“Чарівні окуляри” скорочено – Всеволод Нестайко

чарівні окуляри скорочено Скорочено твори

“Чарівні окуляри” скорочено читати книгу по главах Всеволода Нестайка варто, щоб дізнатися короткий зміст твору. Це докладний переказ пригодницької повісті.

Всеволод Нестайко «Чарівні окуляри» скорочено (аудіокнига)

Нестайко “Чарівні окуляри” скорочено

ПРИГОДА 1Загадкова записка, з якої починаються чудеса”

Рудого Васю Богданець однокласник Роман Черняк прозвав Рудим Африканським Їжаком, або просто Їжачком. Вася заздрив Роману, адже він був лідером класу. А Василько вдався в дідуся – худенький та веселий.

Дід казав, що Вася незвичайний хлопчик адже він бачить дивні сни, у яких він то пише посібник з хімії, то стає президентом Африки. Одного разу Вася знайшов у книзі з української мови  записку, мовляв «ти повинен знайти чарівні окуляри, якщо хочеш побачити дещо казкове. Ритас» Здивований хлопчик подумав, що це написала його однокласниця Рита Скрипаль і весь час  посміхався їй, а дівчина у відповідь тільки кривилася.

Дивну поведінку Васі помітив Ромка, і почав розпитувати. Вася розповів йому про записку, хотів навіть показати її, та літери на ній кудись зникли. Увесь клас сміявся з Васі та його дивної поведінки та він не довго хвилювався через це, а думав де ж знайти ті окуляри. Він одягав окуляри старої вчительки математики, бабусі і навіть пів години провів у магазині «Оптика», та нічого казкового не знайшов. Похнюпившись пішов додому, аж раптом у парку на лавці побачив окуляри. Щойно одягнув їх, побачив свого однокласника Рому на п’ятиметровій трансформаторній будці. Хлопець не міг спуститися на землю, бо драбина впала. Вася зняв окуляри і побіг рятувати друга, з яким вони жили по сусідству. Роман не повірив розповіді про чарівні окуляри і пішов з Васею в сквер, до лавки з окулярами. Та коли вони наблизилися окуляри зникли. Друзі вирішили знайти їх.

ПРИГОДА 2  “Знайомство з дивною Маргаритою Степанівною”

Хлопці нікому не розповіли про свою пригоду, але щодня ходили у сквер, де щодня бачили на лавці окуляри, які одразу ж зникали.

Якось їх однокласниця Рита загубила золотий ланцюжок з кулоном у вигляді серця, який взяла у мами без дозволу . Пропажу шукав увесь клас, а хлопці згадавши про чарівні окуляри побігли у парк. Як завжди окуляри зникли як тільки вони наблизилися до лавки, та поряд з’явилася бабуся. Вона сказала, що то її окуляри і без них вона нічого не бачить. Друзі вирішили провести її додому. Квартира Маргарити Степанівни знаходилася на першому поверсі за гарно розписаними дверима. Бабусина квартира була темною, зі старими меблями та дивними картинами із зображенням відьом.

Жінка повідомила, що знає про те, що хлопці шукають окуляри, але оскільки вони ображали її кота та розбили м’ячем вікно, вони їх не отримають. Коли бабуся вийшла в іншу кімнату, Вася побачив окуляри, що знаходилися на трюмо, одягнув їх і побачив ланцюжок Рити, який лежав у спортзалі під матами. Хлопці хотіли покинути квартиру бабусі, та двері були зачиненими.  Лише після того, як колишня актриса станцювала і поспівала вона відпустила хлопців. Ті швидко пішли до школи та повернули ланцюжок Риті.

ПРИГОДА 3  “Дід Мороз у підвалі. Ковалі щастя”

Роману кортіло перевірити як же працюють чарівні окуляри. Він довго думав з якої ж халепи витягти Васю і придумав, що той має спуститися у підвал, пошкодити ногу, а він прийде йому на допомогу. Та як тільки Вася зайшов до підвалу, двері зачинилися. Хлопець почув новорічну пісню, а тоді побачив Діда Мороза у окулярах в комірчині 13 квартири. Дідусь звернувся до хлопця по імені і розповів, що він має чарівний годинник, я якому ковалі у червоних фартухах вибивають золоті частини, які він вкладає у подарунки для дітей і ті приносять їм щастя. І додав, що найприємніше коли ти робиш добро таємно. Якщо так зробити напередодні Нового року, увесь прийдешній рік буде вдалим. В цей момент Вася згадав, що окуляри на дідові і Роман не зможе його знайти і все навколо стало розмитим.…. Хлопчик прийшов до тями, коли його відшукав Роман. Вася хотів познайомити його з Дідусем, але той кудись подівся, та й комірчина була замкнена.

чарівні окуляри стислий переказ

Хлопці вирішили зробити якесь добро. Засунули у рюкзак Ритки Скрипаль дві цукерищі «Гулівер», а Льоні Кучеренку дві пачечки чипсів. Хлопцям було приємно робити добрі справи.

ПРИГОДА 4 Двірничка-чарівничка

Василь і Роман дуже хотіли знайти спосіб залишити чарівні окуляри в себе. Вони вирішили розшукати Маргариту Степанівну, щоб попросити її подарувати їм окуляри.

Вони уже уявляли, що зможуть завдяки ним: перемагати у розіграшах, ловити злочинців та ін. Друзі довго шукали потрібний двір, та двері Маргарити Степанівни були зачинені. До них підійшла двірничка і запросила хлопців до підвалу. Вона була схожа на Маргариту Степанівну, і знала, що їх цікавлять окуляри. Але вона запевняла, що її звуть Ядвіга Станіславівна Ягодська. У підвалі двірничка змусила їх одягнути темні окуляри і хлопці вмить осліпли. Вони хотіли вийти з підвалу та нічого не бачили і не могли знайти двері.

Двірничка сказала, що вони мають подумати над своєю поведінкою і зникла. Десь за стіною Роман почув голоси, які говорили про те, що мають «замочити» переможця, який виграв джек-пот і відібрати гроші. Хлопці злякалися і покаялися в тому, що прагнули забрати собі чарівні окуляри. В той же момент вони опинилися в парку, де починали шукати бабусю. Після цього хлопці вирішили більше не робити спроб заволодіти чарівними окулярами.

ПРИГОДА 5 Суд у цирку

До класу хлопців прийшов новий учень Рудик Руденко, з якого постійно глузували, адже він був ще рудішим, ніж Вася. Коли Рудик вийшов на перерву, хлопці вдягли його окуляри і перенеслися в дивну країну, де все було рудим – і жителі, і звірі. Дядько Рудольфо сказав Ромці, що він буде покараний за те, що сміявся з рудоволосих. Суд над Ромкою проходив в цирку. Спершу глядачі вирішили зробити хлопця повністю лисим, а потім – рудоволосим. За мить на голові хлопця виросла грива, як у лева. Роман плакав і каявся, що більше не буде глузувати над рудоволосими. Рудольфо вибачив його, змахнув палицею і повернув хлопців назад до класу. 

 Ромка руками тримався за свою чорну чуприну, все ще не вірячи, що в нього вже нема лев’ячої гриви. Коли Ромка шукав Рудика, щоб вибачитися, то з’ясувалося, що нових учнів у їх класі не було…

ПРИГОДА 6  «Дипломат» з доларами.

Роман вирішив загладити свою вину перед Васею, після суду рудих, вирішив зробити щось геройське. Він запропонував піти у підвал, куди їх завела двірничка, щоб вистежити злодіїв і здати в поліцію.

Хоч Васі ця задумка не подобалася він пішов за другом. У вже знайомому підвалі вони ненароком зачепили ящик з якого випав дипломат з доларами… коли хлопці збирали розсипані купюри в кімнаті з’явилася жінка-міліціонер і сказала, що вони грабіжники – Циган і Свист, їх давно шукають правоохоронці. Друзі почали її переконувати, що не грабіжники і теж хочуть їх зловити.  Довідник цікавих фактів та корисних знань. Тоді тітка сказала, що вона добра чарівниця і долари начаклувала, щоб перевірити хлопців на чесність.

Тітонька зізналася, що вона і Маргарита Степанівна, і двірничка Ядвіга. Вона була доброю чарівницею і подарувала хлопцям окуляри, але користуватися ними можна було лише для серйозних, добрих справ. У разі порушення цієї умови, окуляри зникнуть назавжди…

ПРИГОДА 7 Георгій Васильович і Миколай Чудотворець.

Ромку дуже бентежив той факт, що у нього були чарівні окуляри, а використати їх він не має права. Він вже хотів піти у міліцію, допомагати затримувати бандитів, але боявся зайти у віддлок, бо ніколи раніше туди не заходив.

Біля райвідділку хлопці побачили засмученого чоловіка; Його справою поліція займатися не захотіла.  який по мобільному говорив про те, що його справою поліція займатися не буде. Чоловік виявився художником і попросив хлопців дозволу намалювати їх портрети. У майстерні художника друзі дізналися, що звідти зникла старовинна ікона Миколи Чудотворця, яка належала ще  його бабці.

Тоді Роман одягнув незвичайні окуляри і побачив, що ікона лежить за полицями книг, дістав її і ощасливив майстра. За роботу друзі заробили по 5 гривень та ще й отримали копії портретів.

чарівні окуляри дуже скорочено

ПРИГОДА 8  У Телебанії-Заекранії

Родина Романа була заможною, у них був сучасний комп’ютер та телевізор, тому він не любив читати книжки, а у Васі був старий телевізор і той часто ламався, тому хлопець завдяки діду полюбив читати. А Ромка книжок майже не читав зовсім, не розумів навіщо. Він вважав, що книжки читають слабаки, а справжні козаки дивляться бойовики.

Одного дня Роман запросив Васю пограти з ним у комп’ютерну гру. Васько закінчив читати «Маленькі дикуни» Сетона-Томпсона подзвонив другу, але той не відповідав. Після третього дзвінка Вася запідозрив, що щось трапилося, пішов до Романа додому, та двері були зачинені. У квартирі було чути, що телевізор увімкнений.

Одягнувши окуляри Вася опинився у квартирі Романа, а той дивився на нього з екрана телевізора, стоячи на вулиці якогось міста Америки. До нього підійшла дивна бабця і вручила автомат. Почалася стрілянина, погоня… Роман просив друга допомогти йому, але Вася не міг потрапити до телевізора, бо телебаба Яга не захотіла його пускати в Країну Заекранію, бо не любила дітей, які читають книги.

 У Васиних руках була книга з українськими фантастичними казками. Телебабця повідомила, що для того аби перенестися у Заекранію необхідно, щоб про тебе хтось подумав. Тоді Вася згадав свого уявного друга дитинства – плюшевого лева і попросив його, щоб він уявив хлопчика. За мить Василько був по той бік екрану.

Телебаба Яга почала стріляти в нього, але кулі не відлітали  від книги казок, якою Вася прикривався. Він викликав летючий корабель і полетів за другом.  Телебаба Яга підлетіла на мітлі до Васі і забрала книгу, тоді Вася уявив, як вони з Ромкою тікають. Це спрацювало і вже за хвилину друзі були у квартирі Романа. Той розповів, що Баба Яга з’явилася перед ним і пообіцяла цікаву подорож, та тепер він теж буде читати книги і розвивати свою уяву.

ПРИГОДА 9 Перше кохання діда Грицька

Василько не хотів їхати на літо в село до баби і діда, але довелося, адже Роман з сім’єю летів закордон. Вася ходив похмурим і дід припустив, що він закохався і розповів онуку історію свого першого кохання. Про піаністку Кіру, з якою він познайомився, коли їздив з батьком на кілька днів до Києва. Через якийсь час Кіра сповістила, що за 2 місяці переїжджає і вручила невеличкий синій конверт, який можна було відкрити лише навесні. Щоб ніхто не знайшов листа Грицько вирішив закопати його у яру. Але згодом стався зсув грунту і конверт безнадійно загубився. Дідусь сумував за Кірою та минув час, він відслужив у армії, зустрів Оксану, народилися діти, онуки… Та думки про листа не покидають його і нині. Василько бачив, що дід сумує і вирішив скористатися силою окулярів. Одягнувши їх він опинився в якомусь незнайомому місті. Там жіночка поважного віку намагалася палицею дістати ключі, які впали у яму. Вася допоміг їй, за що жіночка запросила його у гості. Її звали Кіра Антонівна, у неї в квартирі було піаніно. Запитати жінку про зміст листа Вася не осмілився, а тому просто пішов з квартири. І одразу опинився у яру, почав копати яму і знайшов перев’язану мотузками гумову рукавицю. Вдома він віддав знахідку діду, той з вдячністю подивився на онука і прочитав: «Бажаю тобі щастя! Буду пам’ятати тебе все життя. Кіра».

ПРИГОДА 10 Анжеліка

Вася дізнавшись, що Роман приїхав з відпочинку, і повернувся на декілька днів додому. Ромка розповів, що в Болгарії дівчина Анжеліка викинула його чарівні окуляри у море. З дівчиною вони познайомилися у пансіонаті, вона була дуже красивою і називала себе русалкою. Роман настільки нею захопився, що вона аж снилася йому. Та дівчина на декілька днів кудись зникла і тоді він вирішив використати окуляри. Одягнув їх і одразу опинився на прогулянковому катері. Анжеліка чекала там на нього і попросила його окуляри, а тоді просто жбурнула їх в море і сказала, що просто гралася з Романом… Серед відпочиваючих Роман помітив Маргариту Степанівну та її чоловіка Рудольфа Андрійовича, які з докором хитали головою.

ПРИГОДА 11  Козачок Ґулька.

По сусідству з нашими героями поселився учень 9 класу Альберт Біляков (Алик Мармиза). Він був затятим хуліганом, вимагав у малих гроші та бив болючі «шалабани». Вася з Ромою намагалися його уникати. Таякось він пристав до Васі з Романом і одразу на його лобі незрозуміло звідки вилізли дві великі сині ґулі. Теж саме сталося, коли він приставав до десятирічного хлопчика і вимагав від нього гроші.

чарівні окуляри скороченоХлопці вирішили скористатися чарівними окулярами і подивитися що ж відбувається з Мармизою. невідомий голос наказав їм одягнути окуляри, але ж Роман свої втратив і лишилися одні, які магічним чином роздвоїлися на 2 пари окулярів, кожна з яких мала одне скельце, а інше було заклеєне. Одягнувши їх хлопці побачили, що у повітрі на чарівному конику сидить усміхнений хлопчик у сорочці-вишиванці, у червоних шароварах і чоботях. Це був козак Ґулька, який захищав скривджених дітей, а хуліганам набивав ґулі….

По Україні він літав 12 років, відтоді як Україна стала незалежною. Взагалі йому було 412 років.  А не виріс він, бо хотів залишитися хлопчиком і захищати скривджених дітей.

А 400 років він жив у Синьому Потойбіччі, де живуть усі чаклуни й чарівники. Там він воював із злими силами, які кривдять казкових дітей. Козак Ґулька запропонував хлопцяв відвідати Синє Потойбіччя. Там все було тільки синє – будинки, дерева і навіть трава. Гулька потоваришував з дітьми і був радий, що і у Посейбіччі тепер матиме змогу з кимось розмовляти. Він пообіцяв з’явитися коли потрібна буде його допомога.

ПРИГОДА 12 Чарівник Часомір та чаклун Зловред Поганський.

Якось Вася розповів Роману як минулого року на канікулах він грався новим м’ячем, коли до нього підійшов незнайомий хлопець, взяв м’яча і почав ним гратися. Вася обзивав його різними словами та той не звертав уваги, а потім віддав м’яча і пішов. Пізніше Вася дізнався, що хлопець був глухим і німим. Вася відчував провину за ту ситуацію і вирішив попросити у козака Гульки допомоги. Разом вони полетіли у Синє Потойбіччя до чарівника-годинникаря Мить Митьовича Часоміра, який повинен був допомогти Васі повернутися в минуле. Одна хвилина минулого коштувала Васі одного дня в майбутньому. Повернувшись в минуле, Вася пограв у м’яча з глухонімим хлопчиком, той був дуже щасливим. Він так сподобався чарівнику, що він навіть не взяв з нього плати, після повернення.

чарівні окуляри короткий зміст

ПРИГОДА 13  Викрадення.

Роману дуже кортіло розповісти про свої пригоди з друзями та Василько нагадав йому, що чарівні окуляри можна використовувати лише в випадку крайньої необхідності. Цю розмову почула Рита Скрипаль і почала розпитувати, та хлопці сказали що обговорювали комп’ютерну гру. Рита засмутилася, адже сподівалася що вони зможуть допомогти її незрячій двоюрідній сестрі. Вася хотів вже віддати їй чарівні окуляри та Рома попросив їх собі.

Поки Вася з мамою ходили за покупками Роман зник разом з чарівними окулярами. Козак Гулька доповів йому, що його викрали, коли він виносив водію мамину теплу кофту. Вася зрозумів, що товариша викрали, щоб отримати викуп від батьків-бізнесменів.

Ґулька і Вася вирушили до Казкового Довідкового Бюро Надзвичайних Подій (скорочено Кадобнап), яке обертається навколо Землі і знає інформацію про всі надзвичайні події світу. Керівником Бюро був чарівник Іван Іванович Шукайло. Вони дізналися, що Романа тримають зв’язаним у якомусь підвалі. Вася і Ґулька стали невидимі, пройшли крізь стіни, звільнили Романа, осідлали коня Літайка і повернулися додому. Вдома Рома сказав що сам втік від зловмисників, а чарівні окуляри повернув Васі, щоб той сам ними розпоряджався.  

ПРИГОДА 14 Остання.

Хлопці ніяк не могли прийняти рішення – і сліпу Любу було шкода, і з окулярами не хотіли прощатися. Вирішили запитати поради у Маргарити Степанівни. Але коли прийшли до її двору виявилося, що будинок у якому вона жила знесли, на місці його стоїть будівельний паркан. Хлопці хотіли подивитися, що за тим парканом і ненароком провалилися у глибокий, темний котлован. Хлопці надіялися, що Гулька допоможе їм вибратися, дістали чарівні окуляри, одягли їх і ніби осліпли. Гулька та Маргарита Степанівна на поміч не прийшли. Дузі лежали на дні котловану сліпі і беззахисні. І тоді вони зрозуміли, що покарані за те, що не хотіли віддати окуляри Любі. Хлопці плакали і щиросердно розкаювалися… Аж раптом зір повернувся…  І в руках Романа були одні чарівні окуляри. Друзі почули голос Козака Гульки, він одобрив їх покаяння. Хлопці попросили відвезти їх до Любочки та опинилися в квартирі Рити. Друзі розповіли їй про свої чарівні пригоди від самого початку, і сказали що віддають чарівні окуляри Любі. Але в вони зникли з кишені…

Рита образилася, вона думала, що це злий жарт хлопців. Але раптом задзвонив телефон і Риті повідомили, що після чергової операції Любочка нарешті почала бачити, але лише зі спеціальними окулярами.

Ритка побігла в лікарню. А хлопці зрозуміли, куди поспішав Козачок Ґулька)

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Кулик Софія

    переказ по укр літ 5 клас чарівні окуляри

    Відповіcти
  2. Карина

    ну навіть не знаю 50 на 50

    Відповіcти