Цікаві факти про Котляревського

іван котляревський цікаві факти Цікаві факти про відомих людей

Цікаві факти з біографії Котляревького – українського письменника, поета, драматурга, зачинателя сучасної української літератури, громадського діяча ви можете прочитати в цій статті.

Іван Котляревський цікаві факти

Народився  ( 1769 – 1838) в Полтаві в сім’ї канцеляриста. Початкову освіту отримував у дяка.

Поема «Енеїда» стала першим в українській літературі твором, написаним народною мовою.

Замолоду вчителював на Полтавщині по панських маєтках і був закоханий в одну свою ученицю, Марію. Батько її до Котляревського ставився добре, але Марія вже була обіцяна іншому. Учителеві на це натякнули. Він негайно покинув і той маєток, і цивільне життя, й пішов в армію. Став кадетом Сіверського карабінерського полку. 27-річний кадет — незвичайно для тих часів. Учинок цілком донкіхотський: сісти на коня й залишатися гордим сумним лицарем, вірним своєму коханню. Він потім так і не одружився. А мундир, можливо, нагадував йому про обітницю самотнього лицарства. “Дон КіхотСервантеса, до речі, був у його бібліотеці, серед античних і нових книжок.

Літературну славу не ставив вище офіцерських заслуг. Хоча його “Енеїда” мала великий резонанс у всій Російській імперії. Котляревського друкували в тодішніх престижних журналах поруч із Пушкіним. Утім, видати “Енеїду” так і не зміг: просив 2000 крб., а московські видавці не давали й половини. Відставний майор Котляревський мав пенсію 500 крб. на рік.”Енеїді” присвятив понад чверть століття.

Віддав 25 років службі на посаді наглядача (директора) дому виховання дітей бідних дворян у Полтаві. За це, власне, й одержав від царя чин майора.

На його могилі в Полтаві на першому пам’ятнику було написано: “Майор Котляревский, сочинитель малороссийской “Энеиды”. Через 100 літ пам”ятник оновили і згадка про військовий чин зникла.

Прямих нащадків він не залишив. Перед смертю відпустив на волю кріпаків — шість душ. А дім на горі в Полтаві заповів своїй економці, Мотрі Векливечивій, унтер-офіцерській вдові. Кажуть, у них був таємний роман. Так це чи ні — ніхто вже не дізнається.

Якщо ви знаєте цікаві факти з життя Котляревського лишайте їх в коментарях.

Оцініть статтю
Додати коментар

 1. J. G. (Джей Джи) автор

  Він не вмів робити кар”єру. Канцелярську службу кинув рано. Із армії теж пішов капітаном, хоч міг дослужитися до вищих чинів. Зате з дивовижною постійністю віддавався справам, що вимагали безкорисливого служіння тим, хто цього потребував.

  Відповіcти
  1. anonim

   дякую вам велике

   Відповіcти
 2. Агент001

  Мабуть, це було не його, а так , він знайшов своє покликання в іншому. (сродна праця).

  Відповіcти