Історія виникнення овочів

Цікаві факти про продукти

Вирощувати овочі людина стала дуже давно, ще в кам’яному столітті. Спочатку люди збирали те, що давала природа та що можна було вжити в їжу – плоди, листя, насіння. Потім стали зберігати окремі види дерев, чагарників, трав, які їм давали їжу. Потім виникло примітивне землеробство, коли люди стали розкидати насіння корисних рослин і збирати урожай.
Мимоволі стародавні землероби ставали і селекціонерами – адже вони відбирали рослини з смачними плодами, з високою врожайністю та іншими корисними властивостями. Загалом, всі овочі мають свою багатовікову історію.

Історія виникнення овочів

Батьківщина капусти – Середземномор’я. Тут люди стали вирощувати листові форми капусти, а пізніше від неї з’явилися інші форми рослини. Відомості про вирощування листової капусти можна відшукати в дев’ятитомній «Історії рослин» відомого ботаніка Теофраста. Вони відносяться до III століття до нашої ери.
У I столітті нашої ери, за свідченням вченого і письменника Плінія Старшого, існувало вже близько 8 видів капусти, в тому числі і листова, і білокачанні, і брокколі. Передбачається, що на території нашої країни капуста з’явилася ще в VII-V століттях до нашої ери. .

Батьківщиною цибулі вважаються Середня Азія і Афганістан. Ріпчасту цибулю вирощували в Стародавній Греції, Єгипті, Індії. Гіппократ, знаменитий лікар стародавності, використовував цибулю для лікування хворих.
Цибулю обов’язково повинні були їсти римські легіонери. Вважалося, що їжа з великою кількістю цибулі надає хоробрість, енергію і силу.
Прості люди Франції, Іспанії, Португалії в X-XII століттях цибулю їли кожен день. На Русі цибуля з’явилася в XII-XIII століттях, в основному її їли бідні люди.

Такий же «стародавній» і часник. У середні століття часник був амулетом. Вважалося, що він може врятувати людей від будь-яких лих і негараздів. Археологи знаходили його навіть в єгипетських пірамідах.

Помідори – вперше вирощували в тропічних районах Південної і Центральної Америки. В Європу помідори потрапили в XVI столітті, їх привезли іспанці. Але відразу популярним цей овоч не став. У деяких країнах його вирощували як лікарську і декоративну рослина, і в культурі багатьох європейських держав він з’явився пізно: у Франції – в середині минулого століття, в Англії – в 80-х роках, в США лише в 40-х роках минулого століття. 

Батьківщина перцю – Америка, точніше Мексика і Гватемала. Появу перцю в Європі пов’язують з ім’ям Христофора Колумба. У Європі перець довгий час застосовували як пряність, потім були виділені солодкі сорти перцю, придатні в їжу. У нас перець вирощується з XVII століття.

В огірків теж солідний стаж. Це одна з рослин, плоди якої використовуються в їжу в недостиглому вигляді. Вчені вважають, що огірку понад шість тисяч років. Батьківщина огірків – Південно – Східна Азія. В Індії до сих пір цю рослину можна зустріти в лісах.

Історія виникнення овочів

Гарбуз розводили мексиканці на своїх городах більше п’яти тисяч років тому. Після відкриття Америки португальці завезли гарбуз з Бразилії в Індію, потім цей овоч потрапив в Європу. У нас він відомий з XVI століття.

Кріп був відомий древнім грекам і древнім римлянам. Вони використовували деякі його лікувальні властивості, з його допомогою позбувалися від комах – паразитів.
З петрушки  греки і римляни плели вінки. Вона у них вважається символом горя і печалі, її також використовували проти комах і від різних хвороб. І тільки в середні століття петрушка «стає» овочевою культурою. Але спочатку використовували тільки її коріння, і лише потім вирішили використовувати в якості пряної зелені.
Селеру в дикому вигляді можна відшукати по всій Європі, в Азії, Північній і Південній Америці.

Буряк люди знають з глибокої давнини. У III столітті до нашої ери давньогрецький ботанік Теофраст описав буряк, який ріс дико на узбережжі Середземного моря.  Спочатку люди вирощували буряк в основному як лікувальнуа рослину. Стародавні римляни з задоволенням їли бурякові листя. У Київській Русі буряки вирощували в X-XI століттях. Зараз червоний буряк дуже популярний овоч.

Морква була знайома людям ще за 2 тисячі років до нашої ери. Римляни її вживали як ласощі.
В європейських країнах морква з’являється в XVI столітті. Її застосовували в лікувальних цілях. У дикому вигляді морква зустрічається в Америці, Австралії, Нової Зеландії, в Середній Азії і на Кавказі.

Історія виникнення овочів

Дуже стародавню історію має ріпа. Її батьківщина – Середземномор’я У Стародавній Греції ріпу вживали в їжу, на корм худобі і як лікувальну рослину. У стародавніх римлян печена ріпа вважалася великим ласощами. До появи картоплі ріпа з успіхом заміняла її. На Русі вона була найулюбленішим і найпоширенішим овочем.

Редьку згадував ще Гіппократ як лікарську рослину, а Теофраст відносив її до харчових рослин. Зараз вирощують її в багатьох країнах світу.

Батьківщина картоплі – Південна і Центральна Америка. У дикому вигляді її вже не зустрінеш. В Європу її завезли іспанці, потім картопля поширилася в інші країни. Але в Європі картоплю визнали не відразу.  Широке поширення картопля отримала лише з середини XIX століття.

Горох в дикому вигляді зараз не відшукати. Цю рослину обробляли в кам’яному столітті разом з пшеницею, ячменем і просом. Сіяли і в Стародавній Русі.

Квасоля, родичка гороху, одна з головних рослин древнього землеробства Перу, Мексики та інших країн Південної Америки. У Європі вона з’явилася після подорожі Колумба, а у нашій країні квасоля з’явилася в XVII-XVIII століттях.

Оцініть статтю
Додати коментар