Дріжджі, їх особливості та значення

Ботаніка

Які гриби не утворюють грибницю? Що таке дріжджі? Де використовуються дріжджі? Відповіді на ці запитання ви дізнаєтеся в даній статті.

Дріжджі, їх особливості та значення

Дріжджі – це особлива група грибів, які не утворюють типового міцелію, а існують у вигляді окремих, здатних до брунькування клітин та їх колоній.

Клітини дріжджів мають кулясту, овальну або видовжену форму. Вони мають усі структури, притаманні грибам.

Розміри дріжджових клітин складають в середньому від 3 до 7 мкм в діаметрі, але зустрічаються деякі види, клітини яких можуть досягати 40 мкм.

Дріжджі мешкають у водоймах, а на суходолі надають переваги місцям, багатим на цукри. Це може бути поверхня плодів і листків, нектар квіток тощо. Небагато представників дріжджів трапляється у ґрунті.

Розмноження дріжджів – способом брунькування. Воно починається з появи на поверхні клітини горбика, який збільшується, а потім відділяється від материнської клітини, залишаючи на ній шрам – бруньковий рубець. На одній клітині буває від 30 до 40 таких шрамів. У несприятливих для вегетативного розмноження умовах у клітинах дріжджів утворюються суми із спорами.

Життєві форми дріжджів

Сахаробіонти – «справжні» дріжджі, найбільш типовим представником яких є Saccharomyces cerevisiae.  Вони мають комплекс властивостей, що свідчить про їх пристосованості до існування в середовищах, збагачених легкодоступними джерелами вуглецю.  Відсутність пігментації, розвинених міцеліальних структур, хламідоспор, слизових капсул, а також здатність до більш-менш інтенсивному бродінню і вузький спектр засвоюваних сполук вуглецю – характерний набір властивостей цих дріжджів.  Крім сахароміцетів до сахаробіонтам слід відносити представників родів Debaryomyces, Kluyveromyces, Torulaspora, Zygosaccharomyces, а також більшість видів з родів Pichia і Candida.

Фітобіонти – адаптовані до проживання на поверхні живих частин рослин і, як правило, утворюють каротиноїдний пігменти.  Вони часто мають в циклі розвитку хламідоспори або хламідоспороподобние клітини, стійкі до висушування. Характерна ознака багатьох видів – утвлрення баллістоспор, яка розсіюється струмами повітря.  Найбільш типові представники Фітобіонтів –  Sporobolomyces і Sporidiobolus, деякі види родів Rhodotorula і Cryptococcus.

Сапробіонти мають відносно високу гідролітичною активністю і беруть участь у деструкції рослинних залишків на середніх і пізніх стадіях.  До типових сапробіонтам відносяться деякі види роду Trichosporon, Cystofilobasidium capitatum, група недосконалих видів базідіоміцетового аффинитет, що класифікуються в роді Cryptococcus (Cryptococcus podzolicus, Cryptococcus humicolus).

Педобіонти – дріжджі, найбільш пристосовані до проживання на твердих поверхнях грунтових частинок.  Вони мають слизовими капсулами, які створюють міжклітинну середу, зберігає сприятливий режим вологообміну та харчування в умовах тимчасового осушення грунту.  Ці дріжджі здатні накопичувати велику кількість запасних речовин, головним чином у формі ліпідів, які забезпечують переживання тривалих періодів голодування.  Для них також характерна здатність до засвоєння сполук азоту в дуже низькій концентрації.  Типові представники Педобіонти – всі види ліпоміцетов.  Мабуть, до Педобіонтів можна також віднести деякі види кріптококков, зокрема Cryptococcus terreus, Cryptococcus aerius, Cryptococcus terricola.

Значення дріжджів у природі та житті людини

Дріжджі здатні без участі кисню розкладати цукри до спирту та вуглекислого газу, завдяки чому отримують необхідну їм енергію. Ще з давніх часів людина звернула увагу на цю властивість дріжджів. їх використовують для отримання спирту, в хлібопекарській та пивоварній промисловості.

Цікаво знати, що пивні дріжджі багаті на вітаміни. Як ви знаєте, вітаміни необхідні для нормального росту й розвитку нашого організму. Препарати із сухих пивних дріжджів можна придбати в аптеках. Такі самі вітамінні препарати на основі дріжджів використовують і для свійських тварин.

Певні види дріжджів людина використовує для виготовлення харчових добавок, багатих на білки. Дріжджові добавки використовують і при виготовленні кормів для тварин. Це так звані кормові дріжджі.

Деякі види дріжджів застосовують для очищення забруднених нафтою водойм.

Цікаво знати, що останнім часом певні культури дріжджів використовують для отримання сучасного недорогого біологічного палива. Його виготовляють з рослинного матеріалу – соломи чи відходів деревообробної промисловості.

У нашому організмі, зокрема кишечнику, зазвичай мешкають дріжджі роду Кандида і не завдають йому шкоди. Але в разі масового розмноження вони можуть спричинити захворювання у людей з послабленою імунною системою. Наприклад, за тривалого вживання антибіотиків. Таке захворювання має назву молочниця. При цьому уражуються нігті, слизові оболонки рота та інших органів. Ефективним засобом для профілактики розмноження грибів роду Кандида в кишечнику є регулярне вживання йогуртів та інших молочнокислих продуктів, які містять корисні для нашого організму бактерії.

Тепер вам відомо що таке дріжджі та основні представники дріжджів. 

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Костя

    Спасибо большое

    Відповіcти
  2. наташка

    дуже дякую)

    Відповіcти
  3. Учитель Биологист Мемист

    Ужас на уроке наругали написано не правильно

    Відповіcти
  4. Данило

    Дякую!

    Відповіcти
  5. Вероніка

    Велике дякую інформація реально крута та корисна ^^

    Відповіcти