“Самотність” Ервін Умеров скорочено

Короткий зміст

“Самотність” Ервін Умеров скорочено

Оповідання «Самотність» Ервін Умеров написав на кримськотатарській мові, а також переведене автором на російську.

Головний герой твору – пес Сабирлі (щеня породистої вівчарки і запеклого вовка).

Своєю появою на світ Сабирлі був зобов’язаний лісничому Даг’джі, саме він підказав власнику породистої вівчарки, своєму родичу чабану Сулейману, як отримати хорошу вівчарську собаку.

«Ти не ображайся, – сказав Даг’джі Сулейману, вказуючи на вівчарку, – пса ти непоганого привіз. Але непридатного для чабанської справи. Тобі потрібен звір по силі, мудрець. – І, тицьнувши в сторону Сулеймана, обрубав: – І собака така у тебе буде. Молодець, що приїхав ».

Сабирлі народився від породистої вівчарки і вовка, завдяки Даг’джі, який відвівши вівчарку в ліс, дав вовкові запліднити її, після чого той був застрелений. Адже досвідчений лісничий знав, що після цього вовки не залишають собак живих.

«Шкура його батька – досвідченого вовка – довгий час лежала на підлозі біля ліжка Сулеймана і не раз змушувала маленького Сабирлі наїжачитися і вороже заричати»

Сабирлі все життя прослужив у сім’ї чабана Сулеймана, автор описує також епізод, в якому гине перший господар пса. В одну з ночей, роблячи обхід по скотному двору, Сабирлі відчув запах, від якого шерсть встала дибки: з метою поживитися бараниною до кошари з лісу прийшли вовки. У сутичці з ними Сабирлі втратив вухо і хвіст, але що найголовніше для нього – улюбленого господаря.

Після смерті господаря, пса віддали іншому пастухові, але той знущався над ним. Тоді Сабирлі втік до дванадцятирічного сина покійного Сулеймана – Айдера. Через кілька років він і став пасти овець, і життя Сабирлі повернулася в колишню колію. До тих пір, поки в кримські будинки не постукала війна.

«Прийшла війна. Стало голодно, будинки занурилися в пітьму. Айдер добровольцем пішов на фронт, закликали багатьох чоловіків <…> Кімнати будинку були порожні; на підлозі валявся битий посуд, все перевернуто догори дном. У сусідньому будинку, куди недавно вселився старий Даг’джи, голосно плакала його дружина – вона знала, що станеться з дружиною і дочкою Айдера – сім’єю добровольця Червоної Армії, яких відвезли з будинку напередодні ».

Пес відчував біль людей, переживав її разом з людьми. Опинившись в порожньому будинку, Сабирлі ще сильніше відчув самотність. Довго бродив він з кімнати в кімнату, принюхуючись до знайомих запахів і тяжко, зовсім по-людськи, зітхаючи.

Сабирлі став безмовним свідком депортації кримських татар. Йому було невтямки, куди поїхали всі жителі села, залишивши все нажите добро.

«Довго стояв, спостерігаючи, як жінки, діти і люди похилого віку шкандибають з вузлами і згортками до школи і там, на площі, товпляться жалюгідною купкою. Діти плакали, дорослі перемовлялися тихо і розгублено. Потім підїхали зелені машини з критими кузовами, хвацько розгорнулися. З них вистрибнули люди в зеленому. Люди на площі мовчки, як уві сні, почали сідати в машини, тільки якась стара заголосила, заплакала дитина тонким, безпорадним голоском. Потім знову все стихло. Машини, підскакуючи на вибоїнах, поспішно поїхали… »

«Як це можна – знятися всім селом, сісти нишком в зелені машини і поїхати? Що це вони, зовсім розумом рушили? Вірно, любили натовпами ходити один до одного в гості, на весілля, але щоб так виїхати, залишивши все село порожніс, такого не траплялося … »- думав Сабирлі.

Так і не дізнався Сабирли, куди відвезли жителів села, знайомих йому з щенячих років, як і з інших сіл і міст Криму.

«Цього не знали і ті, кого посадили в зелені машини і відвезли невідомо куди, не знали і ті, хто садив їх у ті самі зелені машини, ні ті хто стояв в оточенні їхніх сіл … Ніхто не знав… »

Коли село спорожніло, Сабирлі зіткнувся з якимсь бороданем, який розтягував все народне добро, що залишилося без нагляду. Спостерігаючи за тим, як завантажений віз ледь тягне кінь, якого чоловік не переставав бити, пес, немов відчувши в цій людині ворога, кривдника тварин, і продовжуючи захищати хазяйське добро, вступив в сутичку з бороданем. У цьому епізоді автор яскраво змальовує паразитизм подібних бороданів, які вилізли зі своїх сховищ і розтягли все, що залишилося татарське добро.

Одна з мешканок села, мабуть, не встигла допекти хліб. Сабирли в спорожнілій хаті відчув запах палаючого і хліба і побіг туди, сподіваючись побачити в будинку односельчан. Але надія його не виправдалася. Будинок, в якому підгорав хліб, загорівся. Під час пожежі відбулася зустріч пса з незнайомцем, який, повернувся в село і також здивовувався, побачивши пусті хати. Людина погодувала Сабирлі і залишилася в селі ненадовго. Пес гостро відчув самотність і тугу людини, вони розділили ці почуття на двох.

Чоловік йде з пустого села, а Сабирлі не має сил іти за ним… Розповідь закінчується смертю Сабирлі.

“Самотність” Ервін Умеров короткий зміст (переказ) повідомляє про основні події твору, щоб дізнатися деталі твору варто прочитати його повністю.

Оцініть статтю
Додати коментар