Малощетинкові черви: значення

дощовий червяк Зоологія

Малощетинкові черви значення в природі та в житті людини коротко викладене в цій статті.

Малощетинкові черви значення в житті людини

Малощетинкові черви або олігохети – це клас тварин, які належать до типу кільчастих червів. Всього відомо близько 3000 видів цих тварин. З них приблизно 200 видів є грунтовими хробаками, інші населяють прісні водойми, лише деякі – моря.

Черви даного класу мають схожу будову, вони можуть відрізнятися за зовнішнім виглядом і своїми розмірами, які варіюються в межах від 1 мм до 2,5 м.

Найбільш великі представники групи малощетинкових червів – підгрупи кільчастих (дощові тропічні черв’яки), а найменші – трубочники і прісноводні малощетинкові.

Більшість черв’яків харчується рослинним детритом, всмоктуючи його з грунту, лише деякі види є хижаками. Деякі види з сімейств олігохетів є ектопаразитами річкових раків або раковими «п’явками».

Малощетинкові черви беруть участь у грунтоутворенні, розпушують ґрунт і роблять її більш родючим. Висока їх чисельність в грунтах якраз є показником їх родючості. Вони прокладають в грунті довгі ходи, тим самим ефективно розпушуючи його. У такому розпушеному грунті до коренів рослин краще надходить кисень і поживні речовини. Також дощові черв’яки живляться відмерлими залишками рослин. Тварини затягують залишки в свої ходи, збагачуючи його органікою. Після переробки їжі в шлунку цих тварин утворюються речовини, які становлять гумус. Один з видів дощового черв’яка – гнойовий, мешкає в гної або купі компосту, переробляючи органіку в високоефективне добриво – біогумус. Вчені зуміли вивести високопродуктивні породи таких хробаків і назвали їх «каліфорнійськими черв’яками».

Крім того, людина використовує малощетинкових черв’яків для прикорму риб під час риболовлі.

Малощетинкові значення в природі

Малощетинкові черви, що мешкають у водоймах, є важливим компонентом харчування водних тварин. У деяких місцях на їх частку припадає близько 50-60% всієї живильної маси для риб та інших водних тварин. Сьогодні є спеціальні ферми з вирощування червів, які згодом використовуються для годівлі риб.

Оцініть статтю
Додати коментар