“Перевтілення” дуже скорочено (переказ)

перевтілення переказ читати Короткий зміст

Короткий переказ “Перевтілення” Франц Кафка нагадає про головні події твору, сюжет, про те чим закінчилася історія.

“Перевтілення” переказ коротко

Подія, що трапилася з Грегором Замзой, описана, мабуть, в одній фразі розповіді. Одного ранку, прокинувшись після неспокійного сну, герой раптово виявив, що перетворився на величезну страшну комаху …

Власне, після цього неймовірного перетворення більше вже нічого особливого не відбувається. Поведінка дійових осіб прозаїчна, буденна і гранично достовірна, а увагу зосереджено на побутових дрібницях, які для героя перетворюються в болісні проблеми.

Грегор Замза був звичайним молодим хлопцем, що жив у великому місті. Всі його зусилля і турботи були підпорядковані сім’ї, де він був єдиним сином і тому відчував підвищене почуття відповідальності за благополуччя близьких.

Батько його збанкрутував і здебільшого сидів удома, переглядаючи газети. Матір мучили напади задухи, і вона проводила довгі години в кріслі біля вікна. Ще у Грегора була молодша сестра Грета, яку він дуже любив. Грета непогано грала на скрипці, і заповітною мрією Грегора – після того як йому вдасться покрити батьківські борги – було допомогти їй вступити до консерваторії, де вона могла б професійно вчитися музиці.

Відслуживши в армії, Грегор влаштувався в одну торговельну фірму і досить скоро був підвищений від дрібного службовця до комівояжера. Він працював з величезним запалом, хоча місце було невдячним. Йому доводилося більшу частину часу проводити у відрядженнях, вставати на світанку і з важким саквояжем, повним зразків тканин, відправлятися на поїзд. Господар фірми відрізнявся скупістю, але Грегор був дисциплінований, старанний і працьовитий. До того ж він ніколи не скаржився. Іноді йому щастило більше, іноді менше. Так чи інакше, його заробітку вистачало на те, щоб знімати для сім’ї простору квартиру, де він займав окрему кімнату.

Ось в цій-то кімнаті він прокинувся одного разу у вигляді гігантської огидної сороканіжки. Спросоння він обвів поглядом знайомі стіни, побачив портрет жінки в хутряному капелюсі, який він нещодавно вирізав з ілюстрованого журналу і вставив в золочену раму, перевів погляд на вікно, почув, як по жерсті підвіконня стукають краплі дощу, і знову закрив очі.

«Добре б ще трохи поспати і забути всю цю нісенітницю», – подумав він. Він звик спати на правому боці, однак йому тепер заважав величезний опуклий живіт, і після сотні безуспішних спроб перевернутися Грегор залишив це заняття. Він в холодному жаху зрозумів, що все відбувається наяву. Але ще більше жахнуло його те, що будильник показував вже половину сьомого, у той час як Грегор поставив його на чотири години ранку. Невже він не чув дзвінка і спізнився на поїзд? Ці думки привели його в розпач. В цей час у двері обережно постукала мати, яка турбувалася, чи не запізниться він. Голос матері був, як завжди, ласкавий, і Грегор злякався, почувши у відповідь звуки власного голосу, до якого домішувався дивний болючий писк.

Далі кошмар продовжувався. У його кімнату стукали вже з різних боків – і батько, і сестра турбувалися, чи здоровий він. Його благали відкрити двері, але він вперто не відмикав замок. Після неймовірної праці йому вдалося повиснути над краєм ліжка. В цей час пролунав дзвінок у передпокої. Дізнатися, що трапилося, прийшов сам директор фірми. Від страшного хвилювання Грегор рвонувся щосили і впав на килим. Звук падіння почули у вітальні. Тепер до закликів рідних приєднався і директор. І Грегору здалося розумніше пояснити суворому начальнику, що він неодмінно все виправить і надолужить. Він почав схвильовано говорити з-за дверей, що у нього лише легке нездужання, що він ще встигне на восьмигодинний поїзд, і нарешті став благати не звільняти його через мимовільний прогул і пощадити його батьків. При цьому йому вдалося, спираючись на слизьку скриню, випростатися на повний зріст, перемагаючи біль в тулубі.

За дверима наступила тиша. З його монологу ніхто не зрозумів ні слова. Потім керуючий тихо вимовив: «Це був голос тварини». Сестра зі служницею в сльозах кинулися за слюсарем. Однак Грегор сам ухитрився повернути ключ у замку, вхопившись за нього міцними щелепами. І ось він з’явився перед очима стовпившихся біля дверей.

Він продовжував переконувати керуючого, що скоро все стане на свої місця. Вперше він посмів вилити йому свої переживання з приводу важкої роботи і безправності положення комівояжера, якого будь-хто може образити. Реакція на його появу була оглушливою​​. Мати безмовно звалилася на підлогу. Батько в сум’ятті погрозив йому кулаком. Керуючий повернувся і, поглядаючи назад через плече, став повільно віддалятися. Ця німа сцена тривала кілька секунд. Нарешті мати скочила на ноги і дико закричала. Вона сперлася на стіл і перекинула кавник з гарячою кавою. Керуючий тут же стрімко кинувся до сходів. Грегор кинувся за ним, незграбно дрібочучи своїми ніжками. Йому неодмінно треба було утримати гостя. Однак шлях йому перегородив батько, який став заштовхувати сина назад, видаючи при цьому якісь шиплячі звуки. Він підштовхував Грегора своєю палицею. З великим трудом, поранивши об двері один бік, Грегор втиснувся назад до себе в кімнату, і двері за ним негайно зачинили.

перевтілення скороченоПісля цього страшного першого ранку для Грегора чекало принизливе монотонне життя в ув’язненні, з яким він повільно звикся. Він поступово пристосувався до свого жахливого і неповороткого тіла, до своїх тонким ніжок-щупалець. Він виявив, що може повзати по стінах і стелі, і навіть полюбив висіти там подовгу. Перебуваючи в цьому страшному новому вигляді, Грегор залишився тим же, ким був, – люблячим сином і братом, він переживав за сім’ю, страждав від того, що вніс до життя близьких стільки горя. З своєї кімнати він мовчки підслуховував розмови рідних. Його мучили сором і відчай, тому що тепер сім’я опинилася без засобів і старий батько, хвора мати і юна сестра повинні були думати про заробітки. Він з болем відчував гидливу відразу, яке відчували найближчі люди по відношенню до нього. Мати і батько перші два тижні не могли змусити себе ввійти до нього в кімнату. Тільки Грета, долаючи страх, заходила сюди, щоб швидко забратися або поставити миску з їжею. Однак Грегору все менше і менше підходила звичайна їжа, і він часто залишав тарілки недоторканими, хоча його терзав голод. Він розумів, що вид його нестерпний для сестри, і тому намагався сховатися під ліжко за простирадлом, коли вона приходила.

Одного разу його принизливий спокій був порушений, так як жінки надумали звільнити його кімнату від меблів. Це була ідея Грети, яка вирішила звільнити йому більше місця для повзання. Тоді мати вперше боязко увійшла в кімнату сина. Грегор покірно причаївся на підлозі за звисаючим простирадлом, в незручній позі. Від переполоху йому стало зовсім погано. Він розумів, що його позбавили нормального житла – винесли скриню, де він зберігав лобзик та інші інструменти, шафу з одягом, письмовий стіл, за яким він в дитинстві робив уроки. І, не витримавши, він виповз з-під дивана, щоб захистити останнє своє багатство – портрет жінки в хутрі на стіні. Мати з Гретою в цей час переводили дух у вітальні. Коли вони повернулися, Грегор висів на стіні, обхопивши портрет лапками. Він вирішив, що ні за що на світі не дозволить його забрати – швидше вчепиться Греті в обличчя. Увійшовшій в кімнату сестрі не вдалося забрати матір. Та «побачила величезну буру пляму на квітчастих шпалерах, скрикнула, перш ніж до неї дійшло, що це і є Грегор, верескливо-пронизливо» і звалилася в знемозі на диван.

Грегор був схвильований. Він швидко виповз до вітальні за сестрою, яка кинулася до аптечки з краплями, і безпорадно тупцював за її спиною, страждаючи від своєї провини, В цей час прийшов батько – тепер він працював розсильним в якомусь банку і носив синій мундир із золотими гудзиками. Грета пояснила, що мати в непритомності, а Грегор «вирвався». Батько видав злорадний крик, схопив вазу з яблуками і з ненавистю почав кидати їх в Грегора. Нещасний кинувся навтьоки, роблячи безліч гарячкових рухів. Одне з яблук з силою вдарило його по спині, застрягши в тілі.

Після отриманої рани здоров’я Грегора стало гірше. Поступово сестра припинила у нього прибиратися – все заросло павутиною та клейкою речовиною, яка стікала з його лапок. Ні в чому не винуватий, але з огидою відторгнутий найближчими людьми, Грегор страждав від ганьби більше, ніж від голоду і ран, він замкнувся в жалюгідній самотності, згадуючи безсонними ночами все своє минуле нехитре життя. Вечорами сім’я збиралася у вітальні, де всі пили чай або розмовляли. Грегора рідні називали «ВОНО», – всякий раз рідні щільно прикривали двері його кімнати, намагаючись не згадувати про його гнітючу присутність.

Одного разу ввечері він почув, що сестра грає на скрипці трьом новим мешканцям – їм здали кімнати заради грошей. Заворожений музикою, Грегор наважився просунутися трохи далі звичайного. Через пил, що лежав скрізь у його кімнаті, він сам був весь ним покритий, «на спині і боках він тягав з собою нитки, волосся, залишки їжі; занадто велика була його байдужість до всього, щоб лягати, як раніше, по декілька разів на день на спину і чиститися на килим». І ось це неохайне чудовисько ковзнуло по блискучій підлозі вітальні. Вибухнув ганебний скандал. Мешканці з обуренням зажадали назад гроші. Матір зайшлася в нападі кашлю. Сестра запевняла, що далі так жити не можна, і батько підтвердив, що вона «тисячу разів права». Грегор з усіх сил намагався знову заповзти до себе в кімнату. Від слабкості він був зовсім неповороткий і задихався. Опинившись в знайомій запорошеній темряві, він відчув, що зовсім не може ворушитися. Болі він вже майже не відчував, а про свою сім’ю і раніше думав з ніжністю і любов’ю.

перевтілення короткий змістРано вранці прийшла служниця і виявила, що Грегор лежить зовсім нерухомо. Незабаром вона радісно сповістила господарів: «Подивіться-но, воно здохло, ось воно лежить зовсім-зовсім дохле!»

Тіло Грегора було сухим, плоским і невагомим. Головний герой помер на самотині від голоду, хвороби, знущань і зневаги рідних. А служниця просто згребла його останки і викинула разом зі сміттям. Всі відчули неприховане полегшення. Матір, батько і Грета вперше за довгий час дозволили собі прогулянку за місто. У вагоні трамвая, повному теплого сонця, вони жваво обговорювали плани на майбутнє, які виявилися зовсім не такі погані. При цьому батьки, не змовляючись, подумали про те, як, незважаючи на всі мінливості, покращала їх дочка.

Франц Кафка «Перевтілення» аудіокнига (переказ)

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Артем

    Дякую, дуже добре мені допоміг цей переказ. Все зрозуміло.

    Відповіcти