“Мандри Гуллівера” переказ

мандри гуллівера переказ Короткий зміст

Короткий переказ “Мандри Лемюеля Гуллівера” не донесе всіх цікавих деталей твору, тому його краще прочитати повністю.

Стислий переказ твору “Мандри Лемюеля Гуллівера” 

Гуллівер в країні ліліпутів

Герой роману – Лемюель Гуллівер, хірург і мандрівник, спочатку судновий лікар, а потім і «капітан декількох кораблів». Першою дивовижною країною, куди він потрапляє, стала Ліліпутія.

Після аварії корабля мандрівник опиняється на березі. Його зв’язали крихітні чоловічки, розміром не більше мізинця.

Переконавшись у тому, що Людина-Гора (або Куінбус Флестрін – так називають малятка Гуллівера) налаштований миролюбно, йому знаходять житло, приймають спеціальні закони безпеки, забезпечують його харчуванням. Спробуйте прогодувати велетня! Гість в день з’їдає стільки, скільки 1728 ліліпутів!

З гостем привітно розмовляє сам імператор. З’ясовується, що ліліпути ведуть війну із сусідньою державою Блефуску, яка населена теж крихітними чоловічками. Бачачи загрозу гостинним господарям, Гуллівер виходить в затоку і притягує на мотузці весь флот Блефуску. За цей подвиг йому дарують титул нардака (найвищий титул в державі).

Гуллівера радо знайомлять із звичаями країни. Йому демонструють вправи канатних танцюристів. Найспритніший плясун може отримати посаду, що звільнилася при дворі. Ліліпути влаштовують церемоніальний марш між широко розставлених ніг Гуллівера. Людина-Гора приносить присягу на вірність державі Ліліпутії. Насмішкою звучать її слова, які перераховують титули крихітки-імператора, який іменується «відрадою і жахом Всесвіту».

Гуллівера присвячують в політичну систему країни. В Ліліпутії існують дві ворогуючі партії. Що ж служить причиною серйозних-раною ворожнечі? Прихильники однієї є прихильниками низьких каблуків, а прихильники іншого – тільки високих.

Ліліпутія і Блефуску в своїй війні вирішують не менш «важливе» питання: з якого боку розбивати яйця – з тупого або ж з гострого.

Ставши несподівано жертвою імператорського гніву, Гуллівер тікає в Блефуску, але і там всі раді від нього скоріше позбутися.

Гуллівер споруджує човен і відпливає. Випадково зустрівши англійське купецьке судно, він благополучно повертається на батьківщину.

"Мандри Гуллівера" переказЗ собою він привозить мініатюрних овечок. Автор стверджує, що вони через кілька років надзвичайно розплодилися.

Гуллівер в країні велетнів

Невгамовний судновий лікар знову відправляється в плавання і потрапляє в Бробдінгнег – державу велетнів. Тепер він сам відчуває себе ліліпутом. У цій країні Гуллівер теж потрапляє до королівського двору. Король Бробдінгнега, мудрий, великодушний монарх, «зневажає Всяку таємницю, витонченість і інтригу як у государів, так і у міністрів». Він видає прості та ясні закони, дбає не про пишності свого двору, а благополуччі підданих. Цей велетень не звеличує себе над іншими, як король Ліліпутії. Велетню немає чого підноситися штучно! Жителі велетнів здаються Гулліверу людьми гідними і поважними, хоча й не надто розумними. «Знання цього народу дуже недостатні: вони обмежуються мораллю, історією, поезією і математикою».

Гуллівер, волею морських хвиль перетворений в ліліпута, стає улюбленою іграшкою Гламделкліч – королівської доньки. Ця велетка має ніжну душу, вона піклується про свою маленьку людину, замовляє для нього спеціальний будиночок.

Особи велетнів довгий час здаються герою відразливими: нори – як ями, волоски – як колоди. Але потім він звикає. Уміння звикати і пристосовуватися, бути терпимим – одне з психологічних якостей героя.

Королівський карлик ображений: у нього з’явився суперник! З ревнощів підлий карлик підлаштовує Гулліверу безліч гидот, так, наприклад, засовує його в клітку гігантської мавпи, яка ледь не заморила мандрівника, колисаючи і запихаючи в нього їжу. Прийняла за своє дитинча!

мандри гуллівера стислий переказГуллівер простодушно розповідає королю про англійські звичаї того часу. Король не менше простодушно оголошує, що вся ця історія – скупчення «змов, смут, убивств, побиттів, революцій і висилок, що є найгіршим результатом жадібності, лицемірства, віроломства, жорстокості, сказу, безумства, ненависті, заздрості, злоби і честолюбства».

Герой рветься додому, до своїх рідних.

Випадок допомагає йому: гігантський орел підхоплює його іграшковий будиночок і відносить в море, де Лемюеля знову підбирає корабель.

Сувеніри з країни велетнів: обрізок нігтя, товста волосина …

Довго ще доктор не може знову звикнути до життя серед нормальних людей. Вони здаються йому занадто маленькими …

Гуллівер в країні вчених

У третій частині Гуллівер потрапляє на літаючий острів Лапута. (Острова, який літає в небі, герой спускається на землю і потрапить до столиці – місто Лагадо. Острів належить тій ж фантастичній державі. Неймовірне розорення і злидні просто кидаються в очі.

Існують і нечисленні оазиси порядку і благополуччя, Це все, що залишилося від минулого нормального життя. Реформатори захопилися змінами – і забули про насущні потреби.

Академіки Лагадо далекі від реальності настільки, що деяких з них доводиться періодично плескати по носі, щоб вони опам’яталися від своїх думок і не впали в канаву. Вони «винаходять нові методи землеробства і архітектури та нові знаряддя та інструменти для всякого роду ремесел і виробництв, за допомогою яких, як вони запевняють, одна людина виконуватиме роботу за десятьох; протягом тижня можна буде спорудити палац з такого міцного матеріалу, що він простоїть вічно, не вимагаючи ніякого ремонту; всі земні плоди будуть дозрівати повсякчас року за бажанням споживачів … »

Проекти залишаються тільки проектами, а країна «приведена в запустіння, будинки в руїнах, а населення голодує і ходить в лахмітті».

Винаходи «поліпшувачів життя» просто сміховинні. Один під сім років розробляє проект вилучення сонячної енергії з … огірків. Потім можна буде користуватися нею для зігрівання повітря в разі холодного і дощового літа. Інший придумав новий спосіб спорудження будинків, починаючи з даху і кінчаючи фундаментом. Розроблений і «серйозний» проект з перетворення людських екскрементів знов у поживні речовини.

Експериментатор в області політики пропонує для примирення ворогуючих партій розрізати голови конфронтуючих лідерів, міняючи місцями їх потилиці. Це повинно привести до доброї згоди.

Гуінгнми і йеху

У четвертій, заключній частині роману в результаті змови на кораблі Гуллівер потрапляє на новий острів – в країну гуінгнмов. Гуінгнми – це розумні коні. Їх найменування – авторський неологізм, що передає іржання коня.

Поступово мандрівник з’ясовує моральну перевагу балакаючих тварин над його одноплемінниками: «поведінка цих тварин відрізнялося такою послідовністю і доцільністю, такою обдуманістю і розважливістю». Гуінгнми наділені людським розумом, проте не знають людських пороків.

Лідера гуінгнмов Гуллівер називає «хазяїном». І, як і в попередніх подорожах, «гість мимоволі» розповідає господареві про пороки, що існують в Англії. Співрозмовник не розуміє його, бо нічого цього немає в «кінській» країні.

В служінні у гуінгнмов живуть злобні і мерзенні істоти – йеху. Вони зовні зовсім схожі на людину, тільки … Голі, Брудні, жадібні, безпринципні, позбавлені гуманних принципів! У більшості стад йеху бувають свого роду правителі. Вони завжди є самими потворними і злісними у всьому стаді. У кожного такого ватажка буває звичайно фаворит (любимчик), обов’язок якого полягає в тому, що він лиже ноги свого пана і всіляко прислуговує йому. У подяку за це його іноді нагороджують шматком ослиного м’яса.

Цього фаворита ненавидить все стадо. Тому для безпеки він завжди знаходиться біля свого пана. Звичайно він тримається при владі, поки не знайдеться ще гірший. Як тільки він отримує відставку, тут же усі йеху обступають його і обдають з голови до ніг своїми випорожненнями. Слово «йеху» стало у культурних людей позначенням дикуна, що не надається вихованню.

Гуллівер захоплюється гуінгнмамі. Вони ж відносяться до нього насторожено: він занадто схожий на йеху. А раз він – йеху, то й жити йому слід поруч з ними.

Даремно герой подумував залишок днів своїх провести серед гуінгнмов – цих справедливих і високоморальних створінь. Головна ідея Свіфта – ідея толерантності виявилася чужою навіть їм. Збори гуінгнмов приймає рішення: вигнати Гуллівера як належить до породи йеху. І герой в черговий – і останній! – Раз повертається додому, в свій садок в Редріфе – «насолоджуватися роздумами».

“Мандри Гуллівера” скорочено аудіокнига

Оцініть статтю
Додати коментар

 1. Мері

  Твір дуже стислий й зрозумілий. Легко запам’ятати. Дякую

  Відповіcти
 2. Станіслав

  Дуже добрий переклад дякую!!!

  Відповіcти
 3. сосиска

  вау

  Відповіcти
 4. анонімка

  дякую! дуже стисло та ясно прочитала за 5хв і основне поняла

  Відповіcти
 5. Олег

  ХТО ТИ?

  Відповіcти
  1. Озрзощт

   Дід Пихто!

   Відповіcти