Карл Великий біографія українською

Карл Великий біографія українською скорочено викладена в цій статті.

Карл Великий ( 742-814 ) — король франків і лангобардів, імператор, який відродив Священну Римську імперію.

Карл Великий біографія коротко

На думку вчених, Карл народився 2 квітня 742 року. Місце народження Карла точно невідоме. Карл був найстаршою дитиною в сім’ї. Він відрізнявся міцним здоров’ям, з раннього дитинства був наділений видатним розумом і незвичайними природними здібностями. Найбільше Карл любив військову справу.

Після смерті батька, Карл разом зі своїм молодшим братом Карманом зійшли на королівський престол. Кожен з них отримав свою частину королівства. Однак, брати не ладили між собою, і підтримували мир з великими труднощами. Загроза розпаду королівства зійшла нанівець разом зі раптовою смертю Карломана в 771 році. Карл, в свою чергу, став одноосібно правити всіма франками.

Прийшовши до влади , король став розширювати території і сферу свого впливу. Так, після смерті брата, Карл почав війну з північним німецьким плем’ям саксів, яка тривала з перервами протягом 33 років. Сакси були язичниками і не хотіли приймати християнство. Перший похід проти них відбувся в 772 році, коли Карл зруйнував фортецю Ересбург і головну язичницьку святиню — саксонського ідола Ірмінсула. Після цього сакси тимчасово підкорилися Карлу і в 773 році настав мир.

Після цього Карл Великий приступив до вирішення італійських справ. З першою дружиною Карл розлучився для того, щоб одружитися з донькою короля лангобардів — Дезідератой, і таким чином укласти союз. Цей союз тривав недовго, тому як, розлучившись з Дезідератой в 771 році і відправивши її батькові, розгніваний король лангобардів пішов з війною на франків. У 773 році на прохання Папи Римського Адріана І, Карл Великий з військом вирушив на південь, до Італії. Після перемоги над лангобардами в 774 році їх державу було приєднано до франкського королівства. Адріан І проголосив Карла Великого імператором Риму, а Карл, в свою чергу, визнав право Папи на духовну владу в усій Західній Європі.

У 775 році відновилася війна проти саксів. Підпорядкувати собі їх повністю він не зміг, проте, йому вдалося здобути ряд перемог над племенами, і змусити їх прийняти хрещення. У 778 році Карл вирішив розширити свої території на південь. Він здійснив похід на Іспанію, результатом якого стала поразка франкських військ. Повернувшись назад в свої володіння, Карла чекали інші неприємності. Сакси знову підняли повстання і відновили війну. Повстання було придушене, сакси змушені були знову визнати владу франків.

У 785 році вся Саксонія була підпорядкована Карлу Великому. Після до складу королівства увійшла Баварія. Тепер територія володінь Карла простягалася від Іспанії до річки Ельби, від Неаполя до кордону Північного моря. Столицею величезного об’єднаної держави стало німецьке місто Аахен. Державу Карл розділив на графства, на чолі яких поставив своїх вірних людей. У справи графств без потреби правитель не втручався. Карл видавав закони і правила, які дотримувалися місцевими жителями. Для дітей він розпорядився створювати підручники, всіляко піклувався про освіту свого народу.

Карл помер після сильної лихоманки і плевриту 28 січня 814 року в Ахені.

Імперія, створена Карлом Великим, була успадкована його сином Людовіком Благочестивим. Він не володів якостями правителя, і незабаром величезна імперія розпалася на окремі держави: Італію, Францію і Німеччину.

Автор: Гнатюк У рубриці: Держава

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *