У чому актуальність повісті “Захар Беркут” в наш час?

актуальність повісті захар беркут Твори з укр. літ.

Твір на тему “Актуальність повісті “Захар Беркут”” Івана Франка написати допоможе приклад викладений нижче. Опрацьовуючи твір важливо розуміти, як історична повість “Захар Беркут” пов’язана з нашим часом.

У чому актуальність повісті “Захар Беркут”?

Книги зберігають мудрість багатьох поколінь, відкриваючи перед читачем завісу історії, розповідаючи про минуле і пророкуючи майбутнє. Одвічні людські цінності, які зберігають найкращі твори художньої літератури, не підвладні часові. І хоч невблаганний час безупинно змінює ландшафти, кордони країн, життя народів і навіть самих людей, але є те, що пов’язує минулі й сучасні покоління – любов і доброта, чесність і справедливість, мужність й сміливість, єдність і свобода. Це те, що ніколи не втратить своєї актуальності.

Саме таким твором, що розповідає про одвічні людські цінності, актуальні протягом багатьох поколінь у всіх народів, є історична повість Івана Франка «Захар Беркут». Цей твір був написаний у далекому 1882 році, але навіть зараз у 2023, через понад півтора століття, він продовжує вражати і захоплювати серця читачів. Автор розповідає про ще більш давні часи періоду монголо-татарського вторгнення, у центрі повісті ми бачимо людські пристрасті та почуття, які вирують у людських душах і зараз. Про актуальність повісті «Захара Беркута» і в ХІХ столітті, і в ХХІ свідчить не тільки проблематика твору, а ще й те, що повість перекладена на багато мов, зокрема на 20 мов усього лише через сім років після першого видання її в Україні. І це не дивно, адже не важливо, якою мовою ти говориш, де ти народився і виріс, бо вірне кохання, чесність і справедливість, свобода і незалежність – це те, що потрібно кожній людині, те без чого не мислиме жодне суспільство.

З перших рядків свого твору Іван Франко зосереджує увагу читача на загальнолюдській цінності, без якої не може існувати ні людина, ні суспільство. Це свобода. Свобода – це широке поняття, але Франкові вдалося в цій повісті розкрити майже всі її грані: свобода життєвого вибору людини і можливість самому писати свою долю, свобода вільно висловлювати свою думку і бути почутим, свобода і незалежність рідного краю,  і, звичайно, свобода у коханні, тобто свобода самому обирати з ким пов’язати своє серце і своє життя.

Життя мешканців Тухольщини служить нам прикладом суспільства, де кожен має право обирати власний життєвий шлях, навчатися будь-якому ремеслу чи справі, спираючись на власні бажання і здібності. Прикладом цього є перш за все головний герой твору – Захар Беркут, який у поважному зрілому віці обирає шлях цілителя і для цього йде навчатися до християнських монахів, хоча сам є сповідником давньої віри предків. Така свобода у вірі та праці не роз’єднує тухольців, а ще більше їх згуртовує, бо кожен робить для громади те, що вміє найкраще. Ще одним прикладом свободи є спосіб керування громадою через віче, у якому беруть участь всі тухольці. Тут кожен може звернутися до людей, висловити свої думки та міркування. Вирішальний голос на віче мають найстарші жителі громади, котрі довели свою вірність своєю працею, життєвою мудрістю і досвідом. Саме тому старші сини Захара Беркута уже сиділи з ним поруч на раді старійшин.

Молодший син Захара Беркута Максим, зростаючи між вільних людей, з повагою до особистої свободи кожного жителя громади, не може зрозуміти Тугара Вовка, котрий звик керувати силою, погрозами, обманом. Образ Тугара Вовка у повісті є повною протилежністю всім тим ідеалам свободи, які втілені у житті тухольської громади. Свободу у коханні, силу і вірність нескореного закоханого серця втілює Мирослава. Ніщо не може зупинити її на шляху до коханого ні батько, ні різниця в соціальному становищі, ні життєві перешкоди.

Іван Франко зумів в цій повісті втілити той багатогранний образ свободи, що протягом багатьох століть став невід’ємною ознакою українського менталітету. Почуття свободи, бажання бути вільним живе у серці кожного українця і зараз. Коли нашу рідну землю обступають темні хмари й народ відчуває загрозу своїй свободі та незалежності, ми стаємо на її захист так же, як це робили наші предки. Так було у 2013 році, коли відбулася Революція гідності, так сталося і у 2022 році, коли наша земля здригнулася від підступного вторгнення російських військ. Заклик Івана Франка до єдності, до захисту нашої рідної землі почутий його нащадками!

Автор твору – Олеся Гузинець

Матеріал надано лише для публікації на сайті dovidka.biz.ua. Копіювання заборонено!

Поміркуй і напиши, у чому актуальність заповіту Захара Беркута, на твою думку, в коментарях.

Оцініть статтю
Додати коментар