Марк Шагал біографія

Художники

Марк Шагал біографія на українській мові скорочено викладена в цій статті.

Марк Шагал (1887-1985) – білоруський і французький художник-сюрреаліст і графік єврейського походження.

Марк Шагал коротка біографія

Марк Захарович Шагал (Мойше Шагал, або Мовша Хацкелевич Шагалов) народився 24 червня (6 липня) 1887 року в єврейскій родині в містечку Ліозно поблизу Вітебська.

У 1907 році він покинув своє рідне місто Вітебськ, приїхавши в Санкт-Петербург, де і проходило навчання під керівництвом Л.Н. Бакста. У 1910 році в Парижі він почав вбирати характерні риси кубізму в свій експресіоністський стиль. Шагал вважається передвісником сюрреалізму.

Після декількох років в Росії, в 1922 році він переїхав до Франції, де прожив більшу частину свого життя. Він часто повторював тематики, з єврейського життя та фольклору. Крім того, художник вкрай любив використовувати квіткові символи та символи тварини у своїх полотнах.

Його головні ранні роботи в основному включають фрески для єврейського державного театру. Відомі картини Марка Шагала: «I and the Village» (1911, музей сучасного мистецтва, Нью-Йорк), «The Rabbi of Vitebsk» (інститут мистецтв, Чикаго).

Шагал розробив декорації і костюми для балету Стравінського «Жар -Птиця» (1945). Дванадцять вітражних стекол Шагала, символізують сімейства Ізраїлю, були показані в Парижі, Нью -Йорку. Після цього вітражі були встановлені в медичному центрі Хадасса в Ізраїлі.

Також Марк Шагал виконав дві великі фрески для театру «Метрополітен- опера». Вони символізували джерела, тріумф музики, були встановлені в 1966 році. Більшість робіт автора виконані з видатною винахідливістю , майстерністю . Крім того Шагал ілюстрував безліч книг, включаючи «Мертві душі» Гоголя, « Fables» Лафотена , а також Біблію (1956). У 1973 році в Ніцці відкрито музей його робіт.

Шагал помер 28 березня 1985 році у прованському місті Сен-Поль-де-Ванс.

Марк Шагал цікаві факти

Шагал – автор понад 10 000 творів образотворчого мистецтва.

Він народився в багатодітній родині. Був старшим з 10 дітей.

Шагал отримав традиційну єврейську домашню освіту: вивчав давньоєврейську мову, Тору і Талмі

Крім графіки і живопису, він займався сценографією і писав вірші.

У 20 років він поїхав до Петербурга вступати в Художню школу, яку очолював Микола Реріх. У нього було тільки 27 рублів. Роботи Шагала вразили приймальну комісію, і хлопця взяли відразу на третій курс без іспитів.

Марк Шагал особисте життя

Художник був тричі одружений. Всі його дружини були із заможних сімей.

Перша дружина – Белла Розенфельд, дочка багатого вітебського ювеліра. З нею Шагал одружився в 1915 році. У 1916 році у них народилася дочка Іда, яка стала біографом і дослідником творчості художника. Рідня засуджувала її роман з молодим художником з бідної сім’ї. Белла чекала Шагала 4 роки, коли він навчався в Парижі. Белла на довгі роки стала музою авангардиста. Він часто зображав її на своїх картинах. За деякими підрахунками образ цієї жінки присутні більше ніж на 2 тисячах робіт Шагала. Разом вони прожили 19 років, до смерті Бели в США.

Друга дружина – Вірджинія Макнилл-Хаггард, дочка колишнього британського консула в США. Від цього шлюбу у них народився син Девід. У 1950 році після переїзду до Франції Вірджинія, забравши сина, втекла від Шагала з коханцем.

Третя дружина – Валентина Бродська, «Вава», власниця лондонського салону моди і дочка відомого фабриканта і цукрозаводчика Лазаря Бродського.

Оцініть статтю
Додати коментар