Стороженко “Скарб” характеристика Павлуся

характеристика павлуся скарб стороженко 7 клас

 Олекса СтороженкоСкарб” характеристика образу Павлуся з цитатами допоможе розкрити внутрішній світ головного героя та визначити його риси характеру..

Стороженко “Скарб” характеристика Павлуся 

Павлусь – головний герой оповідання О. Стороженка. Його образ доводить нам, що сите життя і неробство не робить людину по-справжньому щасливою. Щастя не може бути в житті людини, яка живе лише для себе і не зігріває своїм душевним теплом інших, яка безглуздо і безцільно проживає свій вік.

Павлусь, єдиний син у родині, ріс зманіженим, залюбленим матір’ю. Узимку й восени вона не випускала його з хати, шоб не замерз, навесні і влітку — шоб сонце не напекло голову. Бачачи, шо син нічого не вміє робити, батько журився: «Що з ним станеться, як ми помремо?»

Мати мала рацію, коли говорила: «Як Бог милосердний пошле йому шастя, то без нас житиме ше лучче, як теперечки». Після смерті батьків за Павлусем наглядали наймит і наймичка. І хоча він уже й парубком став, а все чекав, коли хтось за нього зробить. «Павлусь за весь день і пари з рота не пустить; хоч би часом чого і схотів, вже не попросить: якось йому і слово важко вимовити».

І на вечорниці йому йти не хотілося, і скарб шукати відмовився, бо звик лише їсти та спати. За це прозвали його Лежнем. Навіть грушу зірвати не міг: «Бісові груші, — пробубнить, — які спілі, і над самісінькою головою висять, і ні одна ж то не впаде у рот». А потрусити дерево — важко.

Одного разу Павлусь вночі захотів меду, і щоб задовольнити його бажання, мати оббійшла все село в його пошуках. Вона ледве випросила скриньку меду, та коли прийшла додому, Павлусь вже спав. Після нічної прогулянки мати захворіла, а скоро її не стало. Невдовзі помер і батько Павлуся, але у житті хлопця нічого не змінилося, бо за ним доглядали наймичка та наймит. Багатство так і йшло до Павлуся – у господарстві лад, прибуток зростає, навіть шинок відкрили з лавкою.

Якось на свята сусідські парубки запропонували Павлусеві йти на пошуки скарбів. Але той лише відмахнувся віх товаришів та сказав: «як кому Бог дасть шастя, то не треба йому й рідної матері, не треба і скарбу шукати, сам скарб його знайде».
Хлопці нічого не змогли знайти, крім дохлого тхору. Вони жартома кинули його у вікно Павлуся. Але й тут щастя не оминуло хлопця, а з тхору насипалося багато дукатів.  Павлусь вважав, що то бог закинув йому у вікно ще більше щастя. Щастило Павлусю і в сімейному житті – одружився він з гарною дівчиною, згодом у них народилися прекрасні діти й жили вони в злагоді та добробуті.

У селі Павлуся вважали щасливим: нічого не робить, а все має. І хоча люди заздрили Павлусеві, жити так, як він, не хотіли. Думаю, шо шасливим не був і Павлусь.

Цитатна характеристика Павлуся “Скарб” Стороженко

· «Вже Павлусь був чималий пахолок, а вона (мати) ще возилася з ним. Як з маленькою дитинкою. Було власними руками годує, а він, телепень, тільки глита та, як той пуцьвірінок, знов рот роззявлює».

· «Як кладе його спати, то сама і стеле, і роздягає, і хрестить, і ще й котка співає, неначе над годовничком».

·Опис Павлуся «…Його вигнало та розперло, такий став гладкий та опецькуватий! Пика широка та одутлувата, як у того салогуба, а руки білі та ніжні, як у панночки. …Зроду не то, щоб ціп або косу у руках подержав,— не взявся й за лопату, щоб одгребти сніг од порога, або за віник, щоб вимісти хату».

· «Щастя, як горох з мішка, так і сиплеться на нашого Павлуся, і урожай у його луччий, як у других, і корів нема ялових…»

· «… Павлусь за весь день і пари з рота не пустить; хоч би часом чого і схотів, вже не попросить: якось йому і слово важко вимовити. Тільки йому й роботи, що цілісінькій день їсть (а лопав здорово) та спить. …Поспить на перині, лізе на піч поспати ще у просі. Пообідає і знов куня…»

· «Лучалось, наймит вернеться з поля і навідається до Павлуся, а тому й голову важко держати на плечах».

· «Якби вечорниці збирались біля моєї хати, то, може б, і пішов».

· «Се мій скарб, се мені Бог у вікно вкинув! А що?»

· «Найшлась і дівчина, що, як той скарб, сама до його лицялась. Послав йому Господь і діточок покірних, працьовитих, не таких, як він пудофет…. І віку йому таки чимало протяг Господь: до білого волосся доспався. Спав, спав, аж поки навіки не заснув».

План до характеристики образу Павлуся “Скарб” Стороженко

1) Павлусь – єдиний синок у заможніх батьків.

2) Зовнішність і портрет героя.

3) Автор про Павлуся.

4) Риси характеру Павлуся:

а) ледачий;
б) примхливий;
в) байдужий;
г) егоїстичний.

5) Інші риси Павлуся: а) любов смачно поїсти і поспати; б) відсутність друзів, постійна самотність; в) ставлення до батьків, наймитів, парубків, дружини, дітей.

6) Чи щасливий Павлусь? Значення цього образу.

Ставлення автора до Павлуся з твору “Скарб” – письменник висміює Павлуся, бо він нічого не зробив у своєму житті хорошого, жив марно  й безцільно.

Олекса Стороженко «Скарб» слухати скорочено

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Віталій

    Заблокуйте доступ до сайту вчителям

    Відповіcти
    1. гейфтвой

      ??! Как они могут закрыть доступ учителсям ???!

      Відповіcти
      1. Марина

        Никак

        Відповіcти
    2. Khaker

      Да, идея хорошая.Но с програмной точки реализовать это сложно.
      Это нужно что бы сайт вычислял IP пользователя, находил точное местоположение(город,улица,дом,и тд)и сравнял его пропиской и местом работы.Но что же даже в таком раскладе делать детям учителей?

      Відповіcти
    3. Маргарита

      Это не реально

      Відповіcти
  2. Нася

    Дякую! Дуже сильно допомогли!

    Відповіcти
  3. Денис

    Дуже допомогло виправив одиницю бо болів не знав

    Відповіcти
  4. Dinamik3D

    Почему все на украинском болтают? Не я тоже из Украины но всегда говорил по русски

    Відповіcти
    1. Ly2005ana

      Dinamik3D ну ти москалюга. Якщо ти всегда говорили по русски, геть з України …

      Відповіcти
      1. Не Соня

        В чём логика?

        Відповіcти
      2. Святослав

        Згоден

        Відповіcти
      3. Milana

        Вибач , але кожна людина має право говорити на тій мові , на якій хоче . Адже навіть в Китаї говорять по англійськи ( та через це їх не заарештовують ) .

        Українська мова красива , але російська не гірша. Тому , на мою думку , не можна забороняти іншим говорити на зручній мові !
        Ти ж , напевно , не їсиш лише галушки з борщем ( українські ) .
        А до твого відома піцца – це італійська страва.
        Доречі , Dinamik 3D , тебе теж це стосується , адже якщо хтось хоче то і говорить українською , як наприклад я . ( Но я такжэ владею русским ) .

        Відповіcти
        1. Олесь

          Мілано, ти тупа курка. Порівнювати мову з галушками… “такжэ” – ти і російською володієш так само “убого” як і українською.

          Відповіcти
          1. катя

            вона це всприймає так, і на відміну від тебе Мілана не виражається так грубо в сторону людини чия думка їй не по душі, тому аналізуючи твої слова виходить, що серед вас двох точно не вона “тупа курка”!

        2. MilliBobiBraun

          Ти велика молодець, що так пишеш. Я навіть і не подумала про піццу чи пампушки. НЕ слухай того дурника, який написав , що ти курка. Сам він такий.

          Відповіcти
        3. Даніїл

          ти Українську мову образила, порівнявши з г+вно мовою

          Відповіcти
      4. Анна

        Это тупость! Я тоже из Украины, но говорю по русски. Что здесь такого. Я не понимаю.

        Відповіcти
    2. Дашкв Вкусняшка

      Скарб на украинском языке а не на русском

      Відповіcти
    3. Не Соня

      Не понимаю тоже, хотя это их выбор. И да, согласна с Виталием, доступ к сайту для учителей надо заблокировать. Мы на уроке это писали, учитель нам это слово в слово продиктовал… Я думала только мы (ученики) списываем с “Довидкы биз” (так мы в классе называем этот сайт-спасение для школьников.

      Відповіcти
    4. Соломія

      Тому що офіційна мова України – українська. Але люди всерівно говорять по російськи! І не треба задаватись питанням «чому всі по українськи говорять?» а потрібно питати «чого українці по російськи говорять?»!!!

      Відповіcти
    5. Кирилл

      Я с тобой согласен,я тоже из Украины но базарю на русском

      Відповіcти
    6. Зло

      Тому що ти деб==, люди які живуть в Україні повинні говорить російською?

      Відповіcти
      1. Паша

        Знаешь что если люди говорят на русском пусть и говорят , но ты здесь причём? Я ТУТ Тоже могу говорить что вы все укропы и т.к . Как говорят Україна-це вільна країна!!!!

        Відповіcти
      2. Назар

        В свободной стране нельзя говорить на том языке на каком ты хочешь?

        Відповіcти
    7. Леся

      Я тож

      Відповіcти
  5. Даша

    Дякую!

    Відповіcти