північно-західній частині Австралії. Велика Піщана пустеля – це найжаркіше місце в Австралії. У літній період середнє значення температури досягає тут позначки + 35 ° C.
  • Піннаклс – найбільш незвична пустеля. Вона розташовується на південному заході материка. Назва пустелі перекладається як «пустеля гострих скель», бо на її территорії крізь пісок видніються скелі.

Говорячи про рельєф західної і центральної частини Австралії необхідно згадати Західно-Австралійське плоскогір’я, яке займає всю західну половину Австралії. З півдня, заходу і півночі воно омивається водами Індійського океану. Східна частина плоскогір’я примикає до Центральної низовини. Це найбільша за площею форма рельєфу Австралії.

Корисні копалини Австралії

Австралія має значні запаси таких копалин: бокситів або алюмінієвих руд, вугілля, золота, заліза.

Західна і центральна частина Австралії багаті родовищами бокситів, кухонної солі, кам’яного та бурого вугілля, нафти і природного газу. За запасами бокситів Австралія посідає друге місце в світі.

Варто відзначити, що багато родовищ корисних копалин залягають на невеликих глибинах. Саме тому їх видобуток ведеться відкритим способом.

Що стосується гірської системи Великого Вододільного хребта, то тут є значні запаси залізних, мідних, уранових, олов’яних руд. Також є родовища золота і платини. Австралія є світовим лідером з видобутку золота.

Висновок. Австралія – ​​це найнижчий материк на Землі. Найвища точка Австралії – гора Косцюшко. Найнижча точка материка – озеро Ейр. До основних форм рельєфу Австралії відносяться Західно-Австралійське плоскогір’я, Центральна низовина, а також Великий Вододільний хребет. Австралія дуже багата на різноманітні корисні копалини.

Австралія цікаві факти (відео)

Оцініть статтю
Додати коментар