“Паперові міста” скорочено

паперові міста скорочено Короткий зміст

“Паперові міста” скорочено читати варто, щоб згадати про що цей сучасний підлітковий твір Джона Гріна. Сюжет книги “Паперові міста” став основою однойменного фільму.

“Паперові міста” Джон Грін скорочено

Розповідь у двох перших частинах роману ведеться від старшокласника Квентіна Джейкобса. Остання частина написана від третьої особи.

Пролог
Батьки Квентіна Джейкобса переїхали в Орландо, штат Флорида, коли хлопчикові було два роки. Вони подружилися з сусідами, і Квентін іноді грав з їх дочкою Марго Рот Шпигельман. Коли дітям було по дев’ять років, вони знайшли на дитячому майданчику труп чоловіка – він сидів під величезним дубом в калюжі власної крові.

Батьки Квентіна, психотерапевти, викликали службу порятунку, але синові дивитися на машини заборонили. Вночі у вікно Квентіна постукала Марго. Вона провела розслідування і дізналася, що небіжчика звали Робертом Джойнер. Він був 36-річним адвокатом і вбив себе тому, що від нього пішла дружина.

Марго була дуже вражена. Вона сказала, що у Джойнер «всі ниточки в душі обірвалися», тому він і вбив себе. Цей дитячий спогад обривається у Квентіна на тому, що Марго просить закрити вікно, а потім вони довго дивляться один на одного крізь скло. Сусідка стала для нього дівчинкою-загадкою.

Частина 1. Ниточки

Минув час. Квентін закінчував випускний клас. З Марго він давно не спілкувався – у дівчини була своя компанія, в яку невдахи і заучки не приймалися.

У Квентіна було два кращих друга. Бена Старлінга всі звали «Кровавим Беном». Через ниркову інфекції у нього була кров у сечі, але Бекка Еррінгтон, найкраща подружка Марго, пустила по школі плітку, що Бен постійно займається онанізмом, тому і мочиться кров’ю. Тепер дівчата шарахалися від Бена, і він не міг знайти супутницю для випускного, на який мріяв піти.

Другий друг Квентіна, високий чорношкірий хлопець на прізвисько Радар, схиблений на комп’ютерах творець мережевої енциклопедії – Мультіпедії, соромився своїх батьків, володарів найбільшої в світі колекції чорношкірих Санта-Клаусів. Фігурками чорних Санта був заставлений весь будинок, і Радар не міг привести туди свою дівчину.

Остання дівчина Квентіна кинула його заради бейсболіста, і йому ні з ким було йти на випускний, та й не тягнуло його на цей захід. Він був спокійним і розумним хлопцем, добре вчився і готувався до вступу в коледж. Марго Рот Шпигельман він вважав досконалою і милувався нею здалеку. Реальних шансів у Квентіна не було – Марго зустрічалася з Джейсом Ворзінгтоном, найкрутішим хлопцем в школі.

Марго була особистістю легендарною. Вона нічого не боялася і багато разів тікала з дому. Кожен раз батьки шукали її з поліцією по всій країні.

Одного разу вночі Марго прийшла до Квентіна. Джейс зрадив її з Беккі, і дівчина вирішила їм помститися, але батьки забрали у неї ключ від машини. Вона хотіла, щоб Квентін їй допоміг, і той погодився.

Сьогодні, милий, ми компенсуємо багато зла, вчиненого іншими, і самі завдамо цим іншим трохи шкоди. Перші стануть останніми, останні стануть першими…

Закупивши все необхідне, вони вирушили здійснювати план Марго з одинадцяти пунктів.

паперові міста сюжетНасамперед Марго знайшла автомобіль Джейса, поставила на кермо блокіратор, а ключ від нього забрала з собою. Потім вони вирушили до Беккі і по телефону повідомили її батькові, що його дочка в даний момент займається сексом з Джейсом в підвалі їхнього будинку. Коли напівголий Джейс вискочив з вікна підвалу, Квентін встиг його сфотографувати. Прокравшись в підвал, вони викрали одяг Джейса, залишили в шафі тушку сирої риби, і Марго вивела фарбою на стіні букву «М».

Поклавши букет тюльпанів на ганок подружки, яку незаслужено образила, Марго вирушила до Джейсі і закинула другу рибу в вікно його спальні. Третя риба дісталася Лейсі Пембертон, яка не попередила подругу про зраду – Марго поклала її під сидіння машини колишньої подружки.

Дев’ятим пунктом став перепочинок в діловому центрі, куди їх пропустив знайомий охоронець Марго. Вони дивилися на місто з висоти 25-го поверху. Квентіну місто подобалося, Марго ж вважала його фальшивим, немов вирізаним з паперу.

У паперових будиночках живуть паперові люди і опалюють їх власним майбутнім.

Марго сказала, що зрада обірвала в її душі останню ниточку, яка пов’язувала її з цим паперовим життям. У цей момент Квентін повірив, що між ними почнеться роман.

Жертву для десятого пункту, за планом Марго, повинен був вибрати Квентін. Вона змусила нерішучого хлопця помститися тупому здоровань Чаку, який принижував Квентіна. Пробравшись в спальню сплячого Чака, вони зголили йому одну брову за допомогою крему для депіляції. Він прокинувся і погнався за спільниками, але вони попередньо намазали дверні ручки вазеліном, і їх неможливо було повернути.

Одинадцятим пунктом стало проникнення в аквапарк «Морський світ». Спочатку Квентін чинив опір – він і так зробив для Марго чимало цієї ночі. Але дівчина заявила, що могла б все зробити одна. Квентіна вона вибрала, щоб струсити його, витягнути з паперового світу.

По дорозі в аквапарк Квентін згадав давні слова Марго про померлого в парку чоловікові. Тоді вона теж говорила про обірвані ниточки. Сміючись, Марго заявила, що не хоче бути знайденою в парку суботнім ранком.

Пробираючись в «Морський світ», вони намокли в рові з смердючою водою, потім Марго довелося заплатити охоронцю, який їх застукав, після чого вони довго блукали по нічному аквапарку і танцювали під музику.

Частина друга. Трава

Від недосипання весь наступний день Квентін провів немов уві сні, а до вечора по школі поповзли чутки, що Марго Рот Шпигельман зникла. На наступний день хлопці з її компанії почали пресувати беззахисних заучок. Виявилося, що Марго їм це забороняла.

Квентін пригрозив Джейсі, що викладе в інтернет його фотографію в напівоголеному вигляді. Репресії припинилися.

Марго все не поверталася. Одного разу в будинок Квентіна з’явилися її батьки в супроводі чорношкірого детектива. Вони хотіли дізнатися, чи знає Квентін що-небудь про місцезнаходження дівчини. Це була її п’ята втеча. Шпігельмани вирішили відмовитися від дочки і змінити замки на дверях.

Залишившись наодинці з детективом, Квентін розповів йому про їх нічну пригоду. Детектив вважав, що Шпігельмани не здатні виховувати дітей, а Марго – волелюбна.

Такі діти – як наповнені гелієм кульки, прив’язані за ниточку. І ниточка ця постійно натягнута. А потім відбувається щось таке, що вона рветься, і вони можуть полетіти.

Оскільки Марго вже повнолітня, шукати її не будуть. Але після кожного втечі вона залишала «слід з хлібних крихт» – серію загадкових натяків. Вона сподівалася, що батьки перестануть думати лише про себе і спробують знайти її по цих слідах.

Трохи пізніше Квентін виглянув у вікно і побачив зі зворотного боку спущених жалюзів в кімнаті Марго постер фолк-співака, якого раніше там не було. Квентін вирішив, що це перший слід, залишений Марго, і твердо вирішив її знайти. Він порахував, що дівчина знову вибрала його, і сподівався на великий приз.

Дочекавшись, коли Шпігельмани підуть, Квентін, Бен і Радар проникли в кімнату Марго. На одній з вінілових платівок, яких у Марго виявилося дуже багато, вони знайшли зображення співака з постера. Назва диска – «Племінниця Уолта Уїтмена» – було обведено. Скоро друзі знайшли збірку поета Уолта Уїтмена, де в поемі «Пісня про себе» Марго підкреслила кілька рядків.

У понеділок перед уроками до Квентіна підійшла засмучена Лейсі Пембертон і сказала, що Марго не було за що їй мстити – вона не знала про зраду Джейса. Через все це вона втратила кращу подругу, порвала з хлопцем, який знав про інтрижку Джейса, і тепер їй ні з ким йти на випускний. Лейсі передбачала, що Марго поїхала в Нью-Йорк і скоро повернеться, оскільки залишила в шкільній шафці свої речі. Бен скористався моментом, запропонував Лейсі разом йти на випускний, і дівчина погодилася.

Бен припустив, що підкреслені Марго рядки поеми «Геть затвори з дверей! / І самі двері геть з косяків» – це пряме керівництво до дії. Спочатку друзі зняли з петель двері в кімнату Марго, але нічого не знайшли. Кілька днів по тому, Квентін зняв з петель двері у своїй кімнаті і знайшов обривок газети з адресою, написаною рукою Марго. Судячи з Мультіпедії, це була адреса торгового центру.

На наступний день, пропустивши уроки, друзі вирушили туди і виявили, що торговий центр – всього лише напіврозвалений сарай із забитими вікнами. Квентін згадав підкреслені рядки в поемі Уїтмена, в яких говорилося про смерть, і вирішив, що Марго вибрала це покинуте місце, щоб померти.

Всередині будівлі друзі знайшли нові «хлібні крихти» – напис на стіні «ти їдеш в паперовий місто і ніколи не повернешся» і прямокутний слід з отворами від кнопок. Зайшовши в Мультіпедію, Квентін з’ясував, що паперові міста – це недобудовані поселення, селища-примари, які існують тільки на картах.

Ще більше утвердившись у думці, що Марго вирішила вбити себе і хоче, щоб він знайшов її тіло, Квентін вирішив об’їхати всі недобудови в окрузі, і знайшов адреси п’яти паперових міст.

Від вчительки літератури Квентін дізнався, що поема «Пісня про себе» – не про смерть, а «про взаємозв’язок – про те, що у всіх нас спільне коріння, як у трави». Хлопець спробував прочитати поему, але не зміг – вона виявилася занадто складною.

Квентін об’їхав усі п’ять недобудов, нічого не знайшов, повернувся до закинутого торговому центру і виявив місце, де Марго провела кілька ночей. Квентін вирішив залишитися тут на ніч, адже батьки думали, що він на випускному. Він зрозумів, що ніхто з них не знав справжню Марго, яка ховалася за «обкладинкою» дівчинки-свята. Нарешті осиливши поему, Квентін зрозумів – перш, ніж шукати Марго, треба зрозуміти, що вона за людина – «кожному з нас по Марго, і кожна – швидше дзеркало, ніж вікно».

На полиці торгового центру, покинутого в 1986 році, Квентін знайшов путівник «Шляхами Америки» 1988 року. Куточки деяких сторінок були загнуті.

Вночі Квентіну подзвонив п’яний і щасливий Бен, і попросив забрати його з вечірки у Беккі, на яку він потрапив після випускного.

На наступний день Квентін розповів друзям про свою знахідку, і вони вирушили в торговий центр, прихопивши Лейсі, яка остаточно стала дівчиною Бена. Там вони наткнулися на двох хлопців. В одному Квентін впізнав охоронця з ділового центру.

Хлопці захоплювалися вивченням занедбаних будівель і добре знали Марго. Пробравшись в такий будинок, Марго нічого не фотографувала, а просто сиділа і щось писала в чорному блокноті. Для Квентіна це була нова, незнайома Марго.

На наступний день батьки Радар поїхали, і друзі влаштували вечірку. Вони домовилися не одягати на вручення дипломів нічого, крім взуття і мантії. Друзі довго сиділи і розповідали один одному «історії-вікна та історії-дзеркала».

Квентін все більше вчитувався в поему Уїтмена – вона допомагала йому зрозуміти не тільки Марго, але і самого себе. А потім він здогадався: прямокутник з дірочками від кнопок на стіні торгового центру – це слід від висівшої там карти з увіткненими в неї шпильками.

Друзі вирушили в торговий центр, знайшли в сувенірному відділі стопку карт, одна з яких була видана в 1872 році. Карта підійшла до сліду на стіні, але виявилася порвана в місцях, де були встромлені шпильки, і хлопці знову опинилися в глухому куті. Квентіну почало здаватися, що вони «добралися до самого кінця клубка, але так нічого і не знайшли».

Квентін успішно склав іспити, і батьки подарували йому машину – мінівен «Форд». Він був упевнений, що Марго поїхала назавжди, і не планує з’явитися на вручення дипломів.

Ти можеш відчути чистий кайф, тільки якщо кидаєш щось важливе <…>. Висмикувати самого себе з корінням. Але зробити це можна тільки тоді, коли у тебе є ці коріння.

Перед церемонією вручення дипломів Квеннтін знайшов в Мультіпедії статтю про недобудоване Еегло, де був залишений коментар, що повідомляв, що «населення Еегло до полудня 29 травня буде складати одна людина». За манерою писати слова з великої літери в середині речення Квентін зрозумів, що коментар залишила Марго.

До 29 травня залишалося менше доби, і замість церемонії друзі вирушили в Еегло.

Частина третя. Судно

Друзі розподілили ролі. Лейсі розпоряджалася їх небагатим майном, а Радар розраховував, з якою швидкістю треба їхати, щоб з Флориди потрапити в штат Нью-Йорк до полудня 29 травня. Машину вели всі по черзі. Їм довелося зупинитися і за шість хвилин встигнути заправити машину і купити їжу і який-небудь одяг, адже на Бені та Радар, крім мантій, нічого не було.

Вони провели в мінівені майже добу, і за цей час машина стала їхнім будинком. По дорозі Квентін мало не наїхав на двох корів, які переходили дорогу. Ситуацію врятував Бен – він вивернув кермо, і мінівен не перевернувся. Незабаром друзі вже продовжували свій шлях, а Лейсі назвала Бена героєм. Квентін потай мріяв, що Марго буде щаслива, що її знайшли, кинеться йому на шию і розридається.

Нарешті, компанія прибула в Еегло. Це була покинута будова, схожа на комору. Там, за ширмою з двох шматків оргскла спокійно сиділа Марго Рот Шпигельман і щось писала в своєму чорному блокноті. Дописавши, вона подивилася на друзів порожніми очима, чемно привіталася і запитала: «Ви нафіга сюди приперлися?».

Марго відразу ж посварилася з Лейсі і Беном. Хлопці пішли, маючи намір вранці відправитися додому. Квентін залишився – у нього було занадто багато питань. З’ясувалося, що Марго дійсно пішла назавжди і зовсім не хотіла, щоб її знайшли.

Вона розповіла, що в десять років почала писати в чорному блокноті роман про себе «з ухилом в магію». Героїня роману була закохана в хлопчика по імені Квентін, мала багатих, люблячих батьків і собаку, і розслідувала вбивство Роберта Джойнер. Потім, поверх написаного, Марго почала складати докладні плани своїх втеч і інших заходів.

У старших класах Марго захопилася дослідженнями занедбаних будівель і вирішила втекти назавжди. Вона включила в свій останній план Квентіна, тому що в дитинстві він їй подобався, і вона сподівалася, що ця пригода його розкріпачить. Потім Марго дізналася про зраду Джейсона і вирішила виїхати негайно, не чекаючи отримання диплома.

Рано вранці, збираючись їхати, Марго помітила, що сумує за Квентіном і вирішила «заповідати» йому своє захоплення старими будівлями. Підказки повинні були привести його в покинутий торговий центр. Решту «хлібних крихт» вона залишила випадково, поспіхом не встигнувши як слід замести сліди. Вона не думала, що Квентін зможе її знайти, і відправилася прямо в Еегло.

Тієї ночі в діловому центрі Марго вважала паперовою не оточуючих, а саму себе. Вона створила образ паперової дівчинки, яка подобалася всім, але не змогла в нього повірити. Марго сподівалася, що в паперовому місті Еегло вона стане собою.

Я знаю, що там, глибше. Внутрішні тріщини. Розколи внутрішнього світу, де не сходиться одне з іншим. <…> Як пробоїни в корпусі корабля. <…> І рано чи пізно ти через них йдеш на дно.

Квентін запропонував Марго пожити літо у них, а потім вступити до університету, але вона відмовилася, боячись, що її засмокче «правильне життя – коледж, робота, чоловік і діти і інша маячня». Квентін з нею не погодився: він вірив в майбутнє, для нього все перераховане – осмислене життя. Марго ж не турбувалася про те, що буде далі, – «потім складається з безлічі зараз».

Поговоривши з Квентіном, Марго подзвонила батькам, повідомила, що жива, але назад не повернеться. Шпігельмани не засмутилися. Вони вважали, що дочка повинна їм догоджати, а коли Марго збунтувалася, викинули її зі свого життя.

Потім вони лежали в траві, поки не заснули. Прокинувшись, вони викопали глибоку ямку, в якій Марго вирішила «поховати» чорний блокнот з історією про Роберта Джойнер. Квентін сказав, що вони пізнали одне одного, тільки коли почали дивитися один одному в очі.

До цього ми бачили лише вигадані образи один одного <…>. А коли з’являється тріщина, всередину потрапляє світло. І світло також виходить назовні.

Потім вони поцілувалися, і Марго покликала Квентіна з собою в Нью-Йорк, але він відмовився і зрозумів, що їхні шляхи розходяться остаточно. Закидавши землею «могилу» минулого Марго, вони розлучилися.

Оцініть статтю
Додати коментар