Цікава біографія Достоєвського

достоєвський біографія коротка Письменники

Біографія Достоєвського цікаво

Дитинство Достоєвського

30 жовтня 1821 народився відомий російський письменник – Ф. М. Достоєвський. Дитинство Федора Михайловича Достоєвського пройшло у великій родині, де він був лише другим з семи дітей. Батько сімейства – Михайло Андрійович Достоєвський працював у лікарні для незаможних. Мати – Марія Федорівна Достоєвська походила з купецького роду. Коли Федору було 15 років, раптово помирає мати. Батько змушений відправити старших синів у пансіон К. Ф. Костомарова. З цього моменту брати Михайло і Федір Достоєвський поселяються в Санкт-Петербурзі.

1837

Помирає мати, на дуелі гине Пушкін, чия творчість у долі обох братів грає на той момент дуже важливу роль. У цей же рік Достоєвський Федір Михайлович переїздить до Санкт-Петербурга, і надходить у військово-інженерне училище. Через два роки батька письменника вбивають кріпаки. У 1843 автор береться за переклад і видання твору Бальзака – «Євгенія Гранде».

1843

Ф. М. Достоєвський пише свій перший твір – «Бідні люди», яке після виходу відразу ж приносить автору славу. Роман Достоєвського «Бідні люди» був високо оцінений В. Г. Бєлінським. Наступне твір натикається на нерозуміння – книга «Двійник».

1849

22 грудня 1849 – переломна дата в біографії Ф. М. Достоєвського, так як цього року його засуджують до страти. Автор залучається до суду у «справі Петрашевського, і 22 грудня суд виносить вирок про смертну кару. Перед самою стратою, вирок змінюють на більш м’який – каторжні роботи. Практично всі свої відчуття Достоєвський намагається вкласти в монолог князя Мишкіна з роману «Ідіот». До слова, Григор’єв, також засуджений до страти, не витримує психологічного напруження, і божеволіє.

1850 – 1854 роки.

Письменник відбуває покарання у засланні в Омську. Відразу після звільнення в 1854 році Достоєвського відправляють в сьомий лінійний сибірський батальйон рядовим солдатом. Тут він знайомиться з Чоканом Валихановим (відомий казахський мандрівник і етнограф) і Марією Дмитрівною Ісаєвою (дружина колишнього чиновника з особливих доручень), з якою у нього починається роман.

1857.

Після смерті чоловіка Марії Дмитрівни, Достоєвський одружується з нею. В період перебування на каторзі і під час військової служби письменник сильно змінює свій світогляд. Рання творчість Достоєвського не була схильна яким-небудь догмам або жорстким ідеалам, після подій, що відбулися автор стає вкрай побожним, і набуває свого життєвого ідеалу – Христа. У 1859 році Достоєвський разом з дружиною і прийомним сином Павлом залишають місце його служби – місто Семипалатинськ, і перебирається в Петербург. За ним триває неофіційне спостереження.

1860-1866 року.

Разом зі своїм братом Михайлом працює в журналі «Час», далі в журналі «Епоха». У цей же період Федір Михайлович Достоєвський пише «Записки з мертвого дому», «Записки з підпілля», «Принижені і ображені», «Зимові нотатки про літні враження». У 1864 році вмирають брат Михайло і дружина Достоєвського. Він часто програє в рулетку, влазить у борги. Грошові активи дуже швидко закінчуються і письменник переживає важкий період. У цей час Достоєвський і пише роман «Злочин і кара», який пише по одній главі, і тут же відсилає в журнальний набір. Щоб не втратити права на власні твори (на користь видавця Ф. Т. Стелловського), Федір Михайлович змушений написати роман «Гравець». Однак для цього у нього не вистачає сил, і він змушений найняти стенографістку Ганну Григорівну Сниткину. До речі роман «Гравець» був написаний рівно за 21 день в 1866 році. Незабаром після передачі рукопису роману «Гравець» видавцеві Достоєвський зробив Ганні Григорівні пропозицію руки і серця. 15 лютого 1867 в Троїцькому соборі відбувся обряд вінчання Достоєвського і Г. Г. Сниткиной.

Дружина супроводжує письменника закордон, веде щоденник про їх спільну подорож, і допомагає облаштувати його фінансове благополуччя, зваливши на свої плечі всі економічні питання.

1872.

Достоєвський разом з дружиною оселяється в місті Стара Русса, що знаходиться в Новгородської губернії. У цей же рік Достоєвський пише роман «Біси». Через рік з’являється «Щоденник письменника, в 1875 – роман «Підліток», 1876 – оповідання «Лагідна».

У 1878 році – імператор Олександр II запрошує Достоєвського до себе, і знайомить з родиною. За два останні роки свого життя (1879-1880 рр.) Письменник створює одне з кращих своїх творів – роман «Брати Карамазови».

26 січня (за старим стилем – 9 лютого) 1881 Достоєвський Федір вмирає через різке загострення хвороби емфіземи. Це сталося після скандалу з сестрою письменника – Вірою Михайлівною, яка просила брата відмовитися від спадщини – маєтки, що дістався від тітки А. Ф. Куманіної.

Оцініть статтю
Додати коментар