“Мертві душі” короткий зміст

Короткий зміст

“Мертві душі” короткий зміст (скорочено) по главам українською мовою поеми М.В. Гоголя ви можете прочитати в цій статті. Переказ “Мертві душі” можна прочитати за 5 хвилин.

“Мертві душі” Гоголь короткий зміст

“Мертві душі” короткий зміст 1 глава

У ворота готелю губернського міста NN в’їхала бричка, в якій сидить пан «не красень, але й не поганої зовнішності, не надто товстий, не надто тонкий; не те щоб старий, проте ж і не так, щоб дуже молодий ». Цей пан – Павло Іванович Чичиков. В готелі він з’їдає ситний обід. Автор описує провінційне місто: «Будинки були в один, два і півтора поверхи, з вічним мезоніном, дуже красивим, на думку губернських архітекторів.

Чичиков наносить візити міським чиновникам – губернатору, віце-губернатору, голові палати, прокурору, поліцмейстеру, а також інспектору лікарської управи, міському архітекторові. Чичиков скрізь і з усіма за допомогою лестощів вибудовує прекрасні відносини, входить в довіру до кожного з тих, кого відвідав. Кожен з чиновників запрошує Павла Івановича до себе в гості, хоча про нього мало що знають.

Чичиков побував на балу у губернатора, де «показав в собі досвідчену світську людину. Про що б розмова не була, він завжди вмів підтримати її: чи йшла мова про кінський завод, він говорив і про кінський завод; говорили про гарних собак, і тут він повідомляв дуже слушні зауваження; говорили стосовно слідства, зробленого казенною палатою, – він показав, що йому досить відомі і суддівські витівки; чи було міркування про більярдну гру – і в більярдній грі не давав він промаху; чи говорили про чесноти, і про чесноти міркував він дуже добре, навіть зі сльозами на очах; про вироблення гарячого вина, і в гарячому вині знав він толк; про митних доглядачів і чиновників, і про них він судив так, нібито сам був і чиновником і доглядачем. Але чудово, що він все це вмів наділяти какою-то статечністю, умів добре тримати себе. Говорив ні голосно, ні тихо, а зовсім так, як слід ». На балу він познайомився з поміщиками Маніловим і Собакевичем, яких також зумів розташувати до себе. Чичиков дізнається, в якому стані знаходяться їхні маєтки і скільки у них селян. Манілов і Собакевич запрошують Чичикова до себе в садибу. Перебуваючи в гостях у поліцмейстера, Чичиков знайомиться з поміщиком Ноздрьовим, «людиною років тридцяти».

“Мертві душі” короткий зміст 2 глава

У Чичикова два слуги – кучер Селіфан і лакей Петрушка. Останній читає багато і все підряд, при цьому його займає не прочитане, а складання літер у слова. Крім того, Петрушка має «особливий запах», оскільки дуже рідко ходить в баню.

Чичиков відправляється в маєток Манілова. Довго не може знайти його садибу. Село Манилівка небагатьох могла заманити своїм місцем розташування. Будинок панський один стояв на узвишші, відкритому всім вітрам. На горі були розкидані по-англійськи дві-три клумби з кущами бузку та жовтих акацій, пять-шість беріз. Під двома з них видно було альтанку з плоским зеленим куполом, дерев’яними блакитними колонами і написом: «Храм відокремленого міркування»; нижче ставок, покритий зеленню…» Манілов радий приїзду гостя. Автор описує поміщика і його господарство:

«Він був чоловік видний; риси обличчя його були не позбавлені приємності, але в цю приємність, здавалося, надто було передано цукру… Він посміхався заманливо, рум’яний, із блакитними очима. У першу хвилину розмови з ним не можеш не сказати: “Яка приємна і добра людина!” Наступну за тим хвилину нічого не скажеш, а в третю скажеш: “Чорт зна що таке!” – І відійдеш подалі; якщо ж не відійдеш, відчуєш нудьгу смертельну. Від нього не дочекаєшся ніякого живого або хоч навіть зарозумілого слова, яке можеш почути від майже всякого, якщо торкнешся задирати його предмета … Господарством не можна сказати щоб він займався, він навіть ніколи не їздив на поля, господарство йшло якось само собою. .. Іноді, дивлячись з ганку на подвір’я і на ставок, говорив він про те, як би добре було, якби раптом від будинку провести підземний хід чи через ставок вибудувати кам’яний міст, на якому б були по обидва боки лавки, і щоб у них сиділи купці і продавали різні дрібні товари, потрібні для селян … Всі ці проекти так і закінчувалися тільки одними словами. У його кабінеті завжди лежала якась книжка, закладена закладкою на чотирнадцятій сторінці, яку він читав уже два роки. У будинку його чого-небудь вічно бракувало: у вітальні стояли прекрасні меблі, обтягнуті франтівський шовковою матерією, яка, мабуть, коштувала досить недешево; але на два крісла її недостало, і крісла стояли обтягнуті просто рогожею …».

Дружина Манілова дуже підходить йому за характером. У будинку немає порядку, оскільки ні за чим вона не стежить. Вона добре вихована, виховання отримала в пансіоні, «а в пансіонах, як відомо, три головні предмети складають основу людських чеснот: французька мова, необхідна для щастя родинного життя, фортепіано, для проведення приємних хвилин, і, нарешті, власне господарська частина: в’язання гаманців і інших сюрпризів».

Манілов і Чичиков проявляють по відношенню один до одного роздуту люб’язність, яка доводить їх до того, що вони обидва одночасно пруться в одні двері. Манілови запрошують Чичикова на обід, на якому присутні обидва сини Манілова: Фемистоклюс і Алкід. У першого тече з носа, він кусає свого брата за вухо. Алкід, ковтаючи сльози, весь вимазавшись жиром, поїдає баранячу ногу.

По завершенні обіду Манілов і Чичиков відправляються в кабінет господаря, де ведуть ділову розмову. Чичиков просить у Манілова ревізські казки – докладний реєстр селян, померлих після останнього перепису. Він хоче купити мертві душі. Манілов вражений. Чичиков переконує його, що все відбудеться відповідно до закону, що податок буде сплачено. Манілов остаточно заспокоюється і віддає мертві душі безкоштовно, вважаючи, що надав Чичикову величезну послугу. Чичиков їде, а Манілов віддається мріям, в яких доходить до того, що за їх міцну дружбу з Чичиковим царь дасть обом по генеральському чину.

“Мертві душі” короткий зміст 3 глава

Чичиков їде в садибу Собакевича, але потрапляє під сильний дощ, збивається з дороги. Його бричка перевертається і падає в бруд. Поблизу знаходиться маєток поміщиці Настасії Петрівни Коробочки, куди і їде Чичиков. Він проходить в кімнату, яка «була обвішана старенькими смугастими шпалерами; картини з якимись птахами; між вікон старовинні маленькі дзеркала з темними рамками у вигляді скрученого листя; за всяким дзеркалом закладені були або лист, або стара колода карт, або панчіх… За хвилину увійшла господиня, жінка похилого віку, в якомусь спальному очіпку, надітому нашвидку, з фланеллю на шиї, одна з тих матушок, невеликих поміщиць, які бідкаються на неврожаї, збитки і тримають голову трохи набік, а тим часом набирають потроху грошенят в мішечки, розміщені по ящиках комодів … »

Коробочка залишає Чичикова ночувати в своєму будинку. Вранці Чичиков заводить з нею розмову про продаж мертвих душ. Коробочка ніяк не може зрозуміти, для чого йому вони, пропонує купити у неї мед або пеньку. Вона постійно боїться продешевити. Чичикову вдається переконати її погодитися на операцію тільки після того, як він повідомляє про себе неправду – ніби він веде казенні підряди, обіцяє в майбутньому купити у неї і мед, і пеньку. Коробочка вірить сказаному. Довго ведуться торги, після яких угода все-таки відбулася. Папери Чичиков тримає в скриньці, що складається з багатьох відділень і має потайний ящик для грошей.

“Мертві душі” короткий зміст 4 глава

Чичиков зупиняється в трактирі, до якого незабаром під’їжджає бричка Ноздрьова. Ноздрьов – «середнього зросту, дуже непогано складений молодець з повними рум’яними щоками, з білими, як сніг, зубами і чорними, як смола, бакенбардами. Свіжий він був, як кров з молоком; здоров’я, здавалося, так і пирскало з лиця його». Він з задоволеним виглядом повідомив, що програвся, причому програв не тільки свої гроші, але й гроші свого зятя Міжуева, який присутній тут же.

Ноздрьов запрошує Чичикова до себе, обіцяє смачне частування. Сам же п’є в трактирі за рахунок свого зятя. Автор характеризує Ноздрьова як «меткого малого», з тієї породи людей, які «ще в дитинстві і в школі славляться за хороших товаришів… Вони скоро знайомляться, і не встигнеш озирнутися, як уже говорять тобі «ти». Дружбу заведуть, здається, навіки: але завжди майже так трапляється, що потоваришувавши поб’ється з ними того ж вечора на дружній гулянці. Вони завжди балакуни, гульвіси, відчайдухи, народ видний. Ноздрьов в тридцять п’ять років був такий же зовсім, яким був у 17 і 20: мисливець погуляти. Шлюб його анітрохи не змінив, тим більше що дружина скоро вирушила на той світ, залишивши двох дітлахів, які рішуче йому були не потрібні … Удома він більше дня ніяк не міг всидіти. Чуйний ніс його чув за кілька десятків верст, де був ярмарок з усякими з’їздами та балами; він вже в одну мить ока був там, сперечався і заводив сум’яття за зеленим столом, бо мав, подібно всім таким, пристрасть до карт … Ноздрьов був у деякому відношенні історичний чоловік. Ні на одному зібранні, де він був, не обходилося без історії. Якась історія неодмінно відбувалася: або виведуть його під руки з залу жандарми, або змушені бувають виштовхати свої ж приятелі … А ще він страх як любив прибрехати…

Ноздрьов належить до тих людей, які можуть «напаскудити ближньому, іноді зовсім без усякої причини». Його улюбленим заняттям було обмінювати речі і програвати гроші і майно. Прибувши до маєтку Ноздрева, Чичиков бачить непоказного жеребця, Ноздрьов каже, що заплатив за нього десять тисяч. Він показує псарню, де містяться сумнівної породи собаки. Ноздрьов – майстер прибрехати. Він розповідає про те, що в його ставку водиться риба незвичайних розмірів, що на його турецьких кинджалах стоїть клеймо знаменитого майстра. Обід, на який запросив цей поміщик Чичикова, поганий.

Чичиков приступає до ділових переговорів, при цьому каже, що мертві душі потрібні йому для вигідного одруження, для того, щоб батьки нареченої повірили в те, що він заможна людина. Ноздрьов збирається подарувати мертві душі і ще на додачу намагається продати жеребця, кобилу, шарманку і ін. Чичиков навідріз відмовляється. Ноздрьов пропонує йому зіграти в карти, від чого Чичиков також відмовляється. За цю відмову Ноздрьов наказує нагодувати коня Чичикова не вівсом, а сіном, на що гість ображається. Ноздрьов ж не відчуває себе ніяково, і зранку як ні в чому не бувало пропонує Чичикову зіграти в шашки. Той необачно погоджується. Поміщик починає шахраювати. Чичиков звинувачує його в цьому, Ноздрьов лізе битися, кличе слуг і велить бити гостя. Несподівано з’являється капітан-справник, який заарештовує Ноздрьова за те, що той у п’яному вигляді завдав образи поміщику Максимову. Ноздрьов відмовляється від усього, каже, що не знає ніякого Максимова. Чичиков швидко віддаляється.

“Мертві душі” короткий зміст 5 глава

З вини Селіфана бричка Чічікова стикається з іншого бричкою, в якій їдуть дві дами – літня і 16-річна дуже красива дівчина. Присутні з села мужики розбороняють коней. Чичиков вражений красою молодої дівчини, і після того, як брички роз’їхалися, довго думає про неї. Мандрівник під’їжджає до села Михайла Семеновича Собакевича.

«Дерев’яний будинок з мезоніном, червоним дахом і темними або, краще, дикими стінами, – будинок на зразок тих, як у нас будують для військових поселень і німецьких колоністів. Було помітно, що при будівництві його зодчий безперестанку боровся зі смаком господаря. Зодчий був педант і хотів симетрії, господар – зручності і, як видно, внаслідок того забив на одній стороні всі вікна і прокрутив на місце їх одне маленьке, ймовірно потрібне для темного комори. Фронтон теж ніяк не припав посеред будинку, як не бився архітектор, тому що господар наказав одну колону збоку викинути, і від того опинилося не чотири колони, як було призначено, а тільки три. Двір оточений був потужною й непомірно товстою дерев’яною решіткою. Поміщик, здавалося, клопотав про міцність. На стайні, сараї і кухні були використані повновагі і товсті колоди, визначені на вікове стояння. Сільські хати мужиків теж зрубані були на диво: не було цегляних стін, різьблених візерунків та інших витівок, але все було укладено щільно і як слід. Навіть колодязь був оброблений у такий міцний дуб, який йде тільки на млини та на кораблі. Словом, все, на що ні дивився він, було в якомусь міцному і незграбному порядку ».

Сам господар здається Чичикову схожим на ведмедя. «фрак на ньому був абсолютно ведмежого кольору, рукава довгі, панталони довгі, ступнями ступав він і криво і навскіс і наступав безперестанку на чужі ноги. Колір обличчя мав розжарений, гарячий, який буває на мідному п’ятаку … »

Собакевич мав манеру про все висловлюватися прямолінійно. Про губернаторі він каже, що той «перший розбійник у світі», а поліцмейстер – «шахрай». За обідом Собакевич їсть дуже багато. Розповідає гостю про свого сусіда Плюшкіна, що той надто скупий та має  800 селян.

Чичиков каже, що хоче купити мертві душі, чому Собакевич не дивується, а відразу ж починає торги. Обіцяє продати по 100 рулів кожну мертву душу, при цьому каже, що померлі були справжніми майстрами. Торгуються довго. Зрештою сходяться на трьох рублях за штуку, складають при цьому документ, оскільки кожен побоюється нечесності з боку іншого. Собакевич пропонує купити подешевше мертві душі жіночої статі, але Чичиков відмовляється, хоча згодом виявляється, що поміщик все-таки вписав в купчу одну жінку. Чичиков їде. По дорозі запитує мужика, як проїхати до Плюшкіна.

“Мертві душі” короткий зміст 6 глава

Чичиков направляється в маєток Плюшкіна, довго не може знайти господарський будинок. Нарешті знаходить «дивний замок», який виглядає «немічним інвалідом». Місцями був він в один поверх, місцями в два; дах був у плачевному стані. Стіни будинку були пошарпані від  всяких негод, дощів, вихрів та осінніх змін. З вікон тільки два були відкриті, інші були заставлені віконницями або навіть забиті дошками.

Чичиков зустрічає людину невизначеної статі (не може зрозуміти, «мужик це чи баба»). Він вирішує, що це ключниця, але потім з’ясовується, що це і є багатий поміщик Степан Плюшкін. Автор розповідає про те, як дійшов Плюшкін до такого життя. У минулому він був бережливим поміщиком, у нього були дружина, яка славилася хлібосольством, і троє дітей. Але після смерті дружини «Плюшкін став неспокійний, як усі вдівці, підозріліше і скупіше». Свою дочку він прокляв, так як та втекла і обвінчалася з офіцером кавалерійського полку. Молодша дочка померла, а син, замість того щоб вчитися, пішов у військові. З кожним роком Плюшкін ставав все скупіше. Дуже скоро купці перестали брати в нього товар, оскільки не могли сторгуватися з поміщиком. Всі його добро – сіно, пшениця, борошно, полотна – все згниває. Плюшкін же все збирав, при цьому підбирав і чужі, зовсім не потрібні йому речі. Скупість його не знала меж: для всієї челяді Плюшкіна – одні чоботи, він кілька місяців зберігає сухар, точно знає, скільки наливки у нього в графині, так як робить пометкі. Коли Чичиков говорить йому про те, за чим приїхав, Плюшкін дуже радіє. Пропонує гостю купити не тільки мертві душі, а й втікачів. Торгується. Отримані гроші ховає в ящик. Ясно, що цими грошима, як і іншими, він ніколи не скористається. Чичиков їде, до великої радості господаря відмовившись від частування. Повертається в готель.

“Мертві душі” короткий зміст 7 глава

Після всіх оформлених купчих Чичиков стає власником чотирьохсот мертвих душ. Він розмірковує про те, ким були ці люди за життя. Вийшовши з готелю на вулицю, Чичиков зустрічає Манілова. Вони разом відправляються здійснювати купчу. У канцелярії Чичиков дає хабар чиновнику Івану Антоновичу Кувшинное Рило для прискорення процесу. Однак дача хабара відбувається непомітно – чиновник накриває асигнацію книгою, і та немов зникає. У начальника сидить Собакевич. Чичиков домовляється про те, щоб купча відбулася протягом дня, оскільки йому нібито необхідно терміново виїхати. Він передає голові лист Плюшкіна, в якому той просить його бути повіреним в його справі, на що голова з радістю погоджується.

Документи оформляються в присутності свідків, Чичиков платить в казну лише половину мита, іншу ж половину «віднесли якимось незрозумілим чином на рахунок іншого прохача». Після вдало здійсненої угоди всі вирушають на обід до поліцмейстера, протягом якого Собакевич один з’їдає величезного осетра. Напідпитку гості просять Чичикова залишитися, вирішують одружити його. Чичиков повідомляє присутнім, що купує селян на висновок в Херсонську губернію, де вже придбав маєток. Він сам вірить у те, що говорить. Петрушка і Се-Ліфан після того, як відправили п’яного господаря в готель, відправляються гуляти в трактир.

“Мертві душі” короткий зміст 8 глава

Жителі міста обговорюють покупки селян Чичиковим. Кожен намагається запропонувати йому допомогу в доставці селян на місце. У числі запропонованого – конвой, капітан-справник для упокорення можливого бунту, просвіта кріпаків. Слідує опис міських жителів: «вони всі були народ добрий, живучи між собою в ладу, зверталися абсолютно по-дружньому, і бесіди їх носили штамп якоїсь особливої простодушності”… Багато хто був не без освіти: голова палати знав напам’ять «Людмилу» Жуковського, яка ще була тоді не-забутою новиною… Поштмейстер удався більше в філософію і читав вельми старанно, навіть ночами, робив дуже довгі виписки … він був дотепник. Інші теж були більш-менш люди освічені: хто читав Карамзіна, хто «Московские ведомости», хто навіть і зовсім нічого не читав …  Всі були такого роду, яким дружини в ніжних розмовах, що відбуваються в самоті, давали назви: кубушки, толстунчіка, пузантіка, чорнушки, кікі, жужу і ін. Але загально вони були народ добрий, сповнені гостинності, тому людина, яка скуштувала їх хліб чи просиділа вечір за столом з ними, вже ставала чимось близьким … »

Міські дами були «що називають презентабельні, і в цьому відношенні їх можна було сміливо поставити в приклад всім іншим … Вдягалися вони з великим смаком, роз’їжджали по місту в колясках, як наказувала остання мода, ззаду погойдувався лакей, і ліврея в золотих позументах … В вдачі дами міста N. були суворі, благородні, виступали проти всього порочного і всяких спокус, стратили без всякої пощади всякі слабкості … Ще потрібно сказати, що дами міста N. відрізнялися, подібно багатьом дамам петербурзьким, незвичайною обережністю і пристойністю в словах і виразах. Ніколи не говорили вони: «я висякалася», «я спітніла», «я плюнула», а говорили: «я полегшила собі ніс», «я обійшлася допомогою хустки». Ні в якому разі не можна було сказати: «цей стакан або ця тарілка смердить». Щоб ще більше ушляхетнити російську мову, половина слів була викинута зовсім з розмови, і тому вельми часто було потрібно вдаватися до французької мови, зате вже там, по-французьки, інша справа: там дозволялися такі слова, які були набагато жорсткіше згаданих ».

Усі дами міста в захваті від Чичикова, одна з них навіть надіслала йому любовний лист. Чичикова запрошують на бал до губернатора. Перед балом він довго крутиться перед дзеркалом. На балу він – у центрі уваги, намагається зрозуміти, хто ж автор листа. Губернаторша знайомить Чичикова зі своєю дочкою – тією самою дівчиною, яку він бачив у бричці. Він майже закохується в неї, але вона сумує в його суспільстві. Інші дами обурені тим, що вся увага Чичикова дістається дочці губернатора. Несподівано з’являється Ноздрьов, який розповідає губернатору про те, як Чичиков пропонував купити в нього мертві душі. Новина швидко розноситься, при цьому пані передають її так, ніби не вірять в це, оскільки всім відома репутація Ноздрьова. У місто вночі приїжджає Коробочка, яку цікавлять ціни на мертві душі, – вона боїться, що продешевила.

“Мертві душі” короткий зміст 9 глава

Глава описує візит «приємної дами» до «дами приємної в усіх відношеннях». Її візит доводиться на годину раніше прийнятого в місті часу для візитів – так вже поспішає вона розповісти приголомшливу новину. Дама розповідає подрузі про те, що Чичиков – переодягнений розбійник, що вимагав від Коробочки продати йому мертвих селян. Дами вирішують, що мертві душі – тільки привід, насправді Чичиков збирається викрасти дочку губернатора. Вони обговорюють поведінку дівчини, її саму, визнають її непривабливою, манірною. З’являється чоловік господині будинку – прокурор, якому дами повідомляють новину, чим збивають його з пантелику.

Чоловіки міста обговорюють покупку Чичикова, жінки – викрадення дочки губернатора. Історія поповнюється подробицями, вирішують, що у Чичикова є співучасник, і цей співучасник, ймовірно, Ноздрьов. Чичикову приписують організацію бунту селян у Боровков, Задірайлово-тож, під час якого був убитий засідатель Дробяжкін. До всього іншого, губернатор одержує звістку про те, що втік розбійник і в губернії з’явився фальшивомонетник. Виникає підозра, що одна з цих осіб – Чичиков. Громадськість ніякі може вирішити, що ж їм робити.

“Мертві душі” короткий зміст 10 глава

Чиновники до такої міри стурбовані ситуацією, що склалася, що багато хто навіть від горя худне. Збирають у поліцмейстера засідання. Поліцмейстер вирішує, що Чичиков – переодягнений капітан Копєйкін, інвалід без руки і ноги, герой війни 1812 року. Копєйкін після повернення з фронту не отримав від батька нічого. Він їде в Петербург шукати правди у государя. Але царя немає в столиці. Копєйкін йде до вельможі, начальника комісії, аудієнції у якого довго чекає в приймальні. Генерал обіцяє допомогу, пропонує зайти на днях. Але наступного разу каже, що нічого не може зробити без спеціального дозволу царя. У капітана Копєйкіна закінчуються гроші, а швейцар його більше не пускає до генерала. Він терпить безліч поневірянь, проривається в підсумку на прийом до генерала, каже, що чекати більше не може. Генерал вельми грубо випроваджує його, відправляє з Петербурга за казенний рахунок. Через деякий час в рязанських лісах з’являється зграя розбійників під проводом Копєйкіна.

Інші чиновники все ж думають, що Чичиков – не Копєйкін, оскільки у нього цілі і руки і ноги. Висловлюється припущення, що Чичиков – переодягнений Наполеон. Все вирішують, що необхідно допитати Ноздрева, незважаючи на те що він відомий брехун. Ноздрьов розповідає, що продав Чичикову мертвих душ на кілька тисяч і що вже в той час, коли він навчався з Чичиковим в школі, той вже був фальшивомонетником і шпигуном, що він збирався викрасти дочку губернатора і Ноздрьов сам допомагав йому. Ноздрьов розуміє, що у своїх вигадках зайшов занадто далеко, і можливі проблеми лякають його. Але відбувається несподіване – помирає прокурор. Чичиков нічого не знає про те, що відбувається, оскільки хворий. Через три дні, вийшовши з будинку, він виявляє, що його або ніде не приймають, або приймають якось дивно. Ноздрьов повідомляє йому, що в місті вважають його фальшивомонетником, що він збирався викрасти дочку губернатора, що з його вини помер прокурор. Чичиков наказує пакувати речі.

“Мертві душі” короткий зміст 11 глава

Вранці Чичиков довго не може виїхати з міста – він проспав, бричку не заклали, коні не підковані. Виїхати виходить тільки ближче до вечора. На шляху Чичиков зустрічає похоронну процесію – ховають прокурора. За труною йдуть всі чиновники, кожен з яких думає про нового генерал-губернатора і свої взаємини з ним. Чичиков виїжджає з міста.

Автор розмірковує про героя твору і про походження Чичикова. Його батьки – дворяни, але він не схожий на них. Батько Чичикова відправив сина в місто до старенької родички, щоб він вступив в училище. Батько дав синові напуття, якого він суворо дотримувався в житті, – догоджати начальству, водитися тільки з багатими, не ділитися ні з ким, збирати гроші. Особливих талантів за ним не помічалося, але у нього був «практичний розум». Чичиков ще хлопчиком вмів заробити – продавав частування, показував за гроші дресировану мишу. Він догоджав вчителям, начальству, тому й закінчив школу із золотим атестатом. Його батько помирає, і Чичиков, продавши будинок батька, вступає на службу.  Чичиков служить, в усьому прагнучи догодити начальству, навіть доглядає за його некрасивою дочкою, натякає на весілля. Добивається просування по службі та не одружиться. Незабаром Чичиков входить до комісії для побудови казенної споруди, але будівля, на яку виділено багато грошей, будується тільки на папері. Новий начальник Чичикова зненавидів підлеглого, і йому довелося все починати спочатку. Він надходить на службу на митницю, де виявляється його здатність до обшуків. Його підвищують, і Чичиков представляє проект з упіймання контрабандистів, з якими в той же час встигає вступити в змову і отримати від них багато грошей. Але Чичиков свариться з товаришем, з яким ділився, і обох віддають під суд. Чичиков встигає врятувати частину грошей, починає все з нуля на посаді повіреного. Йому приходить в голову ідея про покупку мертвих душ, яких можна в майбутньому закласти в банк під виглядом живих, і, отримавши позику, сховатися.

Автор розмірковує про те, як можуть читачі поставитися до Чичикова, згадує притчу про Кифе Мокиевиче і Мокии Кифовиче, сина і батька. Буття батька звернено в умоглядну сторону, син же буянить. Кифу Мокиевиче просять вгамувати сина, але він не бажає ні в що втручатися: «Вже якщо він і залишиться собакою, так нехай же не від мене про це дізнається, хай не я видав його».

У фіналі поеми бричка швидко їде по дорозі. «І який же російський не любить швидкої їзди?» «Ех, трійка! птах трійка, хто тебе вигадав? Знати, у жвавого народу ти могла тільки народитися, в тій землі, що не любить жартувати, а рівно-Гладнєв разметнулась на півсвіту, та й іди вважати версти, поки не зарябіє тобі в очі. І не хитрий, кажись, дорожній снаряд, що не залізним схоплений гвинтом, а нашвидку живцем з одним сокирою так молотом спорядив і зібрав тебе ярославський розторопний мужик. Не в німецьких ботфортах ямщик: борода та рукавиці, і сидить чорт знає на чому; а підвівся, та замахнувся, та затягнув пісню – коні вихором, спиці в колесах змішалися в один гладкий круг, тільки здригнулася дорога, та скрикнув з переляку зупинений пішохід – і он вона помчала, помчала, помчала! .. І он уже видно вдалині, як щось пилить і свердлить повітря.

Чи не так і ти, Русь, що жвава необгонимая трійка, мчиш? Димом димиться під тобою дорога, гримлять мости, все відстає і залишається позаду. Зупинився вражений Божим дивом споглядач: не блискавка це, скинута з неба? що означає це наводить жах рух? і що за невідома сила міститься в цих невідомих світлом конях? Ех, коні, коні, що за коні! Вихори сидять у ваших гривах? Чуйне чи вухо горить у всякій вашій жилці? Зачули з височини знайому пісню, дружно і разом напружили мідні груди і, майже не чіпаючи копитами землі, перетворилися в одні витягнуті лінії, що летять по повітрю, і мчить вся натхненна Богом! .. Русь, куди ж несешся ти? дай відповідь. Не дає відповіді. Дивовижним дзенькотом заливається дзвіночок; гримить і стає вітром розірваний в шматки повітря; летить повз все, що тільки є на землі, і, скоса поглядаючи, постораниваются і дають їй дорогу інші народи і держави ».

Оцініть статтю
Додати коментар