Ібсен “Дика качка” скорочено

ГЕНРіК іБСЕН Короткий зміст

«Дика качка» – драма в п’яти діях Г. Ібсена. Генрік Ібсен “Дика качка” скорочено ви можете прочитати в цій статті.

“Дика качка” головні герої 

 • Верле, великий комерсант, фабрикант і т. д.
 • Грегерс Верле, його син.
 • Старий Екдал.
 • Ялмар Екдал, син старого, фотограф.
 • Гіна Екдал, дружина Ялмара.
 • Хедвіг, їхня дочка, чотирнадцяти років.
 • Фру Берта Сербю, завідуюча господарством у Верле.
 • Релінг, лікар.
 • Молвік, колишній богослов.
 • Гроберг, бухгалтер.
 • Петтерсен, слуга Верле.
 • Йенсен, найманий лакей.
 • Пухкий і блідий пан.
 • Плішивий пан.
 • Короткозорий пан.
 • Шестеро інших панів, гостей Верле.
 • Кілька найманих лакеїв.

“Дика качка” короткий зміст

1880-ті.
Перша дія починається зі званого обіду, організованому Хоконом Верле. Варле – багатий купець і промисловець.
Серед гостей – викликаний із заводу в Гірській долині син комерсанта Грегерс (він працює там простим службовцем) і старий шкільний товариш Грегерс Яльмар Екдаль. Друзі не бачилися цілих п’ятнадцять років. За цей час Яльмар одружився, у нього народилася дочка Гедвіг (їй тепер чотирнадцять), він завів свою справу – фотоательє. І, здавалося б, все у нього чудово. Єдине, Яльмар не закінчив освіту через нестачу у родини коштів – його батька, колишнього компаньйона Верле, тоді посадили у в’язницю. Правда, Верле допоміг синові колишнього друга: він дав Яльмар гроші на обладнання фотоательє і порадив зняти квартиру у знайомої господині, на дочці якої Яльмар і одружився. Все це здається Грегерсу підозрілим: він свого батька знає.

Як дівоче прізвище дружини Яльмара? Часом, не Хансен? Отримавши ствердну відповідь, Грегерс майже не сумнівається: «благодіяння» батька продиктовані необхідністю «збути з рук» і влаштувати колишню коханку – адже Гіна Хансен служила у Верле економкою і звільнилася з його будинку саме в цей час, незадовго до того, як померла хвора мати Грегерса. Син, мабуть, не може пробачити батькові смерть матері, хоча той в ній, очевидно, не винен. Як підозрює Грегерс, батько одружився, розраховуючи отримати велике придане, яке йому тим не менш не дісталося. Грегерс безпосередньо запитує у батька, чи не обманював він покійну матір з Гіною, але той на запитання відповідає ухильно. Тоді, рішуче відхиливши пропозицію Верле стати його компаньйоном, син оголошує, що він з ним пориває.У нього є тепер в житті особливе призначення.

Яке саме, стає скоро ясно. Грегерс вирішив відкрити очі Яльмар на «болото брехні», в яке його занурили, адже Яльмар, «наївна і велика душа», ні про що таке не підозрює і свято вірить в доброту комерсанта.Здоланий, за словами батька, «гарячкою чесності», Грегерс вважає, що, відкривши Яльмар істину, він дасть поштовх до «великого розрахунку з минулим» і допоможе йому «звести на руїнах минулого новий міцний будинок, почати нове життя, створити подружній союз в дусі істини, без брехні і приховування ».

З цією метою Грегерс і відвідує в той же день квартиру сім’ї Екдаль, розташовану на горищному поверсі і що служить одночасно павільйоном фотоательє. Квартира сполучається з горищем, досить просторим, щоб тримати в ньому кроликів і курей, яких старий Екдаль, батько Яльмара, час від часу відстрілює з пістолета, уявляючи, що він таким чином, як у минулі дні в Гірськый долині, полює на ведмедів і куріпок . З Гірською долиною пов’язані найкращі і найгірші переживання старшого Екдаля: адже за порубку лісу саме там, в околицях їх спільного з Верле заводу, його і посадили у в’язницю.
Грегерс не відразу викладає перед Яльмар гірку істину. Він придивляється до сім’ї – простакуватої і вічно обтяженої турботами Гіне (фактично це вона веде всі справи фотоательє і виконує в ньому всю роботу), до старого Екдаля, вижившому з розуму і очевидно зломленому в’язницею, до чотирнадцятирічної Гедвіг – захопленій і екзальтованій дівчинці, що обожнює свого батька (як повідомляє той Грегерс, Хедвіг приречена – лікарі повідомили, що вона скоро осліпне), нарешті, до самого Яльмару, що приховує свій паразитизм під виглядом невпинної роботи над винаходом, який, за його словами, має відновити добробут і чесне ім’я його сім’ї.

Оскільки Грегерс виїхав з Гірської долини ,а тепер до того ж ще й покинув батьківський дім, йому потрібна квартира. Якраз така підходяща кімната з окремим ходом у Екдалей в будинку є, і вони – втім, не без опору Гіни – здають її синові свого благодійника. На наступний же день Верле, стурбований ворожим настроєм сина, заїжджає до нього, він хоче з’ясувати, що син проти нього замишляє. Дізнавшись «мету» Грегерса, комерсант висміює його і попереджає – як би він у своєму новому кумирі Яльмарі не розчарувався. Те ж cаме , хоча і в більш різких виразах, втлумачує Грегерсу його сусід по поверху, п’яниця і гуляка лікар Релінг, частий гість в сім’ї Екдаль. Істина, згідно теорії Релінга, нікому не потрібна, і не слідує з нею, як з писаною торбою, носитися. Розкривши очі Яльмару, Грегерс нічого, окрім неприємностей, а то й біди для сім’ї Екдалей не доб’ється. За розумінням лікаря, «відняти у середньої людини життєву брехню – все одно що відняти в нього щастя». Події підтверджують справедливість його вислову.

Грегерс вирушає з Яльмаром на прогулянку і викладає йому всю таємницю його сімейного життя так, як він її бачить. Повернувшись, Яльмар гучно оголошує дружині, що відтепер всі справи ательє і домашні рахунку він буде вести сам – їй він більше не довіряє. Чи правда, що вона була близька з комерсантом Верле, коли працювала у нього економкою? Гіна не заперечує минулий зв’язок. Правда, перед хворою дружиною Верле вона не винна – справді, Верле приставав до неї, але все, що між ними сталося, сталося після смерті його дружини, коли Гіна більше у Верле не працювала. Втім, все це – такі старі, за висловом Гіни, «інтрижки», що вона і думати про них забула.

Яльмар дещо заспокоюється. Присутній при подружньому поясненні лікар Релінг від усієї душі посилає Грегерса до біса і висловлює щире побажання, щоб він, «цей знахар, цей цілитель душ, забирався геть. Не те він зіб’є з пантелику всіх! »Несподівано до Гіни приїжджає фру Сербю, домоправительниця Верле. Вона приїхала до неї попрощатися, бо виходить заміж за господаря, і вони негайно ж їдуть на свій завод в Гірську долину. Лікаря Релінга ця новина засмучує – колись його і фру Сербю пов’язувало серйозне почуття. Грегерс запитує, а чи не боїться фру Сербю того, що він донесе про їх минулий зв’язок батькові? Відповідь дано негативну: ні, вони з Верле розповіли один одному про минуле все – їх шлюб заснований на чесності. Фру Сербю не залишить чоловіка ні за яких обставин, навіть коли він стане зовсім безпорадним. Хіба присутні не знають, що Верле скоро осліпне?

Ця звістка, а також вручена домоправителькою Хедвіг дарча від Верле (згідно з нею, старому Екдалю; а потім після його смерті і Гедвіг буде виплачуватися щомісячна допомога в сто крон) виводять Яльмара Екдаля з його звичайного благодушного настрою. Якщо про зв’язок минулого Гіни з благодіяннями Верле він смутно здогадувався, то новини про однакову хворобу очей у Верле і дочки, а також про дарчу застають його зненацька і ранять в серце. Чи можливо, що Хедвіг – дочка не його, а Верле? Гіна чесно зізнається, що на це питання відповісти не може. Тоді вона, можливо, знає, скільки платить бухгалтер Верле старому Екдалю за переписування ділових паперів? Приблизно стільки ж, скільки йде на його утримання, відповідає Гіна. Що ж, завтра ж вранці Яльмар піде з цього будинку, але перш за все він відправиться до бухгалтера і попросить його підрахувати їхній борг за всі минулі роки. Вони все віддадуть! Яльмар розриває дарчу надвоє і разом з лікарем Релінгом (у того свої прикрощі) пускається проти ночі в загул.

Але, проспавшись у сусіда, Яльмар на інший день повертається. Він не може піти з дому зараз же – в нічних блуканнях він втратив капелюх. Поступово Гіна заспокоює його і вмовляє залишитися. Яльмар навіть склеює розірвану ним зопалу дарчу (треба ж подумати і про старого батька!). Але він вперто не помічає кохану ним раніше Хедвіг. Дівчинка в розпачі.

Напередодні увечері Грегерс порадив їй, як повернути любов батька. Потрібно принести йому свою «дитячу жертву», зробити щось таке, щоб батько побачив, як вона його любить. Яльмар зараз дуже не злюбив дику качку, ту саму, що живе у них в ящику на горищі, – адже вона дісталася Екдалям від Верле. Комерсант ранив її під час полювання на озері, а потім слуга його віддав качку старому Екдалю. Хедвіг доведе свою любов до батька, якщо пожертвує заради нього дикою качкою, яку вона теж дуже любить. Добре, погоджується Гедвіг, вона умовить діда пристрелити качку, хоча не розуміє, за що тато так на неї розсердився: нехай навіть вона не його дочка і її десь знайшли – вона про таке читала, – але ж дику качку теж знайшли, і це не заважає їй, Гедвіг, любити її!

Наближається трагічна розв’язка. На наступний день Яльмар, не бажаючи бачити дочку, жене її звідусіль. Хедвіг ховається на горищі. У момент розмови, коли Яльмар переконує Грегерса, що Хедвіг може йому зрадити, варто тільки Верле, можливо, її справжньому батьку, поманити її своїм багатством, на горищі лунає постріл. Грегерс радіє – це старий Екдаль застрелив дику качку на прохання Хедвіг. Але дід вбігає в павільйон з іншого боку. Стався нещасний випадок: Хедвіг ненавмисно розрядила в себе пістолет. Лікар Релінг в це не вірить: блуза дівчинки обпалена, вона навмисно застрелилась. І винен у її смерті Грегерс з його пред’явленими простим смертним «ідеальними вимогами». Не будь їх, цих «ідеальних вимог», життя на землі могла б бути непоганим.

У такому разі, заявляє Грегерс, він радий своєму призначенню. Лікар запитує, в чому воно? Бути тринадцятим за столом!

Оцініть статтю
Додати коментар